Podmínky pro uchovávání léků jsou velmi důležité - zaleží na teplotě, vzdušné vlhkosti i na intenzitě světla. Jaké léky musí být uchovávané v chladu? A jaké důsledky plynou z nesprávného uchovávání? Na tyto otázky odpovídal lékárník, klinický farmaceut a člen představenstva České lékárnické komory PharmDr. Stanislav Gregor.
Léto je téměř u konce, avšak horké počasí posledních dní tomu nikterak nenasvědčovalo. Vysoké teploty a slunce mohou ovlivňovat mnoho věcí, mimo jiné i účinnost a bezpečnost léků, pokud jsou nesprávně skladovány.
Problém nastává zejména u inzulínu nebo antibiotik. Základem by mělo být vyvarovat se u léků obecně přímému slunečnímu záření a uchovávat je na, pokud možno, chladném místě, ne však zase v příliš nízkých teplotách. Optimální podmínky pro jednotlivé léky se mohou lišit, ale teploty by neměly být extrémní ani jedním směrem.
Více informací o správném uložení medikamentů v rozhovoru pro Radiožurnál poskytl PharmDr. Stanislav Gregor, farmaceut z oddělení klinické farmacie Ústavní lékárny v pražském IKEMu.
Celý výstup naleznete
zde a
zde.
Zdroj: CESKY ROZHLAS,
Ranní interview. Praha: ČRo Radiožurnál , str. 0, 18. 8. 2022.
Zdroj: KRAL, STAROSTOVA,
Horko může poškodit účinnost léků. Chraňte je před extrémními teplotami. Praha [online]: irozhlas.cz, str. 0, 18. 8. 2022.