Lékárníci: výkon konzultace s pacientem by mohl snížit výskyt lékových problémů

Lékárníci: výkon konzultace s pacientem by mohl snížit výskyt lékových problémů

Lékový záznam pacienta je dostupný již více než půl roku. Jeho zavedení umožnilo lékárníkům jednodušeji odhalovat možné lékové chyby při preskripci a výdeji léků na recept a zabránilo také vzniku nebezpečných interakcí v případě špatně zvolené samoléčby. Česká lékárnická komora (ČLnK) dlouhodobě usiluje o zavedení nového výkonu farmaceuta ve formě individuální konzultace s pacientem zaměřené na zhodnocení lékového záznamu. Návrh výkonu bude projednáván Pracovní skupinou k seznamu zdravotních výkonů 3. prosince. Zavedení výkonu a schválení jeho úhrady ze zdravotního pojištění podpoří racionální užívání léčivých přípravků a adherenci pacientů k léčbě.
Individuální konzultace – řešení i pro pacienty užívající velké množství léčiv
Se zvyšujícím se počtem léků, které jsou dnes k dispozici a které pacienti užívají, narůstá i množství lékových chyb. Jen v ČR je aktuálně na trhu více než 8 000 léčivých přípravků a lékárník je posledním bodem kontroly před výdejem léčiva pacientům. Osobní pohovor s lékárníkem podpořený přístupem do lékového záznamu se po půlročním fungování v lékárenské praxi plně osvědčil. Zvýšenou poptávku po detailní konzultaci léčby registrují lékárníci i od samotných pacientů.
 
Pracovní skupina k seznamu zdravotních výkonů ministerstva zdravotnictví bude 3. prosince 2020 projednávat návrh nového, farmaceuty dlouho očekávaného, výkonu Individuální konzultace s pacientem zaměřeného na zhodnocení lékového záznamu v lékárně. Tento návrh připravila ČLnK ve spolupráci s odborníky z České farmaceutické společnosti (ČFS ČLS JEP). Návrh má podporu obou farmaceutických fakult i největších provozovatelských lékárnických organizací.
 
„Cílem nového výkonu ve formě individuální konzultace s pacientem zaměřené na zhodnocení lékového záznamu je identifikovat a navrhnout řešení konkrétních lékových problémů. Tato konzultace lékárníkem je vhodná především u pacientů, kteří mají více onemocnění, nebo užívají složitá dávkovací schémata léků. Během dispenzace v lékárně není možné u těchto pacientů vždy vyhodnotit všechny aspekty a rizika pro nedostatek času a informací. Pokud by Pracovní skupina navržený výkon schválila, umožní to další zkvalitnění lékárenské péče hrazené ze zdravotního pojištění a účelnější čerpání těchto prostředků. Výkon konzultace bude indikován lékařem. Tím dojde k propojení odborného pohledu lékaře a lékárníka na léčbu pacienta, k prohloubení mezioborové spolupráce a k vyšší bezpečnosti léčby pacienta,“ říká k projednávané vyhlášce a navrženému výkonu Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., prezident České lékárnické komory (ČLnK).
 
„Schválením nového výkonu se kromě řešení lékových problémů jistě posílí i adherence pacienta k léčbě. To může být zejména u některých pacientů užívajících velké množství léků nebo podceňujících svůj zdravotní stav velmi důležité. A právě takovým pacientům by mohli lékárníci během individuální konzultace věnovat ještě více času a diskrétním pohovorem mimo prostor pro dispenzaci léčiv jim všechny aspekty léčby vysvětlit a k léčbě je dále motivovat,“ vysvětluje viceprezident ČLnK PharmDr. Martin Kopecký, Ph.D.
 
 
Česká lékárnická komora je samosprávná nepolitická stavovská organizace sdružující lékárníky. Byla zřízena zákonem ČNR č. 220/1991 Sb., o České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře. Její ustavující sjezd se uskutečnil 28. - 29. září 1991.

Česká lékárnická komora dbá, aby její členové vykonávali své povolání odborně, v souladu s jeho etikou a způsobem stanoveným zákony a řády komory. Zaručuje odbornost svých členů a potvrzuje splnění podmínek k výkonu lékárnického povolání. Posuzuje a hájí práva a profesní zájmy svých členů, stejně tak chrání jejich profesní čest.

Tisková zpráva ke stažení ZDE.

Sdílet článek:

Související články

  • Nesprávné užívání antibiotik ohrožuje každého z nás. Na rizika antibiotické rezistence upozorňují i farmaceuti

    Nesprávné užívání antibiotik ohrožuje každého z nás. Na rizika antibiotické rezistence upozorňují i farmaceuti

    I v letošním roce Česká lékárnická komora podporuje Evropský antibiotický den, který připadá na 18. listopad, jehož téma je „Antibiotická rezistence je neviditelná, ale pacienti ne“. Antibiotická rezistence totiž v posledních letech představuje čím dál závažnější problém, který trápí pacienty i lékaře. Téma připomíná také Světový antibiotický týden probíhající od 18. do 24. listopadu. Farmaceuti proto chtějí veřejnost edukovat o tom, jak správně s antibiotickými přípravky zacházet, aby se riziko antibiotické rezistence nezvyšovalo.

  • Lékárníci usilují o zachování jedinečných lékáren v menších obcích a připravují se na změny systému započitatelných doplatků

    Lékárníci usilují o zachování jedinečných lékáren v menších obcích a připravují se na změny systému započitatelných doplatků

    Dnes se konal 33. sjezd delegátů České lékárnické komory. Jedná se o pravidelnou akci, na které každý rok projednávají delegáti komory další směřování a cíle, kterých chce stavovská organizace lékárníků dosáhnout.

  • Farmaceuti mají na starost široké spektrum povinností. Jejich význam připomíná Světový den lékárníků

    Farmaceuti mají na starost široké spektrum povinností. Jejich význam připomíná Světový den lékárníků

    I letos slaví Česká lékárnická komora Světový den lékárníků. Připadá na 25. září, den, kdy byla v roce 1912 v nizozemském Haagu založena Mezinárodní farmaceutická federace. Jeho cílem je upozornit na nezastupitelnou roli lékárníků a lékárenské péče ve farmakoterapii i zdravotnictví.