Viceprezidentem PGEU zvolen PharmDr. Stanislav Havlíček, prezident České lékárnické komory
politiky. Na základě dlouhodobých zkušeností zdravotníků i pacientů v rámci zemí PGEU je možné konstatovat, že by měl být v České republice zaveden takový systém, který zaručí pacientům stejné doplatky za léky ve všech lékárnách
v České republice.
A právě dlouhodobé prosazování systému pevné a předvídatelné spoluúčasti pacientů ze strany ČLnK bylo jedním z důvodů pro volbu ČR jako viceprezidentské země. V další přípravě takového systému nám může velmi pomoci úzká
spolupráce s prezidentskou zemí Německem, které má kvalitně propracovaný a jasný systém cenotvorby u léků. Tento systém je ve všech oblastech právně vymahatelný a je orientován především směrem ke kvalitě poskytnuté péče.
„Zvolení viceprezidentem PGEU je pro mě samozřejmě velkou ctí a také obrovským závazkem. Tento úspěch ovšem není výsledkem pouze mojí práce v PGEU v posledních třech letech, je třeba ocenit a poděkovat také našim
předchůdcům ve vedení ČLnK.“ říká Stanislav Havlíček a dodává: „V souvislosti se zvolením České republiky je důležitý i fakt, že budeme mít možnost květnová jednání pracovních skupin PGEU a zasedání výkonného výboru PGEU přivítat v Praze, v novém sídle ČLnK.“
Zvolení představitele ČLnK do druhé nejvyšší funkce v PGEU ukazuje na zájem o lékárenství v České republice. Našim politikům může dát jasný signál, že úzká spolupráce s ČLnK bude přínosná při přípravě nových systémů odměňování lékárenské péče podle zkušeností z členských zemí PGEU.
Je pochopitelné, že si každý stát vyšlapává svou cestu, ale není rozumné, když se nepoučí ze zkušeností ostatních.
Tisková zpráva ke stažení
Související články
Nesprávné užívání antibiotik ohrožuje každého z nás. Na rizika antibiotické rezistence upozorňují i farmaceuti
I v letošním roce Česká lékárnická komora podporuje Evropský antibiotický den, který připadá na 18. listopad, jehož téma je „Antibiotická rezistence je neviditelná, ale pacienti ne“. Antibiotická rezistence totiž v posledních letech představuje čím dál závažnější problém, který trápí pacienty i lékaře. Téma připomíná také Světový antibiotický týden probíhající od 18. do 24. listopadu. Farmaceuti proto chtějí veřejnost edukovat o tom, jak správně s antibiotickými přípravky zacházet, aby se riziko antibiotické rezistence nezvyšovalo.
Lékárníci usilují o zachování jedinečných lékáren v menších obcích a připravují se na změny systému započitatelných doplatků
Dnes se konal 33. sjezd delegátů České lékárnické komory. Jedná se o pravidelnou akci, na které každý rok projednávají delegáti komory další směřování a cíle, kterých chce stavovská organizace lékárníků dosáhnout.
Farmaceuti mají na starost široké spektrum povinností. Jejich význam připomíná Světový den lékárníků
I letos slaví Česká lékárnická komora Světový den lékárníků. Připadá na 25. září, den, kdy byla v roce 1912 v nizozemském Haagu založena Mezinárodní farmaceutická federace. Jeho cílem je upozornit na nezastupitelnou roli lékárníků a lékárenské péče ve farmakoterapii i zdravotnictví.