Lékárníci: výkon konzultace s pacientem by mohl snížit výskyt lékových problémů

Lékárníci: výkon konzultace s pacientem by mohl snížit výskyt lékových problémů

Lékový záznam pacienta je dostupný již více než půl roku. Jeho zavedení umožnilo lékárníkům jednodušeji odhalovat možné lékové chyby při preskripci a výdeji léků na recept a zabránilo také vzniku nebezpečných interakcí v případě špatně zvolené samoléčby. Česká lékárnická komora (ČLnK) dlouhodobě usiluje o zavedení nového výkonu farmaceuta ve formě individuální konzultace s pacientem zaměřené na zhodnocení lékového záznamu. Návrh výkonu bude projednáván Pracovní skupinou k seznamu zdravotních výkonů 3. prosince. Zavedení výkonu a schválení jeho úhrady ze zdravotního pojištění podpoří racionální užívání léčivých přípravků a adherenci pacientů k léčbě.
Individuální konzultace – řešení i pro pacienty užívající velké množství léčiv
Se zvyšujícím se počtem léků, které jsou dnes k dispozici a které pacienti užívají, narůstá i množství lékových chyb. Jen v ČR je aktuálně na trhu více než 8 000 léčivých přípravků a lékárník je posledním bodem kontroly před výdejem léčiva pacientům. Osobní pohovor s lékárníkem podpořený přístupem do lékového záznamu se po půlročním fungování v lékárenské praxi plně osvědčil. Zvýšenou poptávku po detailní konzultaci léčby registrují lékárníci i od samotných pacientů.
 
Pracovní skupina k seznamu zdravotních výkonů ministerstva zdravotnictví bude 3. prosince 2020 projednávat návrh nového, farmaceuty dlouho očekávaného, výkonu Individuální konzultace s pacientem zaměřeného na zhodnocení lékového záznamu v lékárně. Tento návrh připravila ČLnK ve spolupráci s odborníky z České farmaceutické společnosti (ČFS ČLS JEP). Návrh má podporu obou farmaceutických fakult i největších provozovatelských lékárnických organizací.
 
„Cílem nového výkonu ve formě individuální konzultace s pacientem zaměřené na zhodnocení lékového záznamu je identifikovat a navrhnout řešení konkrétních lékových problémů. Tato konzultace lékárníkem je vhodná především u pacientů, kteří mají více onemocnění, nebo užívají složitá dávkovací schémata léků. Během dispenzace v lékárně není možné u těchto pacientů vždy vyhodnotit všechny aspekty a rizika pro nedostatek času a informací. Pokud by Pracovní skupina navržený výkon schválila, umožní to další zkvalitnění lékárenské péče hrazené ze zdravotního pojištění a účelnější čerpání těchto prostředků. Výkon konzultace bude indikován lékařem. Tím dojde k propojení odborného pohledu lékaře a lékárníka na léčbu pacienta, k prohloubení mezioborové spolupráce a k vyšší bezpečnosti léčby pacienta,“ říká k projednávané vyhlášce a navrženému výkonu Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., prezident České lékárnické komory (ČLnK).
 
„Schválením nového výkonu se kromě řešení lékových problémů jistě posílí i adherence pacienta k léčbě. To může být zejména u některých pacientů užívajících velké množství léků nebo podceňujících svůj zdravotní stav velmi důležité. A právě takovým pacientům by mohli lékárníci během individuální konzultace věnovat ještě více času a diskrétním pohovorem mimo prostor pro dispenzaci léčiv jim všechny aspekty léčby vysvětlit a k léčbě je dále motivovat,“ vysvětluje viceprezident ČLnK PharmDr. Martin Kopecký, Ph.D.
 
 
Česká lékárnická komora je samosprávná nepolitická stavovská organizace sdružující lékárníky. Byla zřízena zákonem ČNR č. 220/1991 Sb., o České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře. Její ustavující sjezd se uskutečnil 28. - 29. září 1991.

Česká lékárnická komora dbá, aby její členové vykonávali své povolání odborně, v souladu s jeho etikou a způsobem stanoveným zákony a řády komory. Zaručuje odbornost svých členů a potvrzuje splnění podmínek k výkonu lékárnického povolání. Posuzuje a hájí práva a profesní zájmy svých členů, stejně tak chrání jejich profesní čest.

Tisková zpráva ke stažení ZDE.

Sdílet článek:

Související články

  • Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Česká lékárnická komora pořádá ve čtvrtek 20. června tradiční Den lékáren, tentokrát na téma „Farmaceut, profesionál po celý život”. Cílem letošního ročníku je zdůraznit celoživotní vzdělávání, které je pro farmaceuty povinné. Farmacie je velmi moderní a rychle se vyvíjející obor, neustále jsou objevovány nové léky a vědecké poznatky o nich. Farmaceuti si proto musí doplňovat vzdělání, aby mohli poskytovat pacientům tu nejlepší péči. Doprovodné aktivity budou probíhat po celý týden od 17. do 21. června ve více než 1 288 lékárnách po celé České republice.

  • Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Arteriální hypertenze znamená dlouhodobě vysokou hodnotu krevního tlaku. Příznaky jsou nenápadné a často skryté, proto se onemocnění někdy přezdívá „tichý zabiják“. Vysoký krevní tlak přispívá ke vzniku srdečních onemocnění, mozkové mrtvici a v nejvážnějších případech může vést i k úmrtí.

  • Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Za třicet let bude na světě více než miliarda diabetiků[1]. Data poukazují také na fakt, že diabetes je jednou z deseti nejčastějších příčin úmrtí nebo dalších zdravotních komplikací[2]. V neděli 14. dubna si připomínáme Světový den monitoringu diabetu. Právě sledování hladiny cukru v krvi má zásadní význam pro včasné odhalení nemoci a pro zlepšení kvality života diabetiků. Díky prevenci se dá předejít řadě závažných zdravotních komplikací, jako je onemocnění oční sítnice, nervů nebo srdce. S prevencí diabetu vám pomohou i vyškolení lékárníci. Ve specializovaných lékárnách můžete totiž absolvovat preventivní screening nemoci.