Více než 99 % české populace má nedostatek vitamínu D z přijímané stravy. Lékárníci poradí se způsoby jeho správného doplnění

Více než 99 % české populace má nedostatek vitamínu D z přijímané stravy. Lékárníci poradí se způsoby jeho správného doplnění

Česká lékárnická komora (ČLnK) u příležitosti Světového dne osteoporózy poukazuje na toto postupující onemocnění kostry, jímž v České republice trpí více než půl milionu osob.(1) Nemoc je spojená s nedostatkem vápníku a vitamínu D. Ten drtivá většina Čechů nezvládá přijímat v dostatečném množství z každodenní stravy. Lidé v každém věku by tak měli věnovat zvýšenou pozornost prevenci. O nejvhodnějších způsobech zvýšení příjmu vitamínu D se mohou celoročně poradit se svým lékárníkem.
      Praha, 8. října 2019 – Osteoporóza, známá také jako řídnutí kostí, je charakterizována úbytkem kostní hmoty a poruchami stavby kostí s následným zvýšením jejich křehkosti a vyšším rizikem zlomenin. „Onemocnění bývá často dlouhou dobu bezpříznakové a projevit se může až s první zlomeninou. Je proto důležité zaměřit se především na prevenci, se kterou pomáhají svými konzultaci také lékárníci,“ uvádí prezident ČLnK PharmDr. Lubomír Chudoba a zdůrazňuje, že nejohroženější skupinou jsou ženy starší 50 let a mezi rizikové faktory patří například nízká hmotnost, nedostatečný příjem vápníku, kouření či konzumace nadměrného množství alkoholu.
 
Nejlepší prevence – pravidelný pohyb a dostatek vápníku i vitamínu D
      Odborníci odhadují, že řídnutím kostí v ČR trpí asi 600 tisíc pacientů. „Základem prevence i léčby osteoporózy je vápník v kombinaci s vitamínem D, který pomáhá při jeho vstřebávání,“ vysvětluje viceprezident ČLnK a praktikující lékárník Mgr. Aleš Krebs, Ph.D. Dostatek tohoto vitamínu přitom podle dat Státního zdravotního ústavu dokáže z běžné stravy přijmout necelé 1 % dospělých.(2) „Předcházet osteoporóze je důležité již od dětství. Základem je pravidelný pohyb a dodržování vyváženého jídelníčku. V takovém případě je lidské tělo schopné získat dostatečné množství vitamínu D i vápníku přirozeně přímo ze stravy,“ dodává Mgr. Aleš Krebs, Ph.D. s ohledem na fakt, že takových jedinců není v naší populaci mnoho.
 
Vitamínu D vzniká na podzim a v zimě málo
     
Vitamín D přirozeně vzniká v kůži díky slunečnímu záření. Především v podzimních a zimních měsících je však jeho tvorba nedostatečná. Často je proto důležité doplnit tento vitamín jiným způsobem, s čímž pacientům pomohou také lékárníci. „Příjem vitamínu D je vhodné zvýšit například častější konzumací mořských ryb. Doplnit jej lze také pomocí léčivých přípravků či doplňků stravy. S volbou správné formy pomůže odborný personál v lékárnách,“ uzavírá tisková mluvčí ČLnK Mgr. Michaela Bažantová s tím, že nedostatek vitamínu D stojí nejen za vznikem osteoporózy, ale souvisí také s nízkou obranyschopností organismu.
 
Jak předcházet osteoporóze? Poradí pacientský web lekarnickekapky.cz
         Na webu www.lekarnickekapky.cz naleznete mnoho témat a praktických rad o vašem zdraví. Nechybí ani sekce určená přímo Světovému dni osteoporózy, kde se nachází informace související s tímto chronickým onemocněním kostí.
______________________________________________________________________________________________
(1) https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2010/12/02.pdf
(2) http://www.szu.cz/tema/bezpecnost-potravin/mene-nez-1-osob-ma-dostatek-vitaminu-d-z-obvykle-ceske

densitometrie.jpg

osteoporoza.jpg

shutterstock-215757280.jpg

vapnik-vit-d.jpg

losos-(1).jpg


Tisková zpráva ke stažení ZDE.

Brožura ke stažení ZDE.

Foto 1
Foto 2
Foto 3
Foto 4
Foto 5



Česká lékárnická komora je samosprávná nepolitická stavovská organizace sdružující lékárníky. Byla zřízena zákonem ČNR č. 220/1991 Sb., o České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře. Její ustavující sjezd se uskutečnil 28. - 29. září 1991.
 
Česká lékárnická komora dbá, aby její členové vykonávali své povolání odborně, v souladu s jeho etikou a způsobem stanoveným zákony a řády komory. Zaručuje odbornost svých členů a potvrzuje splnění podmínek k výkonu lékárnického povolání. Posuzuje a hájí práva a profesní zájmy svých členů, stejně tak chrání jejich profesní čest.


 

Sdílet článek:

Související články

  • Nesprávné užívání antibiotik ohrožuje každého z nás. Na rizika antibiotické rezistence upozorňují i farmaceuti

    Nesprávné užívání antibiotik ohrožuje každého z nás. Na rizika antibiotické rezistence upozorňují i farmaceuti

    I v letošním roce Česká lékárnická komora podporuje Evropský antibiotický den, který připadá na 18. listopad, jehož téma je „Antibiotická rezistence je neviditelná, ale pacienti ne“. Antibiotická rezistence totiž v posledních letech představuje čím dál závažnější problém, který trápí pacienty i lékaře. Téma připomíná také Světový antibiotický týden probíhající od 18. do 24. listopadu. Farmaceuti proto chtějí veřejnost edukovat o tom, jak správně s antibiotickými přípravky zacházet, aby se riziko antibiotické rezistence nezvyšovalo.

  • Lékárníci usilují o zachování jedinečných lékáren v menších obcích a připravují se na změny systému započitatelných doplatků

    Lékárníci usilují o zachování jedinečných lékáren v menších obcích a připravují se na změny systému započitatelných doplatků

    Dnes se konal 33. sjezd delegátů České lékárnické komory. Jedná se o pravidelnou akci, na které každý rok projednávají delegáti komory další směřování a cíle, kterých chce stavovská organizace lékárníků dosáhnout.

  • Farmaceuti mají na starost široké spektrum povinností. Jejich význam připomíná Světový den lékárníků

    Farmaceuti mají na starost široké spektrum povinností. Jejich význam připomíná Světový den lékárníků

    I letos slaví Česká lékárnická komora Světový den lékárníků. Připadá na 25. září, den, kdy byla v roce 1912 v nizozemském Haagu založena Mezinárodní farmaceutická federace. Jeho cílem je upozornit na nezastupitelnou roli lékárníků a lékárenské péče ve farmakoterapii i zdravotnictví.