Česká lékárnická komora doporučuje pacientům do doby plného zprovoznění přeshraniční ePreskripce vyzvednout si léky v české lékárně před odjezdem do zahraničí, případně použít v zahraniční lékárně listinný recept

Česká lékárnická komora doporučuje pacientům do doby plného zprovoznění přeshraniční ePreskripce vyzvednout si léky v české lékárně před odjezdem do zahraničí, případně použít v zahraniční lékárně listinný recept

Vzhledem k tomu, že zatím není jasné, od kdy, v jakých zemích a v jakých lékárnách bude systém přeshraniční preskripce fungovat, doporučuje Česká lékárnická komora (ČLnK) českým pacientům do doby jeho plného zprovoznění vyzvednout si léky před odjezdem do zahraničí v české lékárně, případně v jiných zemích EU použít listinný recept. Tím se vyvarují nebezpečí, že lék v zahraniční lékárně na eRecept nedostanou.
Přeshraniční péče v rámci Evropské unie funguje již dnes – na listinný recept si léky v zahraničí může vyzvednout kterýkoli občan země EU. Zatím není dobré spoléhat na přeshraniční ePreskripci, protože lékárna v destinaci, do které cestuje, k systému nemusí být připojena. Proces připojování jednotlivých zemí k systému pro přeshraniční ePreskripci je teprve na začátku.

V případě vyzvedávání léku v jiné zemi je také třeba počítat s tím, že s největší pravděpodobností pacient dostane léčivý přípravek s jiným názvem se stejnou léčivou látkou, protože v každé zemi jsou registrované různé léky. Také je dobré počítat s jazykovou bariérou – nejen v komunikaci s lékárníkem, ale také s ohledem na příbalový leták.

Lék vyzvedávaný v zahraničí si pacient hradí sám a následně svou zdravotní pojišťovnu po příjezdu do České republiky žádá o proplacení.
 
Systém přeshraniční ePreskripce v České republice je nyní v testovacím provozu. Přesné datum, kdy bude spuštěn, zatím není známé. Propojení národních systémů jednotlivých zemí je jedním z kroků přeshraniční ePreskripce, dalším krokem je zapojení jednotlivých lékáren. To je dobrovolné a znamená mimo jiné úpravy lékárenského informačního systému a speciální certifikaci pro přístup lékárníka do systému přeshraniční ePreskripce. Není tedy zaručeno, že se všechny lékárny k systému připojí.
 

Sdílet článek:

Související články

 • Ministerstvo zdravotnictví a Státní ústav pro kontrolu léčiv varují před padělky léčivého přípravku Ozempic, které můžou způsobit závažné zdravotní komplikace s ohrožením života. Jedná se o výrobky získané mimo lékárny.

  Ministerstvo zdravotnictví a Státní ústav pro kontrolu léčiv varují před padělky léčivého přípravku Ozempic, které můžou způsobit závažné zdravotní komplikace s ohrožením života. Jedná se o výrobky získané mimo lékárny.

  V souvislosti s informacemi o výskytu padělků léčivého přípravku Ozempic na území EU a závažných zdravotních komplikací po jejich aplikaci Ministerstvo zdravotnictví spolu s Českou lékárnickou komorou apelují na občany, kteří získali léčivý přípravek Ozempic jinou cestou, než je předpis od lékaře a výdej v lékárně (zejména prostřednictvím internetu), aby jej odevzdali v nejbližší lékárně.

 • Důležité upozornění: Změna P. O. BOXU

  Důležité upozornění: Změna P. O. BOXU

  Vzhledem k uzavření poštovní pobočky a přesunu na jinou, mění se od 1. 7. 2023 číslo P. O. BOXU České lékárnické komory.

 • Rozhovor s Alešem Krebsem, prezidentem České lékárnické komory v časopisu Interview

  Rozhovor s Alešem Krebsem, prezidentem České lékárnické komory v časopisu Interview

  Časopis, který přináší každý měsíc sto stran výjimečných rozhovorů s inspirativními osobnostmi a nejvýznamnějšími představiteli domácí i zahraniční kultury, vědy, sportu či politiky ve svém červnovém čísle otiskl také obsáhlý rozhovor s prezidentem ČLnK Alešem Krebsem. Lékárníci mají v tomto vydání dvojí zastoupení. Dalším kolegou, který poskytl rozhovor je Stanislav Havlíček, který vypráví o svých misích s Lékaři bez hranic.