Dnešní Světový den zdraví je připomínkou výročí založení Světové zdravotnické organizace (WHO). V letošním roce se WHO zaměřuje na riziko zvyšující se rezistence bakterií vůči antibiotikům. Česká lékárnická komora a Farmaceutická fakulta VFU v Brně vyhodnotily výsledky rozsáhlého průzkumu k léčbě antibiotiky mezi pacienty. Průzkum se konal v průběhu podzimní kampaně Antibiotický týden v prostředí lékáren.
Antibiotika jsou léky, které působí specificky proti bakteriím a jsou lékařem předepisovány pouze na léčbu bakteriální infekce. V důsledku nesprávného užívání antibiotik se významně zvyšuje odolnost bakterií, tzv. rezistence. Podle WHO již situace dosáhla kritického bodu, každoročně totiž umírá v EU více než 25 tisíc pacientů na následky neléčitelné bakteriální infekce odolné vůči všem dostupným antibiotikům. Proto je správné užívání doslova životně důležité.
Lékárníci ve spolupráci se studenty farmacie sesbírali během osvětové kampaně v listopadu 2011 téměř 4000 dotazníků, 58 % (2261) od dospělých pacientů a 42 % (1611) dotazníků od rodičů nemocných dětí. Pro odbornou veřejnost je alarmující fakt, že se polovina pacientů domnívá, že antibiotika zabíjejí viry. Zároveň jsou pacienti přesvědčeni, že antibiotika nejsou účinná proti nachlazení a chřipce (72%). Ve skutečnosti antibiotika léčí pouze bakteriální infekce, virová onemocnění včetně chřipky nikoli. Pozitivní je, že většina pacientů (91 %) ví, že neopodstatněné užívání antibiotik vede ke snižování jejich účinnosti a zároveň jsou si vědomi vedlejších nežádoucích účinků antibiotik, jako je např. průjem (68 %).
Kdy pacienti začínají užívat antibiotika?
90 % nesouhlasí s tím, že by antibiotika začali užívat po projevu prvních příznaků a to rovnou z domácích zásob, ani nesouhlasí s tím, že by měli začít užívat antibiotika na radu důvěryhodné osoby- laika(94 %). 95 % pacientů užívá antibiotika pouze po předepsání lékařem a pouze 10% z nich využívá antibiotika zbylá z předcházející terapie.
V tomto směru se výrazně lišíme od jižních států, např. Řecko, Španělsko (dle studie EU Eurobarometr z dubna 2010), kde jsou antibiotika dostupná (nelegálně) i bez lékařského předpisu a právě touto nevhodnou terapií přispívají nezodpovědní pacienti k nárůstu rezistence bakterií na léčbu antibiotiky.
Rodiče nemocných dětí považují doporučení režimových opatření za dostatečnou péči (72 %) a ani 94 % výslovně nežádá lékaře o předepsání antibiotik. Téměř čtvrtina rodičů se ale domnívá, že užívání antibiotik během nachlazení urychlí vyléčení jejich dítěte.
Byla potvrzena nezastupitelná role lékárníka, jako posledního informačního a kontrolního článku při výdeji léčiv. Pacienti uvedli, že v 94 % případů jim lékárník vždy vysvětlí, jak správně antibiotikum užívat (u lékařů to platí pouze v 86 %). S informacemi o rizicích neopodstatněného užívání antibiotik se v posledních 12 měsících setkalo 74 % dospělých pacientů.
Vznik rezistentních bakterií a jejich šíření nerespektuje hranice států a problematika rozvoje antibiotické rezistence je ve světě stále aktuálnější. Bylo prokázáno, že lékárníci, všude na světě nejdostupnější zdravotnická profese, hrají velmi důležitou roli v informování veřejnosti o hrozbách antibiotické rezistence a v poradenství v oblasti samoléčení např. nachlazení a chřipkových onemocnění.
Lékárníci se, společně s ostatními zdravotníky, aktivně účastní boje za správné užívání antibiotik.