eRecepty budou nově jednopoložkové. SMS identifikátory zdrží výdej léků více než doposud. Česká lékárnická komora usiluje o větší komfort pro pacienty

eRecepty budou nově jednopoložkové. SMS identifikátory zdrží výdej léků více než doposud. Česká lékárnická komora usiluje o větší komfort pro pacienty

Se začátkem roku 2020 se mění některá pravidla předepisování léčiv a jedním z nich je omezení počtu položek na elektronickém receptu pouze na jednu. Tato změna bude podle České lékárnické komory (ČLnK) v důsledku znamenat více identifikátorů eReceptu formou SMS i nutnou změnu ve způsobu vystavování papírových průvodek, které jsou základní a nejčastější formou eReceptu. Způsob předání identifikátoru si přitom vždy určuje pacient. Zaslání SMS na mobilní telefon zpravidla pro lékárníky i pacienty znamená zbytečně zdlouhavý přepis číselného identifikátoru do počítače. Celý proces může usnadnit a urychlit instalace bezplatné aplikace Lékárny v ČR. Ta umožňuje pacientovi nahrát i papírové průvodky a mít tak všechny eRecepty na jednom místě stále při ruce a rychle dohledatelné.
      Praha, 30. prosince 2019 – Pravidla předepisování elektronických i listinných receptů se budou od 1. ledna 2020 řídit novou vyhláškou č. 329/2019 Sb. a zčásti také přímo zákonem o léčivech. „Podle legislativy je identifikátor elektronického receptu předáván pacientovi bezplatně, a právě pacient určuje formu jeho předání, což považujeme za správné,“ uvádí Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., prezident ČLnK. Pokud si pacient neurčí jinak, je mu identifikátor eReceptu předán prostřednictvím listinného formuláře – tzv. průvodky. Její největší výhodou je, že pacient vidí předepsané léky a může si zkontrolovat, zda na ní nic nechybí. Naopak u elektronických identifikátorů to možné není. V praxi se tak ukazuje jejich hlavní nevýhoda, když pacienti až v lékárně zjišťují, že jim lékař některý lék zapomněl předepsat. Do zajištění nového receptu tak pacientům hrozí úplné vysazení léku a přerušení farmakoterapie. „Doposud bylo zvykem na jednu papírovou průvodku tisknout pouze jeden eRecept. To však není nutné a od nového roku bude praktické využití jedné průvodky na dva i více eReceptů, případně využití tzv. sdruženého kódu pro více eReceptů, který již dnes využívají velké nemocnice,“ dodává k novinkám prezident ČLnK Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.
 
Snazší práci s identifikátorem v SMS zajistí stažená aplikace
         Dva roky eReceptu v praxi ukazují, že pro pacienty je v případě nedostupnosti lékaře z důvodu vzdálenosti nebo času nejoblíbenější formou předání identifikátoru SMS do mobilního telefonu. „Zatímco SMS do mobilního telefonu je pro pacienty nejkomfortnější způsob přenosu eReceptu, pro lékárníky je naopak tato forma komplikovaná a prodlužuje výdej předepsaných léků,“ vysvětluje viceprezident ČLnK PharmDr. Martin Kopecký, Ph.D. a dodává, že nejkomplikovanější situace je u starších typů mobilních zařízení. U chytrých telefonů může situaci výrazně zlepšit používání aplikace Lékárny v ČR, která je ke stažení zdarma a nevyžaduje další přístup k mobilnímu internetu. Aplikace umí číselné identifikátory automaticky převádět na čárový kód, který ušetří čas při vydání léků. Navíc obsahuje informace o všech lékárnách, pomůže najít tu nejbližší včetně otevírací doby a poskytovaných služeb.
 
Jedna položka na recept, ale o to více textových zpráv v telefonech pacientů
       Pacientům, kteří si identifikátory ve formě SMS oblíbili, přinese od nového roku tato změna i komplikace. „Nové pravidlo upravující pouze jedinou položku na recept bude znamenat více textových zpráv v telefonech pacientů, a tím zpravidla složitější výdej předepsaných léčivých přípravků,“ upozorňuje na důsledek změny viceprezident ČLnK PharmDr. Martin Kopecký, Ph.D. „Řešením by mohl být hromadný identifikátor pro více receptů nebo přístup lékárníka k dalším předepsaným eReceptům konkrétního pacienta po načtení prvního identifikátoru, o což Česká lékárnická komora dlouhodobě usiluje. Jeho uvedení do praxe zatím však brání jiná legislativa. Další možností, která by byla technicky nejjednodušší a nejrychlejší, by bylo zobrazení identifikátorů eReceptů v nově schváleném Lékovém záznamu pacienta,“ doplňuje prezident ČLnK s tím, že rozlišit jednotlivé textové zprávy s identifikátorem eReceptu je složité zejména ve starých mobilních telefonech.
      „Zástupci ČLnK proto se Státním ústavem pro kontrolu léčiv zatím dohodli alespoň úpravu znění SMS v tom smyslu, že se bude identifikátor nacházet hned na začátku SMS. To umožní o něco jednodušší orientaci pacienta a přepis z mobilu do počítače lékárníka,“ říká lékárnice a tisková mluvčí ČLnK Mgr. Michaela Bažantová k realizovaným krokům České lékárnické komory, které povedou k většímu komfortu pacientů při výdeji léčiv.
 
Nově vydané listinné recepty nebudou moct být opakovací
      Pravidlo jedné položky na recept se netýká receptů vydaných v roce 2019, které mohou být platné v krajním případě až do konce roku 2020, a listinných receptů, na nichž se budou moci objevit i dvě položky až do konce května 2020. „Další změnou je, že od nového roku nemohou být vydávány listinné opakovací recepty,“ dodává na závěr Mgr. Bažantová.
 
Tiskovou zprávu naleznete ZDE.
 

Česká lékárnická komora je samosprávná nepolitická stavovská organizace sdružující lékárníky. Byla zřízena zákonem ČNR č. 220/1991 Sb., o České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře. Její ustavující sjezd se uskutečnil 28. - 29. září 1991.

Česká lékárnická komora dbá, aby její členové vykonávali své povolání odborně, v souladu s jeho etikou a způsobem stanoveným zákony a řády komory. Zaručuje odbornost svých členů a potvrzuje splnění podmínek k výkonu lékárnického povolání. Posuzuje a hájí práva a profesní zájmy svých členů, stejně tak chrání jejich profesní čest.

Sdílet článek:

Související články

  • Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Česká lékárnická komora pořádá ve čtvrtek 20. června tradiční Den lékáren, tentokrát na téma „Farmaceut, profesionál po celý život”. Cílem letošního ročníku je zdůraznit celoživotní vzdělávání, které je pro farmaceuty povinné. Farmacie je velmi moderní a rychle se vyvíjející obor, neustále jsou objevovány nové léky a vědecké poznatky o nich. Farmaceuti si proto musí doplňovat vzdělání, aby mohli poskytovat pacientům tu nejlepší péči. Doprovodné aktivity budou probíhat po celý týden od 17. do 21. června ve více než 1 288 lékárnách po celé České republice.

  • Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Arteriální hypertenze znamená dlouhodobě vysokou hodnotu krevního tlaku. Příznaky jsou nenápadné a často skryté, proto se onemocnění někdy přezdívá „tichý zabiják“. Vysoký krevní tlak přispívá ke vzniku srdečních onemocnění, mozkové mrtvici a v nejvážnějších případech může vést i k úmrtí.

  • Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Za třicet let bude na světě více než miliarda diabetiků[1]. Data poukazují také na fakt, že diabetes je jednou z deseti nejčastějších příčin úmrtí nebo dalších zdravotních komplikací[2]. V neděli 14. dubna si připomínáme Světový den monitoringu diabetu. Právě sledování hladiny cukru v krvi má zásadní význam pro včasné odhalení nemoci a pro zlepšení kvality života diabetiků. Díky prevenci se dá předejít řadě závažných zdravotních komplikací, jako je onemocnění oční sítnice, nervů nebo srdce. S prevencí diabetu vám pomohou i vyškolení lékárníci. Ve specializovaných lékárnách můžete totiž absolvovat preventivní screening nemoci.