Tisková zpráva ze dne 23. 3. 2011

Tisková zpráva ze dne 23. 3. 2011

Evropský svaz lékárníků (Pharmaceutical Group of the European Union, PGEU) vítá rozšířené uznávání přeshraničních lékařských předpisů.
Uznávání přeshraničních lékařských předpisů ve všech 27 členských státech Evropské Unie je součástí širší směrnice o poskytování a financování přeshraniční zdravotní péče, která byla schválena 19. ledna 2011 na plenárním zasedání Evropského Parlamentu ve Štrasburku.
 
PGEU podporuje práva pacientů na vyhledání a čerpání zdravotnické péče v ostatních státech unie. Uznávání lékařských předpisů je jednou z klíčových změn, které nová směrnice přináší. Základním předpokladem pro výdej přeshraničního receptu je schopnost lékárníka ověřit pravost a správnost takového předpisu. Pro ověření pravosti lékařského předpisu je nezbytné nejenom identifikovat pacienta, ale také reálně identifikovat, případně kontaktovat předepisujícího lékaře, a tím se vyhnout případné chybě v medikaci. V některých případech se stává, že lékárník po telefonické konzultaci s lékařem upravuje předepsané dávkování v zájmu zachování bezpečné a efektivní terapie pacienta. Důležitá je i harmonizace pravidel u národních lékařských předpisů. Tento aspekt představuje jeden z konkrétních problémů, které přináší nová směrnice.
 
Valné shromáždění PGEU přijalo 21. března 2011 v Bruselu prohlášení, ve kterém reaguje na možné problémy při technické realizaci směrnice. Například obtíže spojené s identifikací osob oprávněných k předepisování v jiných zemích. Národní odlišnost obchodních názvů léků je komplikace řešitelná předepisováním pomocí mezinárodního nechráněného názvu léku (INN).  Prohlášení také obsahuje návrh vzoru evropského lékařského předpisu, včetně seznamu nezbytných náležitostí.
 
Generální sekretář PGEU John Chave říká: „Uznávání přeshraničních lékařských předpisů má naši plnou podporu. Uznání zahraničního receptu nemůže být na úkor profesních povinností lékárníka a bezpečnosti pacienta – jsme potěšeni, že znění směrnice v tomto směru podpořilo naše připomínky a zachovalo lékárníkovo právo nevydat lék v případě pochybností. Pro tento okamžik zůstává výzvou zajistit identifikaci a kontakt s předepisujícím lékařem, aby mohl systém pracovat bezpečně a efektivně.“
 
Evropský svaz lékárníků (Pharmaceutical Group of the European Union, PGEU) je asociace reprezentující více než 400 000 lékárníků z veřejných lékáren. Členy PGEU jsou národní asociace a profesní organizace ve 32 evropských zemích. Česká lékárnická komora je členem PGEU od roku 1997. Pro více informací navštivte www.pgeu.eu.
 

Sdílet článek:

Související články

  • Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Česká lékárnická komora pořádá ve čtvrtek 20. června tradiční Den lékáren, tentokrát na téma „Farmaceut, profesionál po celý život”. Cílem letošního ročníku je zdůraznit celoživotní vzdělávání, které je pro farmaceuty povinné. Farmacie je velmi moderní a rychle se vyvíjející obor, neustále jsou objevovány nové léky a vědecké poznatky o nich. Farmaceuti si proto musí doplňovat vzdělání, aby mohli poskytovat pacientům tu nejlepší péči. Doprovodné aktivity budou probíhat po celý týden od 17. do 21. června ve více než 1 288 lékárnách po celé České republice.

  • Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Arteriální hypertenze znamená dlouhodobě vysokou hodnotu krevního tlaku. Příznaky jsou nenápadné a často skryté, proto se onemocnění někdy přezdívá „tichý zabiják“. Vysoký krevní tlak přispívá ke vzniku srdečních onemocnění, mozkové mrtvici a v nejvážnějších případech může vést i k úmrtí.

  • Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Za třicet let bude na světě více než miliarda diabetiků[1]. Data poukazují také na fakt, že diabetes je jednou z deseti nejčastějších příčin úmrtí nebo dalších zdravotních komplikací[2]. V neděli 14. dubna si připomínáme Světový den monitoringu diabetu. Právě sledování hladiny cukru v krvi má zásadní význam pro včasné odhalení nemoci a pro zlepšení kvality života diabetiků. Díky prevenci se dá předejít řadě závažných zdravotních komplikací, jako je onemocnění oční sítnice, nervů nebo srdce. S prevencí diabetu vám pomohou i vyškolení lékárníci. Ve specializovaných lékárnách můžete totiž absolvovat preventivní screening nemoci.