Tisková zpráva ČLnK ze dne 9. 5. 2011 CZ
V úterý 10. května bude v Praze zahájeno jednání pracovních skupin Evropského svazu lékárníků (PGEU). Jednání vyvrcholí ve čtvrtek 12. května zasedáním výkonného výboru PGEU. V průběhu tří dnů přivítá hostitelská země zastoupená prezidentem ČLnK a současně viceprezidentem PGEU Stanislavem Havlíčkem v lékárnickém domě Rozárka nejen prezidenta PGEU Heinz-Güntera Wolfa a generálního tajemníka PGEU Johna Chave, ale dalších více než 30 představitelů evropských lékárnických organizací.
Praha, 9. května 2011 – PGEU připravuje souhrnný materiál pro jedno z aktuálně řešených témat v EU, kterým je role lékárníků v systému veřejného zdraví, prevenci a samoléčení. Na podobné téma proběhne v druhé polovině července u příležitosti Maďarského předsednictví EU v Budapešti mezinárodní konference.
Téma je velmi důležité i z pohledu projednávané směrnice 2005/36/ES o uznávání profesních kvalifikací (Professional Recognition Directive), která se týká úpravy požadavků na odbornou přípravu zdravotnických profesionálů (vedle lékárníků i lékařů, zubařů, ad.). Vyjádření k této směrnici odeslala ČLnK ministerstvu zdravotnictví ČR a prostřednictvím PGEU přímo také Generálnímu ředitelství Komise pro vnitřní obchod (DG MARKT).
Ve vyjádření upozorňuje ČLnK na nedostatečnou úpravu článku 45 a žádá o jeho rozšíření tak, aby jeho znění odráželo hlavní činnosti farmaceutů a charakter služeb lékárenské péče, jak je dnes poskytována v lékárnách. Článek je nutné rozšířit o klíčovou roli lékárníků v systému dozoru nad léčivými přípravky po jejich registraci v souladu s novou směrnicí o farmakovigilanci, která má být do 2. 7. 2012 implementována do právních systémů členských zemí a výslovně uvádí klíčovou roli lékárníků v systému farmakovigilance.
Zástupci lékárnických komor budou diskutovat také o připravovaných metodách detekce padělků léčiv v prostředí lékáren. Padělky léčiv mohou vážně ohrozit zdraví a bezpečnost pacientů a jsou jednou z hrozeb, kterým chce Evropská unie předejít zavedením příslušné směrnice. Jejím účelem je účinná pomoc v zamezení vstupu falzifikátů léčiv do oficiálního distributorského řetězce.
Evropský svaz lékárníků (Pharmaceutical Group of the European Union, PGEU) je asociace reprezentující více než 400 000 lékárníků z veřejných lékáren. Členy PGEU jsou národní asociace a profesní organizace ve 32 evropských zemích. Česká lékárnická komora je členem PGEU od roku 1997. Pro více informací navštivte www.pgeu.eu.
Tisková zpráva
Související články
Nesprávné užívání antibiotik ohrožuje každého z nás. Na rizika antibiotické rezistence upozorňují i farmaceuti
I v letošním roce Česká lékárnická komora podporuje Evropský antibiotický den, který připadá na 18. listopad, jehož téma je „Antibiotická rezistence je neviditelná, ale pacienti ne“. Antibiotická rezistence totiž v posledních letech představuje čím dál závažnější problém, který trápí pacienty i lékaře. Téma připomíná také Světový antibiotický týden probíhající od 18. do 24. listopadu. Farmaceuti proto chtějí veřejnost edukovat o tom, jak správně s antibiotickými přípravky zacházet, aby se riziko antibiotické rezistence nezvyšovalo.
Lékárníci usilují o zachování jedinečných lékáren v menších obcích a připravují se na změny systému započitatelných doplatků
Dnes se konal 33. sjezd delegátů České lékárnické komory. Jedná se o pravidelnou akci, na které každý rok projednávají delegáti komory další směřování a cíle, kterých chce stavovská organizace lékárníků dosáhnout.
Farmaceuti mají na starost široké spektrum povinností. Jejich význam připomíná Světový den lékárníků
I letos slaví Česká lékárnická komora Světový den lékárníků. Připadá na 25. září, den, kdy byla v roce 1912 v nizozemském Haagu založena Mezinárodní farmaceutická federace. Jeho cílem je upozornit na nezastupitelnou roli lékárníků a lékárenské péče ve farmakoterapii i zdravotnictví.