Tiskové prohlášení ČLnK ze dne 20.1. 2011

Tiskové prohlášení ČLnK ze dne 20.1. 2011

Česká lékárnická komora oceňuje protikorupční opatření navržená ministerstvem zdravotnictví.
Česká lékárnická komora (ČLnK) oceňuje snahu ministerstva zdravotnictví o zavedení protikorupčních opatření
ve svém resortu, jak byla představena ministrem Leošem Hegerem ve čtvrtek 20. ledna na tiskové konferenci.

„Pokud se tato opatření a principy podaří skutečně zavést, bude to bez nejmenších pochybností znamenat významné úspory pro celý zdravotnický systém,“ říká Michal Hojný. Představená strategie potvrzuje zcela zřetelně názor ČLnK, že je nutné hledat finanční úspory zejména v trvale rostoucích, v mnoha pohledech dosud ne zcela správně regulovaných segmentech zdravotnictví. Po dlouhých letech se jedná o první konkrétně připravovaný návrh ministerstva zdravotnictví na revidování a řízení cen speciálního zdravotnického materiálu a techniky.

ČLnK podporuje kroky, které povedou k průhlednějším investicím ve zdravotnictví, ať se jedná o stavební zakázky nebo nákup materiálu, léků a přístrojové techniky pro nemocnice. Vzhledem k tomu, že do lůžkové péče proudí zhruba polovina rozpočtů pojišťoven na poskytování péče, lze očekávat po zavedení nových opatření i významné finanční úspory v absolutních číslech.

Přijímání těchto nových legislativních opatření musí proběhnout standardní cestou, aby nebylo v poslanecké sněmovně provázeno nepřehledným množstvím různých pozměňovacích návrhů, kterými by mohl být měněn smysl a účel této připravované legislativní změny.

ČLnK je připravena spolupracovat s ministerstvem zdravotnictví na přípravě zmíněných protikorupčních opatření.

Tiskové prohlášení

Sdílet článek:

Související články

  • Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Česká lékárnická komora pořádá ve čtvrtek 20. června tradiční Den lékáren, tentokrát na téma „Farmaceut, profesionál po celý život”. Cílem letošního ročníku je zdůraznit celoživotní vzdělávání, které je pro farmaceuty povinné. Farmacie je velmi moderní a rychle se vyvíjející obor, neustále jsou objevovány nové léky a vědecké poznatky o nich. Farmaceuti si proto musí doplňovat vzdělání, aby mohli poskytovat pacientům tu nejlepší péči. Doprovodné aktivity budou probíhat po celý týden od 17. do 21. června ve více než 1 288 lékárnách po celé České republice.

  • Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Arteriální hypertenze znamená dlouhodobě vysokou hodnotu krevního tlaku. Příznaky jsou nenápadné a často skryté, proto se onemocnění někdy přezdívá „tichý zabiják“. Vysoký krevní tlak přispívá ke vzniku srdečních onemocnění, mozkové mrtvici a v nejvážnějších případech může vést i k úmrtí.

  • Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Za třicet let bude na světě více než miliarda diabetiků[1]. Data poukazují také na fakt, že diabetes je jednou z deseti nejčastějších příčin úmrtí nebo dalších zdravotních komplikací[2]. V neděli 14. dubna si připomínáme Světový den monitoringu diabetu. Právě sledování hladiny cukru v krvi má zásadní význam pro včasné odhalení nemoci a pro zlepšení kvality života diabetiků. Díky prevenci se dá předejít řadě závažných zdravotních komplikací, jako je onemocnění oční sítnice, nervů nebo srdce. S prevencí diabetu vám pomohou i vyškolení lékárníci. Ve specializovaných lékárnách můžete totiž absolvovat preventivní screening nemoci.