ČLnK upřesňuje podmínky stahování léku Ambrobene
V informaci od SÚKL je uvedeno, že výměnu léčivého přípravku provede každá lékárna a že se pacientům doporučuje o výměnu požádat v lékárně, v níž jim byl léčivý přípravek vydán. K tomu ČLnK doplňuje, že v lékárně, ve které byl léčivý přípravek vydán, dojde k jeho výměně vždy, pokud má lékárna náhradní přípravek na skladě.
Lékárna, ve které léčivý přípravek vydán nebyl, není povinna léčivý přípravek vyměnit ani za něj vyplatit jeho cenu. I v takovém případě je ale povinna, pokud na tom bude pacient trvat, lék přijmout. V takovém případě by měla pacientovi vystavit doklad o jeho přijetí.
Pokud v lékárně, v níž byl léčivý přípravek vydán, nebude náhradní přípravek k dispozici, musí lékárna přípravek určený ke stažení považovat za vadný, a při nemožnosti jej vyměnit za nezávadný je povinna pacientovi vrátit zpět částku, kterou za lék v lékárně zaplatil.
Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.
Související články
Lékárnické kapky – newsletter. Nesprávné užívání antibiotik ohrožuje každého z nás. Na rizika antibiotické rezistence upozorňují i farmaceuti
Tento newsletter je věnován antibiotikům a jejich správnému užívání.
XXXIII. sjezd delegátů schválil změny stavovských předpisů
Sjezd delegátů schválil dne 9. 11. 2024 rozsáhlou změnu řádů, které odrážejí povinnost všech farmaceutů vykonávajících své zdravotnické povolání v České republice být členy České lékárnické komory a zajišťují všem farmaceutům bez rozdílu stejná práva a povinnosti. Ve všech dotčených řádech proto došlo k posunu od termínů vycházejících ze slova lékárník k termínům vycházejících ze slova farmaceut.
Nesprávné užívání antibiotik ohrožuje každého z nás. Na rizika antibiotické rezistence upozorňují i farmaceuti
I v letošním roce Česká lékárnická komora podporuje Evropský antibiotický den, který připadá na 18. listopad, jehož téma je „Antibiotická rezistence je neviditelná, ale pacienti ne“. Antibiotická rezistence totiž v posledních letech představuje čím dál závažnější problém, který trápí pacienty i lékaře. Téma připomíná také Světový antibiotický týden probíhající od 18. do 24. listopadu. Farmaceuti proto chtějí veřejnost edukovat o tom, jak správně s antibiotickými přípravky zacházet, aby se riziko antibiotické rezistence nezvyšovalo.