Cena by u léků nikdy neměla hrát nejdůležitější roli. Vždy je nutné je pořizovat s rozmyslem a užívat zodpovědně

Cena by u léků nikdy neměla hrát nejdůležitější roli. Vždy je nutné je pořizovat s rozmyslem a užívat zodpovědně

Důsledkem současné ekonomické situace a inflace je zdražování téměř všeho, včetně energií a potravin. Zvyšování cen částečně dopadá i na léky, většinou na ty vydávané bez lékařského předpisu. Není nicméně na místě se obávat, že by došlo k zásadnímu navýšení doplatků u léků hrazených pojišťovnami. Léky je každopádně nutné užívat i pořizovat zodpovědně. Česká lékárnická komora pacientům doporučuje pořizovat léky, včetně doplňků stravy, pouze po poradě s lékárníkem, dbát na správné dávkování, zbytečně nekupovat větší balení, než je nutné, a také nevykupovat léky, které v daném okamžiku nepotřebují, jen proto, že v médiích proběhly zprávy o jejich aktuálním nedostatku.


Celoplošné zdražení se projevilo i v cenách některých léků. Rozhodně to však není důvod k panice, neboť ceny léků vzrostly řádově o 5 až 7 procent Hovoříme tedy o korunových až desetikorunových částkách,“ vysvětluje prezident České lékárnické komory Mgr. Aleš Krebs, PhD. „Mnohé léčivé přípravky vydávané na recept jsou nadále dostupné bez doplatku. Navíc pacienty chrání tzv. limity spoluúčasti, po jejichž překročení zdravotní pojišťovny vrací navíc zaplacené započitatelné doplatky. Rozhodně proto nehrozí, že by lidé najednou neměli peníze na své chronické léky,“ dodává Mgr. Aleš Krebs, PhD.

Pro léky vždy do lékárny
Česká lékárnická komora se snaží dlouhodobě vzdělávat pacienty ve správném zacházení s léčivy. V posledních měsících plnily titulní strany novin informace o tom, že některá z nich nejsou dostupná. Někteří lidé neuváženě a v panice vyrazili do lékáren, aby si udělali „zásoby na horší časy“. „Je zbytečné a kontraproduktivní pořizovat léky v nadbytečném množství,“ radí PharmDr. Martin Kopecký, viceprezident České lékárnické komory. „Zcela nevhodné je skupovat například sirupy pro děti jen proto, že v médiích proběhly zprávy o jejich hrozící nedostupnosti. To vede jen k tomu, že ti, kdo je akutně potřebují, je nemusí dostat jen proto, že byly vykoupeny lidmi, kteří je ve výsledku ani nepoužijí a léky jim v domácí lékárničce nakonec zbytečně projdou a stanou se nepoužitelnými,“ dodává PharmDr. Martin Kopecký.

Ne každý doplněk stravy je skutečně potřeba, lékárník poradí
Vždy je také lepší dát přednost léčivému přípravku před doplňkem stravy. Přestože musí výrobce doplňku stravy prokázat jeho bezpečnost a evidovat ho na Ministerstvu zemědělství, jde o potravinu, jejíž účinnost ani obsah účinných složek nejsou testované. Je vždy lepší nechat si poradit od lékárníka, zda je vhodné a smysluplné tyto doplňky stravy užívat. Pacienti čelí neustálé reklamě, která v nich vyvolává pocit, že musí tělu dodávat celou řadu různých látek skrze doplňky stravy, i když některých z nich mají dostatek ze stravy nebo je obsahují léky, které již užívají. Ani u doplňků stravy nutně neplatí, že čím vyšší ceny, tím lepší přípravek. Lékárník, dokáže pacientovi nejlépe poradit, který přípravek má význam užívat a co je ztráta peněz, či dokonce potenciální hrozba pro zdraví.
Online obchody často nabízí slevové akce, „výhodné“ balíčky, případně i dopravu zdarma. Lidé tak mohou zbytečně nakoupit buď doplňky stravy, které nepotřebují, či velká balení, které ani nemohou spotřebovat. Farmaceuti doporučují pro léky chodit do lékárny, kde se pacienti mohou fyzicky potkat a poradit s lékárníkem. Ten dokáže poskytnout konzultaci i vysvětlit správné užívání a dávkování. „Role lékárníka totiž neznamená jen výdej léků. Je to povolání, které vyžaduje hlubokou znalost léčiv a účinných látek, včetně vitamínů, minerálů nebo rostlinných výtažků, i jejich nežádoucích účinků. Při koupi léku nebo doplňku stravy online navíc pacient zpravidla nezíská požadované informace, které ho poučí o tom, jak lék užívat bezpečně a účinně,“ uzavírá Mgr. Aleš Krebs, PhD.

Přílohy:
Tisková zpráva
Česká lékárnická komora je samosprávná nepolitická stavovská organizace sdružující lékárníky. Byla zřízena zákonem ČNR č. 220/1991 Sb., o České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře. Její ustavující sjezd se uskutečnil 28. - 29. září 1991.

Česká lékárnická komora dbá, aby její členové vykonávali své povolání odborně, v souladu s jeho etikou a způsobem stanoveným zákony a řády komory. Zaručuje odbornost svých členů a potvrzuje splnění podmínek k výkonu lékárnického povolání. Posuzuje a hájí práva a profesní zájmy svých členů, stejně tak chrání jejich profesní čest.

Sdílet článek:

Související články

 • V období Vánoc pacienti často žádají lékárníky o své chronické léky na předpis, i když nemají recept. Farmaceuti však zatím nemohou tento mimořádný výdej provést

  V období Vánoc pacienti často žádají lékárníky o své chronické léky na předpis, i když nemají recept. Farmaceuti však zatím nemohou tento mimořádný výdej provést

  Vánoce se rychle blíží a s nimi výjimečné situace, při kterých lidé zapomínají na své léky. Ať už budete svátky trávit kdekoliv, lékárníci upozorňují, abyste pamatovali na užívání chronických léků, stejně jako na včasné vyzvednutí receptu u lékaře a následně léku v lékárně. Vánoce jsou totiž pro lékárníky symbolem často vypjatých situací, kdy po nich pacienti svůj chronický lék žádají, aniž mají recept. Česká lékárnická komora dlouhodobě upozorňuje, že řešením by byla možnost lékárníků mimořádně takový lék vydat i bez předpisu lékaře. To by podle reprezentativního průzkumu SC&C uvítalo až 80 % respondentů napříč společností. Lékárníci jsou na mimořádný výdej připraveni a jejich přístup k lékovému záznamu pacienta a jasná pravidla, která ČLnK navrhuje, zamezí riziku jeho zneužití.

 • Sjezd delegátů České lékárnické komory zvolil nové představenstvo. Prezidentem zůstává Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.

  Sjezd delegátů České lékárnické komory zvolil nové představenstvo. Prezidentem zůstává Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.

  Ve dnech 3. – 4. listopadu 2023 proběhl v pražském Top Hotelu XXXII. sjezd delegátů České lékárnické komory (ČLnK), který si zvolil pro následující čtyři roky nové vedení. Na sjezdu s výjimečně vysokou účastí stávající prezident Mgr. Aleš Krebs, Ph.D. i viceprezident PharmDr. Martin Kopecký, Ph.D. obhájili své mandáty.

 • Průzkum opět potvrdil, že lidé lékárníkům a jejich radám důvěřují. Na jejich pomoc spoléhají i při výpadcích léků

  Průzkum opět potvrdil, že lidé lékárníkům a jejich radám důvěřují. Na jejich pomoc spoléhají i při výpadcích léků

  V reprezentativním průzkumu SC&C pro Českou lékárnickou komoru (ČLnK), který proběhl v září a říjnu 2023, se ukázalo, že lidé mají vysokou důvěru v rady a doporučení lékárníka – rady farmaceutů ohledně času a délky užívání léků podle průzkumu dodržuje 98 % lidí. Lékárna je i nadále pro více než polovinu pacientů prvním zdravotnickým zařízením, kam při méně závažných zdravotních potížích zamíří, a právě na lékárníky se lidé nejčastěji obrací i v případě, že nemohou sehnat léky. Průzkum se dotkl i tématu doplatků za léky a ochranných limitů. Podle velké většiny respondentů by doplatky na léky měly být sjednoceny a po překročení ochranného limitu by již lékárny neměly započitatelné poplatky od pacientů dál vybírat a jejich administraci se zdravotní pojišťovnou provést samy.