Česká lékárnická komora se s nejvyšším důrazem ohrazuje proti praktikám poslanců Vojtěcha a Nachera

Česká lékárnická komora se s nejvyšším důrazem ohrazuje proti praktikám poslanců Vojtěcha a Nachera

Oba tito poslanci, spolu s několika dalšími kolegy, předložili na poslední chvíli pozměňovací návrh zákona o léčivech, kterým pro e-shopy hrající si na lékárny zařizují podmínky pro kanibalizaci kamenných lékáren. Cílem není nic jiného, než pomoci velkým hráčům monopolizovat výdej léčivých přípravků na úkor všeobecně dostupné lékárenské péče pokrývající rovnoměrně území České republiky.
Poslanec Nacher se o totéž pokusil již před dvěma lety a jeho snaha skončila fiaskem. Poslanec Vojtěch jako bývalý ministr zdravotnictví při svém nástupu do funkce slíbil vyřešit řadu palčivých problémů českého lékárenství. Nevyřešil ani jeden. Nezajistil, aby lékárenství bylo nejprve systémově připraveno, jako v jiných civilizovaných zemích, právě na zavedení výdeje léčivých přípravků vázaných na recept online. Nyní je zřejmé, o co tento neschopný a zároveň všehoschopný ministr skutečně usiloval. O pomoc těm, kteří potřebují jen jedno – vytvořit podmínky pro to, aby mohli léky nikoliv vydávat se vším, co k tomu patří, ale doslova je prodávat jak na běžícím pásu, což je vlastní právě e-shopům. Autory usvědčuje paradoxně to, čím se laickou veřejnost a své kolegy poslance snaží přesvědčit o opaku. Sami si stanovili limit pro zásilkový výdej 400 receptů na 1 farmaceuta za 8 hodin. To je 1 minuta 12 sekund na jeden recept. Každý, kdo rozumí tomu, co obnáší výdej léčivého přípravku, jaké problémy farmaceut musí řešit, jakou komunikaci si výdej žádá jak s pacientem, tak s lékařem nebo s distributorem obtížně dostupného léku, ví, že o žádný limit nejde. Jde jen o číslo vyhovující e-shopům, protože tento počet receptů nebude schopen odbavit žádný pracovník e-shopu, natož farmaceut odpovědný za správný výdej.

V uvozovkách stateční poslanci svému návrhu sami nevěří. Místo toho, aby jej s předstihem konzultovali s odbornou veřejností, předložili jej Ministerstvu zdravotnictví a prošli s ním řádným legislativním procesem, v němž by museli čelit odborným připomínkám, sepsali jej pokoutně sami, bez spolupráce s kýmkoli kromě provozovatelů e-shopů. Ti se občas sami chlubili, že se něco takového připravuje. A nyní návrh předkládají doslova na poslední chvíli, aby nikdo neměl čas jej nastudovat, protože rozhodovat o něm se má každým dnem. Česká lékárnická komora sama má návrh k dispozici pár hodin a teprve ji důkladné prostudování čeká. Už z prvního čtení je ale zřejmé, že návrh je připraven tak, aby budil zdání propracovanosti a hlavně svou složitostí a délkou odrazoval od hlubšího zamyšlení. Přesně to je taktika, kterou jeho autoři záměrně zvolili. Jde o taktiku podlou.

Bývalý ministr zdravotnictví je jedním z hlavních viníků toho, že se celá společnost zmítá v nejhorší epidemii, která nás kdy postihla. Pro lékárenskou péči v minulosti neudělal nic. A nyní obou těchto svých neschopností zneužívá k tomu, aby líbivými řečmi prosadil čistě obchodnický zájem v době, kdy mají všichni myšlenky u testování, očkování, kapacit nemocnic a obrovských škod na lidském zdraví a hospodářství. Ano, díky tomu roste šance, že podstrčený návrh projde bez povšimnutí. K tomu by nemělo dojít, protože je to odporné zneužití situace a protože to bezprecedentně poškodí dostupnost lékárenské péče.
 
 
Česká lékárnická komora je samosprávná nepolitická stavovská organizace sdružující lékárníky. Byla zřízena zákonem ČNR č. 220/1991 Sb., o České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře. Její ustavující sjezd se uskutečnil 28. - 29. září 1991.
 
Česká lékárnická komora dbá, aby její členové vykonávali své povolání odborně, v souladu s jeho etikou a způsobem stanoveným zákony a řády komory. Zaručuje odbornost svých členů a potvrzuje splnění podmínek k výkonu lékárnického povolání. Posuzuje a hájí práva a profesní zájmy svých členů, stejně tak chrání jejich profesní čest.

Tisková zpráva ke stažení ZDE.

Sdílet článek:

Související články

  • Nesprávné užívání antibiotik ohrožuje každého z nás. Na rizika antibiotické rezistence upozorňují i farmaceuti

    Nesprávné užívání antibiotik ohrožuje každého z nás. Na rizika antibiotické rezistence upozorňují i farmaceuti

    I v letošním roce Česká lékárnická komora podporuje Evropský antibiotický den, který připadá na 18. listopad, jehož téma je „Antibiotická rezistence je neviditelná, ale pacienti ne“. Antibiotická rezistence totiž v posledních letech představuje čím dál závažnější problém, který trápí pacienty i lékaře. Téma připomíná také Světový antibiotický týden probíhající od 18. do 24. listopadu. Farmaceuti proto chtějí veřejnost edukovat o tom, jak správně s antibiotickými přípravky zacházet, aby se riziko antibiotické rezistence nezvyšovalo.

  • Lékárníci usilují o zachování jedinečných lékáren v menších obcích a připravují se na změny systému započitatelných doplatků

    Lékárníci usilují o zachování jedinečných lékáren v menších obcích a připravují se na změny systému započitatelných doplatků

    Dnes se konal 33. sjezd delegátů České lékárnické komory. Jedná se o pravidelnou akci, na které každý rok projednávají delegáti komory další směřování a cíle, kterých chce stavovská organizace lékárníků dosáhnout.

  • Farmaceuti mají na starost široké spektrum povinností. Jejich význam připomíná Světový den lékárníků

    Farmaceuti mají na starost široké spektrum povinností. Jejich význam připomíná Světový den lékárníků

    I letos slaví Česká lékárnická komora Světový den lékárníků. Připadá na 25. září, den, kdy byla v roce 1912 v nizozemském Haagu založena Mezinárodní farmaceutická federace. Jeho cílem je upozornit na nezastupitelnou roli lékárníků a lékárenské péče ve farmakoterapii i zdravotnictví.