Česká lékárnická komora připomíná Světový den lékárníků. Celosvětové téma „Bezpečné a efektivní léčivé prostředky pro všechny“ zcela naplňuje i včera schválený lékový záznam pro české pacienty

Česká lékárnická komora připomíná Světový den lékárníků. Celosvětové téma „Bezpečné a efektivní léčivé prostředky pro všechny“ zcela naplňuje i včera schválený lékový záznam pro české pacienty

Před deseti lety ustanovila Mezinárodní farmaceutická federace (FIP) 25. září Světovým dnem lékárníků. Tématem letošního ročníku jsou „Bezpečné a efektivní léčivé přípravky pro všechny“. Toto téma je dlouhodobě klíčové pro Českou lékárnickou komoru a její členy, což se potvrdilo i po včerejším schválením lékového záznamu, do kterého budou mít lékárníci a kliničtí farmaceuti přístup s předpokládaným souhlasem pacienta (tzv. opt-out). Lékárníci se s lékovými problémy setkávají v každodenní praxi. Díky lékovému záznamu se nebudou muset spoléhat pouze na často neúplné informace od pacientů a budou schopni ještě lépe využít své odborné znalosti ve prospěch zdraví pacientů.
Praha, 25. září 2019 – V těchto dnech probíhá kongres Mezinárodní farmaceutické federace, jejímž hlavním tématem je celosvětově rostoucí význam farmaceutů v systémech zdravotní péče. Poradenství a dohled na farmakoterapii chronických i akutních pacientů, využití elektronizace zdravotnictví pro důkladnější spolupráci s lékařem či poradenství při výběru vhodné samoléčby jsou pouze některé z oblastí, jimiž se lékárníci zabývají. „Sledujeme světové trendy v lékárenství a po důkladném vyhodnocení se stávají součástí našich doporučených postupů, odborných školení lékárníků i nabídky odborných služeb pacientům,“ přibližuje prezident ČLnK PharmDr. Lubomír Chudoba, který na probíhající konferenci FIP diskutuje o budoucnosti lékárenství s kolegy z celého světa.

Vizi ještě bezpečnějších léčivých přípravků pro každého může v České republice v dohledné době pomoci naplňovat také aktuálně schválený lékový záznam pacienta. „Možnost nahlížení lékárníků do lékového záznamu pacienta se může stát další z odborných činností, která přispěje ke zvýšení úrovně léčby a zajištění zdraví pacientů,“ říká viceprezident ČLnK a praktikující lékárník Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.

Fakt, že lékárníci využívají své široké a jedinečné odborné znalosti, aby lidé získali ze svých léků to nejlepší, připomněl ve svém úvodním slovu ke Světovému dni lékárníků také prezident FIP Dominique Jordan.

Tisková zpráva ke stažení ZDE
 
Česká lékárnická komora je samosprávná nepolitická stavovská organizace sdružující lékárníky. Byla zřízena zákonem ČNR č. 220/1991 Sb., o České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře. Její ustavující sjezd se uskutečnil 28. - 29. září 1991.
 
Česká lékárnická komora dbá, aby její členové vykonávali své povolání odborně, v souladu s jeho etikou a způsobem stanoveným zákony a řády komory. Zaručuje odbornost svých členů a potvrzuje splnění podmínek k výkonu lékárnického povolání. Posuzuje a hájí práva a profesní zájmy svých členů, stejně tak chrání jejich profesní čest.

Sdílet článek:

Související články

  • Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Česká lékárnická komora pořádá ve čtvrtek 20. června tradiční Den lékáren, tentokrát na téma „Farmaceut, profesionál po celý život”. Cílem letošního ročníku je zdůraznit celoživotní vzdělávání, které je pro farmaceuty povinné. Farmacie je velmi moderní a rychle se vyvíjející obor, neustále jsou objevovány nové léky a vědecké poznatky o nich. Farmaceuti si proto musí doplňovat vzdělání, aby mohli poskytovat pacientům tu nejlepší péči. Doprovodné aktivity budou probíhat po celý týden od 17. do 21. června ve více než 1 288 lékárnách po celé České republice.

  • Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Arteriální hypertenze znamená dlouhodobě vysokou hodnotu krevního tlaku. Příznaky jsou nenápadné a často skryté, proto se onemocnění někdy přezdívá „tichý zabiják“. Vysoký krevní tlak přispívá ke vzniku srdečních onemocnění, mozkové mrtvici a v nejvážnějších případech může vést i k úmrtí.

  • Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Za třicet let bude na světě více než miliarda diabetiků[1]. Data poukazují také na fakt, že diabetes je jednou z deseti nejčastějších příčin úmrtí nebo dalších zdravotních komplikací[2]. V neděli 14. dubna si připomínáme Světový den monitoringu diabetu. Právě sledování hladiny cukru v krvi má zásadní význam pro včasné odhalení nemoci a pro zlepšení kvality života diabetiků. Díky prevenci se dá předejít řadě závažných zdravotních komplikací, jako je onemocnění oční sítnice, nervů nebo srdce. S prevencí diabetu vám pomohou i vyškolení lékárníci. Ve specializovaných lékárnách můžete totiž absolvovat preventivní screening nemoci.