Z monitoringu médií: Lékárníci odhalují často duplicity. Chrání tím zdraví pacienta a šetří prostředky veřejného zdravotního pojištění
Typickým lékem je přitom paracetamol, který se vyskytuje v mnoha přípravcích – tabletách, horkých nápojích, rozpustných tabletách, sirupech, ale také v mnoha lécích, které jsou vázány na předpis. Kombinací takových léků může být velmi rychle dosažena dávka paracetamolu, která ohrozí zdraví nebo život pacienta.
Nová detektivka vypráví konkrétní příběh pacienta s duplicitně předepsaným lékem. Takové příběhy lékárníci zažívají se svými pacienty běžně.
Svou prací tak lékárníci chrání nejen zdraví pacienta, ale i prostředky veřejného zdravotního pojištění. Za tuto činnost však v současnosti nejsou ze strany zdravotních pojišťoven ohodnoceni.
Zdroj: LAC, Duplicity aneb dvakrát to samé. Praha: Blesk zdraví, str. 32, 23. 2. 2022
Související články
Lékárnické kapky – newsletter. Nesprávné užívání antibiotik ohrožuje každého z nás. Na rizika antibiotické rezistence upozorňují i farmaceuti
Tento newsletter je věnován antibiotikům a jejich správnému užívání.
XXXIII. sjezd delegátů schválil změny stavovských předpisů
Sjezd delegátů schválil dne 9. 11. 2024 rozsáhlou změnu řádů, které odrážejí povinnost všech farmaceutů vykonávajících své zdravotnické povolání v České republice být členy České lékárnické komory a zajišťují všem farmaceutům bez rozdílu stejná práva a povinnosti. Ve všech dotčených řádech proto došlo k posunu od termínů vycházejících ze slova lékárník k termínům vycházejících ze slova farmaceut.
Nesprávné užívání antibiotik ohrožuje každého z nás. Na rizika antibiotické rezistence upozorňují i farmaceuti
I v letošním roce Česká lékárnická komora podporuje Evropský antibiotický den, který připadá na 18. listopad, jehož téma je „Antibiotická rezistence je neviditelná, ale pacienti ne“. Antibiotická rezistence totiž v posledních letech představuje čím dál závažnější problém, který trápí pacienty i lékaře. Téma připomíná také Světový antibiotický týden probíhající od 18. do 24. listopadu. Farmaceuti proto chtějí veřejnost edukovat o tom, jak správně s antibiotickými přípravky zacházet, aby se riziko antibiotické rezistence nezvyšovalo.