Cena by u léků nikdy neměla hrát nejdůležitější roli. Vždy je nutné je pořizovat s rozmyslem a užívat zodpovědně

Cena by u léků nikdy neměla hrát nejdůležitější roli. Vždy je nutné je pořizovat s rozmyslem a užívat zodpovědně

Důsledkem současné ekonomické situace a inflace je zdražování téměř všeho, včetně energií a potravin. Zvyšování cen částečně dopadá i na léky, většinou na ty vydávané bez lékařského předpisu. Není nicméně na místě se obávat, že by došlo k zásadnímu navýšení doplatků u léků hrazených pojišťovnami. Léky je každopádně nutné užívat i pořizovat zodpovědně. Česká lékárnická komora pacientům doporučuje pořizovat léky, včetně doplňků stravy, pouze po poradě s lékárníkem, dbát na správné dávkování, zbytečně nekupovat větší balení, než je nutné, a také nevykupovat léky, které v daném okamžiku nepotřebují, jen proto, že v médiích proběhly zprávy o jejich aktuálním nedostatku.


Celoplošné zdražení se projevilo i v cenách některých léků. Rozhodně to však není důvod k panice, neboť ceny léků vzrostly řádově o 5 až 7 procent Hovoříme tedy o korunových až desetikorunových částkách,“ vysvětluje prezident České lékárnické komory Mgr. Aleš Krebs, PhD. „Mnohé léčivé přípravky vydávané na recept jsou nadále dostupné bez doplatku. Navíc pacienty chrání tzv. limity spoluúčasti, po jejichž překročení zdravotní pojišťovny vrací navíc zaplacené započitatelné doplatky. Rozhodně proto nehrozí, že by lidé najednou neměli peníze na své chronické léky,“ dodává Mgr. Aleš Krebs, PhD.

Pro léky vždy do lékárny
Česká lékárnická komora se snaží dlouhodobě vzdělávat pacienty ve správném zacházení s léčivy. V posledních měsících plnily titulní strany novin informace o tom, že některá z nich nejsou dostupná. Někteří lidé neuváženě a v panice vyrazili do lékáren, aby si udělali „zásoby na horší časy“. „Je zbytečné a kontraproduktivní pořizovat léky v nadbytečném množství,“ radí PharmDr. Martin Kopecký, viceprezident České lékárnické komory. „Zcela nevhodné je skupovat například sirupy pro děti jen proto, že v médiích proběhly zprávy o jejich hrozící nedostupnosti. To vede jen k tomu, že ti, kdo je akutně potřebují, je nemusí dostat jen proto, že byly vykoupeny lidmi, kteří je ve výsledku ani nepoužijí a léky jim v domácí lékárničce nakonec zbytečně projdou a stanou se nepoužitelnými,“ dodává PharmDr. Martin Kopecký.

Ne každý doplněk stravy je skutečně potřeba, lékárník poradí
Vždy je také lepší dát přednost léčivému přípravku před doplňkem stravy. Přestože musí výrobce doplňku stravy prokázat jeho bezpečnost a evidovat ho na Ministerstvu zemědělství, jde o potravinu, jejíž účinnost ani obsah účinných složek nejsou testované. Je vždy lepší nechat si poradit od lékárníka, zda je vhodné a smysluplné tyto doplňky stravy užívat. Pacienti čelí neustálé reklamě, která v nich vyvolává pocit, že musí tělu dodávat celou řadu různých látek skrze doplňky stravy, i když některých z nich mají dostatek ze stravy nebo je obsahují léky, které již užívají. Ani u doplňků stravy nutně neplatí, že čím vyšší ceny, tím lepší přípravek. Lékárník, dokáže pacientovi nejlépe poradit, který přípravek má význam užívat a co je ztráta peněz, či dokonce potenciální hrozba pro zdraví.
Online obchody často nabízí slevové akce, „výhodné“ balíčky, případně i dopravu zdarma. Lidé tak mohou zbytečně nakoupit buď doplňky stravy, které nepotřebují, či velká balení, které ani nemohou spotřebovat. Farmaceuti doporučují pro léky chodit do lékárny, kde se pacienti mohou fyzicky potkat a poradit s lékárníkem. Ten dokáže poskytnout konzultaci i vysvětlit správné užívání a dávkování. „Role lékárníka totiž neznamená jen výdej léků. Je to povolání, které vyžaduje hlubokou znalost léčiv a účinných látek, včetně vitamínů, minerálů nebo rostlinných výtažků, i jejich nežádoucích účinků. Při koupi léku nebo doplňku stravy online navíc pacient zpravidla nezíská požadované informace, které ho poučí o tom, jak lék užívat bezpečně a účinně,“ uzavírá Mgr. Aleš Krebs, PhD.

Přílohy:
Tisková zpráva
Česká lékárnická komora je samosprávná nepolitická stavovská organizace sdružující lékárníky. Byla zřízena zákonem ČNR č. 220/1991 Sb., o České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře. Její ustavující sjezd se uskutečnil 28. - 29. září 1991.

Česká lékárnická komora dbá, aby její členové vykonávali své povolání odborně, v souladu s jeho etikou a způsobem stanoveným zákony a řády komory. Zaručuje odbornost svých členů a potvrzuje splnění podmínek k výkonu lékárnického povolání. Posuzuje a hájí práva a profesní zájmy svých členů, stejně tak chrání jejich profesní čest.

Sdílet článek:

Související články

 • Lékárenství v České republice: nastal konečně čas na změnu?

  Lékárenství v České republice: nastal konečně čas na změnu?

  Lékárenství je nejvíce podfinancovaný zdravotnický obor. V posledních 15 letech došlo ke snížení reálného příjmu lékáren ze zdravotního pojištění o více než 20 % a systém vůbec nezohledňuje řadu úkonů, které jsou běžnou a povinnou součástí práce lékárníků. Dalším dlouhodobým problémem je nerovnoměrné rozložení lékárenské sítě v České republice a neexistence pravidel pro vznik nových lékáren, byť lékárenství je základním pilířem systému zdravotní péče. Cílem České lékárnické komory je změna tohoto neudržitelného stavu, aby lékárna zůstala nejdostupnějším zdravotnickým zařízením pro všechny pacienty.

 • Přeprodávání léků je nezákonné a může ohrožovat zdraví pacientů

  Přeprodávání léků je nezákonné a může ohrožovat zdraví pacientů

  V posledních týdnech probíhají médii zprávy o případech, kdy dochází k nezákonnému přeprodeji léků na internetu – ať už na online bazarech nebo na sociálních sítích. Jedná se zpravidla o léky nedostatkové, které postihly v nedávné době výpadky, například o léky na horečku nebo i o antibiotika a další léčivé přípravky dostupné pouze na předpis. Česká lékárnická komora pacienty a veřejnost před podobnými nabídkami varuje, protože jsou nelegální, a především není zaručen účinek ani bezpečnost těchto přípravků. Pokud pacient potřebuje lék, který má právě výpadek, nejlepší volbou zůstává porada s lékárníkem, případně, pokud se jedná o lék vydávaný na předpis, i konzultace s lékařem.

 • Sezóna nachlazení se zdá být nekonečná. Jak ji co nejsnáze přečkat pohledem lékárníků?

  Sezóna nachlazení se zdá být nekonečná. Jak ji co nejsnáze přečkat pohledem lékárníků?

  Nachlazení je většinou nezávažné onemocnění horních cest dýchacích virového původu, které pacienty trápí především během podzimních a zimních měsíců. Důvodem je i kumulace lidí v uzavřených prostorech, oslabená imunita, rychlý přenos onemocnění v rámci rodin a dětských kolektivů. Onemocnět ale lze kdykoliv. Pacienti při nachlazení velmi často přistupují k samoléčbě, i ta ale má svá pravidla. Jaké jsou rady lékárníků?