Přejít na hlavní obsah

Česká lékárnická komora


Zaslat zapomenuté heslo


  • Aktuálně
  • O ČLnK
    • Úřední deska
    • Základní informace
    • Činnost ČLnK
    • Členství v ČLnK
    • Kalendář akcí
    • Přihláška člena
    • Výroční zprávy
    • Usnesení sjezdů
    • Profesní předpisy
    • Pro pořadatele vzdělávacích akcí - Formuláře
    • Služby, Ceníky
  • Pro veřejnost
    • CORONAVIRUS
    • Rozhodnutí prezidenta ČLnK
    • Lékárnické kapky
    • Odborné poradenství v lékárnách
    • Informace pro veřejnost
    • Doporučené postupy
    • Seznam lékáren a lékárníků
    • Vzdělávání pro farmaceutické asistenty
  • Média
    • Tiskové zprávy
    • Zaujalo nás
  • Registrace
  • Sdružení
    • Mladí lékárníci, o. s.
    • POLP z.s.
    • Vaši Lékárníci CZ
  • Kontakty
    • ČLnK
    • Představenstvo ČLnK
    • Čestná rada ČLnK
    • Revizní komise ČLnK
    • Okresní sdružení lékárníků - OSL
    • Mapa


Navigace: Pro veřejnost > Informace pro veřejnost > Změna DPH > Zdravotnictví není na vyšší daně připravené

Zdravotnictví není na vyšší daně připravené

22. 3. 2011
"Vládní koalice plánuje od příštího roku zvýšit sazbu DPH na 14 %, od roku 2012 pak zavést jednotnou sazbu 17,5 procenta. Plánované navýšení zasáhne citelně také zdravotnictví, které je ze své povahy oproti ostatním resortům znevýhodněno" - píše autorka článku odborného týdeníku Medical Tribune.

Už nyní je zřejmé, že nárůst daně z přidané hodnoty bude pro zdravotnictví znamenat příští rok dodatečné výdaje o dalších 4 až 5 miliard korun. Na rozdíl od jiných resortů však zdravotnictví nemůže promítnout zvýšení DPH do ceny svých služeb, jako to mohou udělat například obchodníci. V případě péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění jde totiž o službu osvobozenou od DPH. Ačkoli zdravotnická zařízení nejsou konečným spotřebitelem, zůstane zvýšené DPH na nich.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger už dříve připustil, že s touto zátěží nepočítal, a žádá ministerstvo financí o zajištění kompenzací. Do jaké míry bude resort financí ochoten s resortem zdravotnictví o těchto kompenzacích jednat? "Na téma DPH spolu oba ministři průběžně jednají," odpovídá stručně na dotaz MT mluvčí ministerstva financí.

Podobně reaguje také ministerstvo zdravotnictví: "V tuto chvíli probíhají na téma DPH jednání s ministerstvem financí a předpokládáme i další jednání v rámci koalice." Už nyní lze však obecně říci, jaký konkrétní dopad může zdravotnictví od změny výše DPH očekávat. Redakce Medical Tribune oslovila ekonomy, lékaře z terénu, lékárníky i ředitele nemocnic.

 

Chybí legislativa

Daňový poradce Pavel Vítek upozorňuje, že naše zákony nejsou na navýšení DPH vůbec připraveny. "Jelikož je DPH daní nepřímou, její tíhu nese poplatník. Těmi jsme nejen my všichni jako občané, ale v případě zdravotní péče za nás DPH platí zdravotní pojišťovny. To by platilo ve 100 % v případě nákladů na léčiva a zdravotnické prostředky, které při výdeji podléhají DPH, a lze tedy očekávat zvýšení jejich cen. V jaké míře však toto zvýšení ponesou zdravotní pojišťovny a v jaké pacienti na doplatcích, bude záležet na konkrétních úpravách legislativy, která v tomto ohledu není na razantnější změnu vůbec připravena," poznamenává Pavel Vítek a dodává: "Pokud by tedy nedošlo ke změnám, především v zákoně o veřejném zdravotním pojištění, nesli by zvýšení DPH po změně pacienti a systém by se upravil až novými správními řízeními s výrobci léčiv, což je dle dosavadních zkušeností proces trvající nejméně tři měsíce až rok. V případě změny legislativy a přechodu na tzv.jádrovou úhradu, kdy úhrada léčivého přípravku či zdravotnického prostředku bude stanovena na úrovni výrobní ceny a dopočtena s ohledem na platnou výši společné obchodní přirážky distributorů, lékáren a prodejců zdravotnické techniky a platnou sazbu DPH, by pak zvýšení DPH nesli pojišťovny a pacienti tím samým dílem."

 

Dopad na jednotlivé obory ve zdravotnictví

Daňový poradce dále upozorňuje na úskalí nárůstu daně ve zdravotnictví. "Přestože jsou většinou výkony zdravotnických oborů od DPH osvobozeny, jde o takzvané nepravé osvobození. Nemusejí sice k cenám svých výkonů uplatňovat daň, ale na druhou stranu jsou postaveni do role poplatníků, kdy DPH zaplacenou ze svých nákupů nemohou odečíst a chová se u nich jako náklad. Zvýšená sazba tedy na další obory dopadne tou měrou, kterou se na jejich nákladech podílejí nákupy zdravotnického materiálu a léčiv. Pokud by uvedené náklady například u nemocnice činily 25 %, došlo by ke zvýšení jejich celkových nákladů o 0,9 % v roce 2012 a 1,6 % (proti roku 2011) v roce 2013. Podobně se zvýšená DPH projeví i na ceně například nakupovaných zdravotnických přístrojů. Nejklidnější tedy mohou zůstat ti, u nichž jsou vlastní náklady na nakupované zdravotnické prostředky, léčiva a přístrojové vybavení poměrně nízké. Tyto náklady se sice také zvýší, ale v celkových nákladech bude toto zvýšení poměrně zanedbatelné," upozorňuje Pavel Vítek.

Na změnu DPH se podle Vítka lze přiměřeně připravit tam, kde je v plánu například zakoupit dražší zdravotnický přístroj, ale samozřejmě pomohou i zásoby léčiv či zdravotnického materiálu nakoupené ještě se sazbou 10 procent.

 

Soukromí lékaři

Podle lékařů z terénu lze odhadovat, že změna daně bude obecně znamenat velmi citelný zásah do financování ambulantní specializované péče. "Za systémové považujeme, aby zvýšení bylo kompenzováno právě v úhradách od zdravotních pojišťoven, které by příslušné peníze získaly od státu např. formou navýšení plateb za státní pojištěnce. Mám za to, že jinou formu kompenzace v současné době platná právní úprava nedovoluje," uvádí pro Medical Tribune předseda Sdružení ambulantních specialistů MUDr. Zorjan Jojko.

Podle Jojka lze pro rok 2012 odhadovat u ambulantních specialistů nárůst nákladů zhruba o 1,5 až 3 procenta. "Změna DPH se v našem případě týká hlavně léků, zdravotnického (nejen spotřebního) materiálu, zdravotnických přístrojů včetně náhradních dílů. Největší dopad by tedy nesly ambulance materiálově (chirurgické obory) a technicky (např. kardiologie, gastroenterologie) náročné. Minimálně zasaženy nebo zcela ušetřeny budou ambulance, jež fungují spíše jako poradny, a tedy samy za zdravotnické přístroje nebo materiál žádné peníze neutrácejí. Těch je však jen zlomek."

 

Nemocnice

Nárůstu nákladů se obávají také lůžková zařízení. Ředitelé některých nemocnic již dříve uvedli, že dodatečné výdaje by pro nemocnice představovaly neřešitelný problém. "Roční rozpočet nemocnice je okolo 3,1 mld. korun. Navýšení DPH z 10 % na 14 % od příštího roku bude pro naši nemocnici znamenat navýšení nákladů o zhruba 40 milionů korun za rok. Následná jednotná sazba 17,5 % od roku 2013 zvedne náklady o dalších zhruba 30 milionů korun ročně," odpovídá na dotaz MT mluvčí FN u svaté Anny v Brně Šárka Urbánková. "V tuto chvíli je velmi obtížné situaci předjímat. Vyčkáme, jak se budou v nejbližší době vyvíjet jednání zainteresovaných stran, a poté přijmeme patřičná opatření. Jde o komplexní problematiku související s realizací nutných reformních kroků ve zdravotnictví i zdravotních pojišťovnách. Úplnou kompenzaci bychom samozřejmě uvítali," dodává mluvčí nemocnice.

Fakultní nemocnici v Motole, která má roční rozpočet ve výši šesti miliard korun, by navýšení DPH přišlo ročně na téměř 200 milionů korun navíc. Fakultní nemocnice v Plzni odhaduje, že ročně by musela navíc vydat 180 milionů korun. "Je to neřešitelný problém, takové peníze nemocnice nemůže ušetřit," citoval již dříve deník Právo ředitelku plzeňské fakultní nemocnice Jaroslavu Kunovou.

Nemocnice Kolín očekává nárůst nákladů v desítkách milionů korun. "Zvednou se ceny řady používaných druhů materiálu, léčiv, zdravotnických prostředků. Narostou i ceny léčiv v lékárnách - vliv na hospodaření pak záleží na úhradách zdravotních pojišťoven a pacientů. Zvýší se i ceny investičních dodávek zahrnujících zdravotnické technologie," říká Roman Uhlík, ekonomický náměstek nemocnice Kolín.

Podle Uhlíka je také ohrožen slibovaný nárůst platů lékařům. "Ta kolize samozřejmě hrozí. Sejde se totiž více faktorů, které povedou ke zvýšení nákladů (především slibované nárůsty platů nejen lékařů, ale i sester, a vyšší ceny materiálních vstupů - léčiv a zdravotnických prostředků). Záležet pak bude na výši úhrad od zdravotních pojišťoven a faktických dopadech reformy zdravotnictví, existuje také možnost potenciálního využití některých skutečností v rámci předvolební kampaně," poznamenává ekonomický náměstek kolínské nemocnice.

 

Lékárny

Nejcitelněji sjednocení sazeb DPH dopadne na lékárny. Podle odhadu České lékárnické komory naroste v důsledku změn v dani z přidané hodnoty celkový účet v segmentu zdravotnictví v roce 2012 o 5,6 miliardy korun.

V nákladech za léky a zdravotnické prostředky to znamená o 650 milionů vyšší výdaje pacientů a zhruba o 2 miliardy více pro zdravotní pojišťovny v příštím roce, v tom následujícím pak zaplatí pacienti o dalších 550 milionů a pojišťovny o 1,5 miliardy více.

"V souvislosti s vyššími náklady zdravotních pojišťoven se často hovoří o nutnosti kompenzace ze státního rozpočtu. To je však velmi složitá záležitost. Administrativně mnohem méně náročnou variantou s jasným výsledkem je léky a zdravotnické prostředky hrazené z prostředků veřejného zdravotního pojištění od DPH zcela osvobodit," říká prezident ČLK Stanislav Havlíček a dodává: "To by umožnilo najít pro zdravotnictví tolik potřebné prostředky přímo v rozpočtech zdravotních pojišťoven. Konkrétní dopady takového opatření komora zpracovává."

 

Jak dopadnou změny DPH na záchranné služby

 

Na zdravotnickém materiálu a lécích jsou závislé také záchranné služby. S˙jakým nárůstem nákladů počítá pro příští rok pražská záchranná služba (ZZSHMP)? "Naše odhadované propočty ukazují, že v našem rozpočtu by to v roce 2012 oproti situaci v loňském roce činilo nárůst zhruba 1,51 milionu korun," odpovídá MUDr. Zdeněk Schwarz, ředitel ZZSHMP.

"Největší položkou nárůstu daného změnou DPH by byl kyslík (nárůst o zhruba 1 milion Kč), který musíme používat jako léčivo. Bohužel zde existuje monopol na medicinální kyslík a ceny jsou velmi vysoké, neustále rostou. Druhou vyšší položkou je zdravotnický materiál (nárůst o zhruba 0,25 milionu Kč) a na třetím místě jsou to léky (zhruba 0,085 milionu Kč navíc). Ostatní komodity nejsou tak významné.

Zajímavé jsou dále investice, kde se významně navýší DPH u zdravotnických přístrojů, a musíme zvážit, zda nenakoupit plánované přístroje na roky 2012 a 2013 ještě letos. Například u defibrilátoru to bude plus 36,1 tisíce Kč, u nosítek 39,7 tisíce Kč a u dýchacích přístrojů plus 5,99 tisíce Kč (vše za kus!). To znamená, že pokud bychom obměnili například 20 kusů od každého vybavení, pohybujeme se v milionech," poznamenává Schwarz.

Roční rozpočet ZZSHMP je přes 330 milionů korun, z toho dotace zřizovatele činí zhruba 260 milionů. "Celkový nárůst 1,5 milionu tedy není v našem rozpočtu zase tak závratná částka, ale přesto hraje významnou roli a předpokládáme, že to zřizovatel bude akceptovat i řešit a navýší nám o tyto změny DPH náš rozpočet," uzavírá ředitel záchranky.

Zdroj: Medical tribune, www.tribune.cz
 

Autor: Iva Bezděková



  • CORONAVIRUS
  • Rozhodnutí prezidenta ČLnK
  • Lékárnické kapky
  • Odborné poradenství v lékárnách
  • Informace pro veřejnost
    • Lékárníci budou konzultace v lékárnách poskytovat nadále (i navzdory odmítnutí proplácení z veřejnéh
    • Lékárny s pohotovostní službou 24/7
    • ​Státní ústav pro kontrolu léčiv šetří rezervační systém erecept.cz
    • Česká lékárnická komora vydala stanovisko k využití lékového záznamu pacienta farmaceutem. Představe
    • Informace o předžalobní výzvě ČLnK vůči vydavateli webu zaměřeného na lékárenství - Aktualizace k 30. 1. 2020 – soud žalobu komory zamítl
    • Jak na recept v mobilu
    • Lékový záznam pacienta přístupný pro lékárníky od 1. června 2020
    • Načítání eReceptů přes občanku nefunguje! - AKTUALIZACE 9:55: SÚKL uskutečnil nápravu, načítání přes
    • PF 2021
    • Provoz centrálního úložiště elektronických receptů byl omezen
    • PF 2020
    • ​Výsledky voleb XXIX. sjezdu delegátů ČLnK
    • ​Nový prezident i viceprezident ČLnK zvolen
    • ČLnK upřesňuje podmínky stahování léku Activelle
    • Omluva MUDr. Jiřímu Pokornému
    • Farmaceutická fakulta v Hradci Králové, alma mater mnoha lékárníků slaví 50 let
    • ČLnK odmítla nedůstojný a nepodložený návrh MZ
    • Ověřování léčiv opět v problémech
    • Lékárnici opět zaznamenávají komplikace při ověřování pravosti léčiv
    • Prezident České lékárnické komory hostem pořadu Dobré ráno ČT
    • UPOZORNĚNÍ Léčivý přípravek Citalec může obsahovat jiný lék – Aktualizace - Citalec je stahován z úrovně zdravotnických zařízení
    • Lékárníci napříč republikovou opět zaznamenali výpadek centrálního úložiště elektronických receptů.
    • Omezená dostupnost Centrálního úložiště receptů - zpráva SÚKL
    • Dočasný výpadek systému eRecept
    • Lékárník Gregor: Lobbistické skupiny v ČR vítězí
    • Lubomír Chudoba: Jen paralenem se v Česku loni přiotrávilo 600 pacientů
    • Pacienti riskují, když nedodržují předepsanou léčbu. Lékaři potřebují zlepšit komunikaci a farma fir
    • Stahování přípravku SENTACURIN z úrovně pacientů
    • Otevřený dopis ministra zdravotnictví ČLnK, lékárníkům a provozovatelům lékáren
    • ČLnK vyzývá distributory, aby sdělovali správné číslo šarže
    • Výběrové řízení - šéfredaktor a redaktor do měsíčníku Časopis českých lékárníků
    • Lékárny nebudou kvůli protipadělkové směrnici rok dostávat pokuty
    • Odpověď prezidenta ČLnK na otevřený dopis Dr. Z. Blahuty
    • Centrální úložiště elektronických receptů opět v technických potížích
    • Otevřený dopis Ministerstvu zdravotnictví, Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv a společnosti Zentiva
    • Poděkování Mgr. F. V. aneb „Nevíte co dělat o Vánocích? Zeptejte se na ministerstvu zdravotnictví!“
    • PF 2019
    • Lékárníci varují: Nadužívání antibiotik i zbytečné obavy z jejich užívání jsou extrémy, které škodí
    • Premiér Babiš neplní svůj slib pravidelných jednání s profesními komorami
    • Prohlášení dvanácti profesních komor zřizovaných zákonem
    • Cílem návrhu je zajistit bezpečnost léčivých přípravků
    • Lékárny: Protipadělková směrnice přinese jen komplikace
    • Lékárníci mají k protipadělkové směrnici tři pozměňovací návrhy, chtějí rychlé vracení chybných bale
    • Tisková zpráva Státního ústavu pro kontrolu léčiv: Závada v jakosti léčivého přípravku Emerade
    • Z lékáren se stahují některé přípravky s obsahem valsartanu, pacientům užívajícím tyto přípravy SÚKL
    • Nedostupné léky – pracovní schůzka SÚKL, ČLnK
    • NOVÉ: Centrální úložiště elektronických receptů nefunguje
    • Duel: Z lékáren zmizely některé léky. Stát chystá změnu pravidel pro jejich prodej. Pomůže to?
    • <font color="red"> UPOZORNĚNÍ</font>
    • Výdej léčivých přípravků s pseudoefedrinem bude od 1. 7. 2018 přísnější
    • Jubilejní 20. Den lékáren letos ve znamení profese lékárníka
    • Porucha pevné linky - ČLnK
    • Ochrana osobních údajů členů ČLnK
    • Aktuálně hlášené lokální výpadky eReceptů
    • Memorandum o spolupráci - lékárenská péče
    • Lékárníci zemí Visegrádské čtyřky se sešli, aby si předali zkušenosti s přístupem svých vlád k posky
    • Zdravotníci nemohou být nahrazováni nekvalifikovanou pracovní silou.
    • Česká lékárnická komora vydala průvodce “Mýty a fakta o lékárenství v České republice”
    • Česká lékárnická komora vyhlašuje výběrové řízení na P.R. agenturu
    • Změna indikačního omezení antivirotik TAMIFLU, RELENZA
    • Horká linka ČLnK k eReceptu
    • Reakce České lékárnické komory na dopis ředitele SÚKL
    • Prezidenti ČLK, ČLnK a ČSK posílají dopis senátorům kvůli odložení elektronické preskripce
    • Prezident České lékárnické komory v pořadu Duel internetové televize Seznam
    • Viceprezident České lékárnické komory Mgr. Aleš Krebs PhD. hostem ranního pořadu České televize Dobr
    • NOVÉ - Prezident ČLnK PharmDr. Lubomír Chudoba hostem nedělních Otázek Václava Moravce
    • Středeční symbolickou stávku lékárníků podporuje drtivá většina lékáren
    • Lékárníci v hlavním vysílacím čase v Událostech ČT
    • Lékárníci nebudou povinně digitalizovat listinné recepty
    • Lékárníci postupovali správně. Jde o chybu systému, na kterou ČLnK poukazuje již několik let.
    • Prohlášení České lékárnické komory ke způsobu provedení změny výdeje některých přípravků s obsahem d
    • Reakce České lékárnické komory na tiskovou zprávu Státního ústavu pro kontrolu léčiv
    • SÚKL oznámil stahování léčivého přípravku z úrovně pacientů
    • Pozvánka na seminář - „Problematika lékových interakcí u seniorů“
    • Česká lékárnická komora upozorňuje pacienty
    • Farmaceutická fakulta UK a Česká farmaceutická společnost ČLS JEP podporují stanovisko České lékárn
    • Veselé Vánoce a šťasný nový rok 2017
    • Antibiotika bezpečněji již posedmé
    • Korespondence prezidenta ČLnK s ředitelem SÚKL ve věci záměny léčivých přípravků
    • Česká lékárnická komora - Doporučení pacientům k závadám přípravků firmy Zentiva na základě Avíza SÚ
    • Stahují se běžné léky z úrovně pacientů - Atram 12,5, Neurol 0,25, Neurol 0,5, Oxazepam a Prednison
    • Otevřený dopis předsedovi vlády České republiky
    • Vyjádření České lékárnické komory ke stanovisku Státního ústavu pro kontrolu léčiv ze dne 17. 5. 201
    • Křest knihy "Lidé Univerzity Karlovy"
    • Česká farmaceutická společnost J. E. Purkyně
    • Otevřený dopis předsedovi vlády České republiky
    • Otevřený dopis předsedovi vlády České republiky
    • Vzpomínka na doc. RNDr. PhMr. Václava Ruska, CSc.
    • Opatření MZd ze dne 17. 12. 2015 o provizorním výdeji IPLP s léčebným konopím není v souladu se záko
    • SÚKL pozastavuje sběr dat z lékáren a e-recepty
    • eSÚKL má soudem nařízenou pauzu
    • Změna v předepisování konopí
    • Upozornění na skrytou změnu stanoviska SÚKL
    • Antibiotika bezpečněji již pošesté.
    • Konference ke Světovému dni bez tabáku
    • XXV. sjezd ČLnK on line
    • Lékárníci pomáhají kuřákům
    • Výzva prezidenta České lékárnické komory adresovaná ministrovi zdravotnictví
    • Otevřený dopis prezidenta České lékárnické komory ministrovi zdravotnictví
    • Světový den bez tabáku 2015 – lékárníci pomohou s odvykáním kouření
    • Pozvánka na seminář - SPOLUÚČAST PACIENTŮ - DOPLATKY NA LÉKY
    • Světový den hypertenze 2015 v lékárnách
    • Spolek českých studentů farmacie pořádá Diskuzi o stavu veřejného lékárenství v České republice
    • Lékárníci se zapojí do Světového dne spánku, letošním heslem je Dýchejte snadno, spěte dobře!
    • Lékové interakce v poslanecké sněmovně
    • Úhrada očkovací látky proti viru chřipky
    • Lékárny v mobilu - aktualizace
    • Česká lékárnická komora začíná spolupracovat s Legislativní radou vlády
    • Prohlášení prezidentů profesních komor
    • Antibiotika bezpečněji již popáté.
    • Tři stovky evropských studentů farmacie navštíví Hradec Králové
    • Lékárnický slib
    • Světový den lékárníků - Dostupnost lékárníků znamená přístup ke zdravotní péči
    • FIP zpráva o celoživotním vzdělávání lékárníků ve světě
    • Druhé vydání globálního rámce pro zajistění kvality vzdělávání ve farmacii
    • 74. světový kongres Mezinárodní farmaceutické federace byl zahájen
    • Nová doporučení FIP pro etické kodexy
    • V čele Mezinárodní farmaceutické federace (FIP) poprvé v historii žena
    • Soud rozhodl, že SÚKL nemá na data z lékáren právo
    • Sběr dat z lékáren je nezákonný
    • Prevence rakoviny tlustého střeva a konečníku
    • Světový den hypertenze 19. května 2014
    • Diskusní pořad Jak to vidíte? S hosty Dvojky Českého rozhlasu o hypertenzi
    • Lékárníci se opět zapojili do Evropského dne melanomu, poradí, jak mu předcházet
    • Zdravý spánek
    • Světový den spánku 14. 3. 2014
    • Hostem Českého rozhlasu PharmDr. Petr Horák vedoucí lékárník Fakultní nemocnice v Motole
    • Otevřený dopis prezidenta ČLnK senátoru prof. MUDr. Janu Žaloudíkovi, CSc.
    • Mgr. Ada Holubová vítězkou ankety čtenářů
    • Hostem Českého rozhlasu viceprezident ČLnK Mgr. Michal Hojný
    • Antibiotický den v ulicích Brna
    • Pacienti do lékáren vrátili již 30 tisíc inhalátorů - na skládkách tak neskončí tuna plastu
    • Antibiotický týden v prostředí lékáren 2013
    • On - line zpravodajství z druhého dne XXIII. sjezdu ČLnK
    • Průběh prvního dne XXIII. sjezdu ČLnK
    • ČLnK má nového viceprezidenta
    • Stažení inzulinu NovoMix®30 FlexPen®, 100 j./ml injekční suspenze v předplněném peru
    • Priority České lékárnické komory pro období 2014 – 2017
    • Úhrada očkovací látky proti viru chřipky v roce 2013
    • Společné prohlášení SČSF A USF
    • Léky je nově možné předepisovat názvem účinné látky
    • Den lékáren 2013 – Dovolená a ochrana před slunečním zářením
    • RNDr. Marie Kubátová
    • Odvykání kouření v lékárnách
    • Evropský den melanomu 13. 5. 2013
    • Světový den spánku 15. 3. 2013
    • Česká lékárnická komora upozorňuje pacienty
    • Lékárníci mohou přinést miliony úspor
    • Projekt EbP - vánoční hodnocení
    • Radostné Vánoce a šťastný nový rok 2013
    • PharmDr. Stanislav Havlíček rezignoval na funkci viceprezidenta ČLnK
    • Setkání prezidentů profesních komor 2012
    • V EU přibývá případů nedostupných léčiv
    • Vláda schválila novelu zákona o léčivech pouze částečně, léky pro české pacienty mohou být i nadále
    • Pozor na léky za volantem
    • ČLnK kladně hodnotí změnu postoje VZP k vyřazování léků z úhrad
    • Tisková zpráva VZP ze dne 30. 5. 2012
    • Bausch+Lomb Zdravotnický běh 2012
    • Výroční zpráva PGEU 2011
    • Svaz lékárníků Evropské unie (PGEU) ke směrnici "Ochrana proti padělkům léčiv"
    • Antibiotický týden v prostředí lékáren
    • Prezident lékařů podporuje nezákonný obchod s léky - batůžkaření
    • Česká lékárnická komora důstojně oslavila 20 let od svého založení
    • Svobodná volba léků končí, rozhodnou pojišťovny
    • Vývoz léků do zahraničí je otázkou distribuce, nikoli lékárníků
    • Ohrozí reformní návrhy „hospodářskou soutěž“ v lékárnách?
    • Léky získané mimo lékárny mohou být nebezpečné
    • Srdečne Vás zveme na návštěvu Českého farmaceutického muzea v Kuksu
    • Česká lékárnická komora nespolupracovala s MF Dnes na přípravě testu lékáren
    • Společné stanovisko Ministerstva zdravotnictví ČR, Státního zdravotního ústavu - Národní referenční
    • Sněmovna projednává novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění
    • Generické preskripci jsou lidé nakloněni a příliš se jí neobávají
    • Česká lékárnická komora - 20 let partnerem vašeho zdraví
    • Kam s prázdnými použitými stříkačkami?
    • Změna DPH
    • Prvního dubna končí platnost padesátikorunové bankovky
    • Reklama na léky škodí zdraví !
    • Otevřený dopis ministra zdravotnictví ze dne 3.2.2011
    • Návrh poslance Marka Šnajdra a dalších na vydání zákona o přechodném snížení cen a úhrad léčiv
    • Českou republiku čekají kvůli její lékové politice velké problémy. Výrobci léků podávají žaloby prot
    • HIV test INSTI není určen pro sebetestování
    • Doplatky pacientů v lékárnách po Novém roce asi klesnou
    • Cena peroxidu vodíku
    • Upozornění k informaci SÚKL o možnosti bezplatné výměny léčivého přípravku EpiPen v lékárnách
    • Informace pro pacienty ke stahování přípravku EpiPen
    • OTC 2010 - vzdělávací akce pro lékárníky a farmaceutické laboranty
    • Správné užívání a aplikace léků – II. část
    • Správné užívání a aplikace léků – I. část
    • Ústav si najal poradce. Výsledek jeho práce: pokuta
    • "Hypoalergenní" barvy na vlasy
    • Den lékáren - rozhovor s virtuozem Václavem Hudečkem
    • Brusel zvedl varovný prst
    • Kraje přestávají vracet regulační poplatky
    • Proč lék stojí všude jinak?
    • Nejhorší lež v sobě obsahuje přes 90% pravdy
    • Utrácí se za léky více v České republice nebo v Rakousku, aneb 8 rakouských procent .
    • Evropský den obezity - informace pro veřejnost
    • Generická substituce (skoro) jednou větou
    • LEK 13 verze 2 je v rozporu se zákonem
    • Otevřený dopis prezidenta ČLnK řediteli SÚKL
    • Nové sídlo České lékárnické komory
    • Koalice soukromých lékařů odmítá novelu zákona s centrálním úložištěm
    • Proti sběru dat je i AČMN
    • Prohlášení Úřadu pro ochranu osobních údajů k návrhu centrálního úložiště (receptů)
    • Aktuální informace o společné tiskové konferenci ČLnK a ČLK
    • Očkování vakcínou Pandemrix
    • Návrh novely zákona o léčivech o centrálním úložišti neprošel legislativní radou vlády
    • Návrh novely zákona o léčivech
    • Vysvětlení rozdílu v doplatcích - Mirapexin
    • Odpověď na žádost o vysvětlení rozdílu v doplatcích
    • Spuštění nového webu + registrace
    • Kategorie pracovníků v lékárně
    • Vztah regulačního poplatku k ceně léčiv
    • Komentář České lékárnické komory k systému elektronické preskripce, povinnosti předávat údaje o vyda
    • Prezentace ze Setkání národních protidrogových koordinátorů zemí EU
    • Mějte svého lékárníka, ale laborantky se bát nemusíte
    • Rozdíly v cenách na webu a v realitě
    • V regulačním poplatku za položku na receptu je skryto zvýšení DPH
    • PROJEKT „Nepodporuji výrobu drog“
    • Proč v lékárnách platíte regulační poplatky?
    • Proč pro lék do lékárny a ne na benzínku
    • Otevřený dopis - výzva k jednání
    • Evropská komise přijala stížnost ČLnK
    • Ochrana osobní údajů
    • Desatero pro klienty lékáren
    • ČLnK doporučuje nevydávat léky s pseudoefedrinem bez ověření předchozího výdeje
    • Pokus o vysvětlení ceny a doplatku léků
    • Važte si svého lékárníka
    • Nevybírání regulačních poplatků - aktuální stav v regionech po 1. 2. 2009
    • Lékárenský mišmaš aneb rozumí tomu ještě někdo?
    • Kolektivizace lékáren - vítejte v padesátých letech
  • Doporučené postupy
  • Seznam lékáren a lékárníků
  • Vzdělávání pro farmaceutické asistenty

Pro veřejnost   Informace pro veřejnost   Změna DPH   Zdravotnictví není na vyšší daně připravené


úvodní stránka ochrana osobních údajů mapa webu kontakty