Lékárníci jsou zdravotníci, požadují po vládě dodržení slova

Lékárníci jsou zdravotníci, požadují po vládě dodržení slova

Tisková zpráva ČLnK ze dne 25. 9. 2016




 
Praha, 25. září 2016 - V sobotu 24. září se opět sešli lékárníci z regionů celé republiky. Na svém setkání zhodnotili uplynulé období včetně slibu premiéra Bohuslava Sobotky ze dne 4. 5. 2016, že navýšení mezd si zaslouží všichni zdravotníci - v ambulantním i lůžkovém sektoru zdravotnictví. Již dříve se lékárníci shodli, že je nutné změnit systém odměňování za lékárenskou péči tak, aby byla odměna za jejich práci pevná a byla oddělena od marže. Očekávaná změna však ze strany ministerstva zdravotnictví nepřichází.
 
Dva roky intenzivního úsilí a jednání s ministerstvem zdravotnictví a pojišťovnami nestačily na to, aby se lékárníci dočkali spravedlivé odměny za svou práci. V posledních 6 letech přitom klesly platby pojišťoven především veřejným lékárnám i o desítky procent. V době konjunktury, kdy se na veřejném zdravotním pojištění vybírá více peněz, je segment lékárenské péče jediným, který nejenže nedostane za svou práci více zaplaceno, ale dokonce dostává rok od roku zaplaceno méně. Trpělivost lékárníků, kteří se řadí po boku lékařů a stomatologů mezi lékařská povolání, naráží na své hranice. Lékárníci, kteří jsou z více než 90 % zaměstnanci, žádají zvýšení platů, které dlouhodobě stagnují a v některých regionech i klesají.
 
Vzhledem k neochotě ministerstva zdravotnictví k tomu, aby byla lékárenská péče ohodnocena jako zdravotní výkon, vyzývají lékárníci poslance, aby se zasadili o zavedení tzv. dispenzačního poplatku, hrazeného z prostředků veřejného zdravotního pojištění, který by byl konečně oceněním jejich práce a pomohl by tak především lékárnám na malých obcích zmírnit dopady klesajících plateb od pojišťoven.


Pro další informace:
PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident ČLnK:           +420 734 682 233, chudoba@lekarnici.cz
Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., viceprezident ČLnK:            +420 603 796 826, krebs@lekarnici.cz
Mgr. Michaela Bažantová, tisková mluvčí ČLnK:        +420 776 365 213, bazantova@lekarnici.cz


Tisková zpráva

Sdílet článek:

Související články

  • Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Česká lékárnická komora pořádá ve čtvrtek 20. června tradiční Den lékáren, tentokrát na téma „Farmaceut, profesionál po celý život”. Cílem letošního ročníku je zdůraznit celoživotní vzdělávání, které je pro farmaceuty povinné. Farmacie je velmi moderní a rychle se vyvíjející obor, neustále jsou objevovány nové léky a vědecké poznatky o nich. Farmaceuti si proto musí doplňovat vzdělání, aby mohli poskytovat pacientům tu nejlepší péči. Doprovodné aktivity budou probíhat po celý týden od 17. do 21. června ve více než 1 288 lékárnách po celé České republice.

  • Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Arteriální hypertenze znamená dlouhodobě vysokou hodnotu krevního tlaku. Příznaky jsou nenápadné a často skryté, proto se onemocnění někdy přezdívá „tichý zabiják“. Vysoký krevní tlak přispívá ke vzniku srdečních onemocnění, mozkové mrtvici a v nejvážnějších případech může vést i k úmrtí.

  • Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Za třicet let bude na světě více než miliarda diabetiků[1]. Data poukazují také na fakt, že diabetes je jednou z deseti nejčastějších příčin úmrtí nebo dalších zdravotních komplikací[2]. V neděli 14. dubna si připomínáme Světový den monitoringu diabetu. Právě sledování hladiny cukru v krvi má zásadní význam pro včasné odhalení nemoci a pro zlepšení kvality života diabetiků. Díky prevenci se dá předejít řadě závažných zdravotních komplikací, jako je onemocnění oční sítnice, nervů nebo srdce. S prevencí diabetu vám pomohou i vyškolení lékárníci. Ve specializovaných lékárnách můžete totiž absolvovat preventivní screening nemoci.