Z monitoringu médií: Otrav léky s paracetamolem přibývá, prodávají se i na pumpách. Omezení neprošlo
To je podle ní problém. „Bezpečná denní dávka paracetamolu jsou čtyři gramy, tedy osm tablet. Vyšší dávka s sebou už nese riziko předávkování,“ popsala. Zároveň je podle ní nebezpečná kombinace několika přípravků s obsahem této účinné látky, jejich kombinace s alkoholem nebo nedodržení dávkovacího schématu.
„Někteří pacienti paracetamol užívat vůbec nesmí. Nejen z těchto důvodů patří paracetamol pouze do lékáren, do rukou zdravotníků. Ze seznamu vyhrazených léčiv, díky čemuž může být prodáván v drogeriích nebo benzinkách, by měl být vyřazen,“ dodala.
V naprosté většině evropských zemí jsou léčiva s obsahem paracetamolu dostupná pouze v lékárnách. A tam kde ne, pomalu přistupují ke změně.
Celý článek naleznete zde.
Zdroj: NOVOTNÁ, Otrav léky s paracetamolem přibývá, prodávají se i na pumpách. Omezení neprošlo. Praha [online]: idnes.cz, str. 0, 21. 4. 2022.
Související články
Lékárnické kapky – newsletter. Nesprávné užívání antibiotik ohrožuje každého z nás. Na rizika antibiotické rezistence upozorňují i farmaceuti
Tento newsletter je věnován antibiotikům a jejich správnému užívání.
XXXIII. sjezd delegátů schválil změny stavovských předpisů
Sjezd delegátů schválil dne 9. 11. 2024 rozsáhlou změnu řádů, které odrážejí povinnost všech farmaceutů vykonávajících své zdravotnické povolání v České republice být členy České lékárnické komory a zajišťují všem farmaceutům bez rozdílu stejná práva a povinnosti. Ve všech dotčených řádech proto došlo k posunu od termínů vycházejících ze slova lékárník k termínům vycházejících ze slova farmaceut.
Nesprávné užívání antibiotik ohrožuje každého z nás. Na rizika antibiotické rezistence upozorňují i farmaceuti
I v letošním roce Česká lékárnická komora podporuje Evropský antibiotický den, který připadá na 18. listopad, jehož téma je „Antibiotická rezistence je neviditelná, ale pacienti ne“. Antibiotická rezistence totiž v posledních letech představuje čím dál závažnější problém, který trápí pacienty i lékaře. Téma připomíná také Světový antibiotický týden probíhající od 18. do 24. listopadu. Farmaceuti proto chtějí veřejnost edukovat o tom, jak správně s antibiotickými přípravky zacházet, aby se riziko antibiotické rezistence nezvyšovalo.