Česká lékárnická komora (ČLnK) upozorňuje na chybnou interpretaci dat průzkumu věnovaného využívání lékového záznamu pacientů lékárníky
Výše uvedená data potvrzuje i běžná lékárnická praxe. Při jejich interpretaci je třeba vzít v úvahu i to, že nahlížení do lékového záznamu je jen jednou z možností využívaných při dispenzaci, díky které lékárníci odhalují mnoho lékových chyb. Z dříve provedeného průzkumu ČLnK vyplynulo, že nejčastěji (přes 90 %) je léková chyba odhalena lékárníkem na základě zhodnocení preskripce nebo jeho dotazem na pacienta. 80 % lékárníků se setkalo také s tím, že se na možnou lékovou chybu zeptal v lékárně sám pacient a díky osobní konzultaci s lékárníkem jí bylo možné zabránit ještě před výdejem léčivého přípravku. Dle průzkumu ČLnK okolo 40 % lékárníků odhalilo lékovou chybu po nahlédnutí do lékového záznamu pacienta nebo na základě neverbální komunikace pacienta stojícího před tárou.
„Z vlastní lékárnické praxe mohu potvrdit, jak důležitý je osobní kontakt s pacientem. Právě osobní pohovor s lékárníkem podpořený přístupem do lékového záznamu se po více než ročním fungování v lékárenské praxi plně osvědčil. Je však potřeba zdůraznit, že činnost lékárníka při výdeji léčivých přípravků není založena jen na nahlédnutí do lékového záznamu pacienta, pro lékárníky je to jeden z nástrojů, který jim pomáhá a jehož využívají stále častěji. Správný výdej léčivého přípravku lékárníkem je o individuálním přístupu ke každému pacientovi, k jeho dotazům k léčbě, a ke každému receptu, na který vydává léčivý přípravek. Některé lékové chyby jsou viditelné na první pohled, například pokud je na receptu evidentně chybně předepsaná léková forma. Ale je mnoho lékových chyb, které lékárník odhalí až díky citlivému rozhovoru s pacientem. Například to, že pacient užívá lék jinak, než by měl. A díky tomu třeba není lék tak účinný, nebo může negativně ovlivňovat jiné užívané léčivo,“ vysvětluje Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., prezident České lékárnické komory (ČLnK).
Příloha:
Tiskové vyjádření
Původní zdroje:
Tisková zpráva SÚKL ze dne 21. 10. 2021:
https://www.sukl.cz/sukl/pruzkum-sukl-lekari-stale-vice-pouzivaji-erecept-vetsina
Výsledky průzkumu SÚKL Zdroje a využití informací v oblasti léčiv v roce 2021:
https://www.sukl.cz/sukl/zdroje-a-vyuziti-informaci-v-oblasti-leciv-4
Související články
Nesprávné užívání antibiotik ohrožuje každého z nás. Na rizika antibiotické rezistence upozorňují i farmaceuti
I v letošním roce Česká lékárnická komora podporuje Evropský antibiotický den, který připadá na 18. listopad, jehož téma je „Antibiotická rezistence je neviditelná, ale pacienti ne“. Antibiotická rezistence totiž v posledních letech představuje čím dál závažnější problém, který trápí pacienty i lékaře. Téma připomíná také Světový antibiotický týden probíhající od 18. do 24. listopadu. Farmaceuti proto chtějí veřejnost edukovat o tom, jak správně s antibiotickými přípravky zacházet, aby se riziko antibiotické rezistence nezvyšovalo.
Lékárníci usilují o zachování jedinečných lékáren v menších obcích a připravují se na změny systému započitatelných doplatků
Dnes se konal 33. sjezd delegátů České lékárnické komory. Jedná se o pravidelnou akci, na které každý rok projednávají delegáti komory další směřování a cíle, kterých chce stavovská organizace lékárníků dosáhnout.
Farmaceuti mají na starost široké spektrum povinností. Jejich význam připomíná Světový den lékárníků
I letos slaví Česká lékárnická komora Světový den lékárníků. Připadá na 25. září, den, kdy byla v roce 1912 v nizozemském Haagu založena Mezinárodní farmaceutická federace. Jeho cílem je upozornit na nezastupitelnou roli lékárníků a lékárenské péče ve farmakoterapii i zdravotnictví.