Z monitoringu médií: Lékárny se zřejmě zásadně změní. Navrhované změny se však moc nelíbí lékařům
S těmito novými možnostmi však nesouhlasí někteří lékaři a to z toho důvodu, že by nad některými úkony neměli kontrolu, jak tomu je doposud. A tak se okolo navrhovaných inovací, především očkování v lékárnách, momentálně vedou diskuse.
Praktici na jedné straně argumentují tím, že po očkování by měl být člověk cca 20 minut pod dozorem zdravotníka, který ideálně zná zdravotní stav svých pacientů, na což některým lékárnám chybí kapacity.
Oproti tomu na straně druhé mnozí lékárníci v čele s tiskovou mluvčí Mgr. Michaelou Bažantovou uvádí, že: " Lékárníci jsou zdravotníci, patří mezi lékařská povolání. V jejich vzdělávání je mnoho lékařských disciplín." včetně kurzů první pomoci. Důležitou skutečností by byla také dobrovolnost těchto služeb pro lékárny a nutnost speciálního proškolení.
Faktem je, že očkování v lékárnách probíhá už v 17 zemích Evropy, v USA dokonce skoro 30 let. Lékárníci v zemích, kde se v lékárnách očkuje, přitom mají shodné nebo velmi podobné vzdělání jako lékárníci v ČR.
V současné době jsou všechny případné změny projednávány mezi lékárníky a ministerstvem zdravotnictví. Jedno je však jisté: aby mohlo dojít k zavedení jakékoliv inovace, musí se nejprve změnit česká legislativa.
Celé znění naleznete zde a zde.
Zdroj: TV NOVA, Lékárny se zřejmě změní. Praha: Televizní noviny, str. 0, 23. 7. 2022.
Zdroj: POSPISILOVA, V lékárnách by mohly nastat zásadní změny. Lékařům se ale moc nelíbí. Praha [online]: tn.nova.cz, str. 0, 23. 7. 2022.
Související články
Lékárnické kapky – newsletter. Nesprávné užívání antibiotik ohrožuje každého z nás. Na rizika antibiotické rezistence upozorňují i farmaceuti
Tento newsletter je věnován antibiotikům a jejich správnému užívání.
XXXIII. sjezd delegátů schválil změny stavovských předpisů
Sjezd delegátů schválil dne 9. 11. 2024 rozsáhlou změnu řádů, které odrážejí povinnost všech farmaceutů vykonávajících své zdravotnické povolání v České republice být členy České lékárnické komory a zajišťují všem farmaceutům bez rozdílu stejná práva a povinnosti. Ve všech dotčených řádech proto došlo k posunu od termínů vycházejících ze slova lékárník k termínům vycházejících ze slova farmaceut.
Nesprávné užívání antibiotik ohrožuje každého z nás. Na rizika antibiotické rezistence upozorňují i farmaceuti
I v letošním roce Česká lékárnická komora podporuje Evropský antibiotický den, který připadá na 18. listopad, jehož téma je „Antibiotická rezistence je neviditelná, ale pacienti ne“. Antibiotická rezistence totiž v posledních letech představuje čím dál závažnější problém, který trápí pacienty i lékaře. Téma připomíná také Světový antibiotický týden probíhající od 18. do 24. listopadu. Farmaceuti proto chtějí veřejnost edukovat o tom, jak správně s antibiotickými přípravky zacházet, aby se riziko antibiotické rezistence nezvyšovalo.