Česká lékárnická komora připravila praktickou pomůcku pro komunikaci lékárníků a ukrajinských uprchlíků při poskytování lékárenské péče

Česká lékárnická komora připravila praktickou pomůcku pro komunikaci lékárníků a ukrajinských uprchlíků při poskytování lékárenské péče

Lékárníci se připravují na komunikaci s ukrajinskými uprchlíky nejen při výdeji léků na předpis, ale také při poradenství v samoléčbě. Praktické komunikační karty Ministerstva zdravotnictví však neobsahovaly základní fráze, které ke své činnosti lékárníci a jejich pacienti potřebují. Česká lékárnická komora proto ve spolupráci se svou členkou ukrajinské národnosti Gannou Papish připravila lékárenskou komunikační kartu. Tu je možné sdílet, poskytovat nebo tisknout i bez povolení ČLnK.
Komunikace lékárníka a pacienta při poskytování zdravotní péče je specifická a vyžaduje i speciální slovní zásobu. Jazyková bariéra může mít za následek nepochopení a dezinterpretace, vedoucí k nesprávně nastavené léčbě a vzniku lékových chyb, proto je důležité, aby se lékárníci s pacienty dokázali efektivně domluvit.

Tak jako v ostatních oborech zdravotnictví mohou v komunikaci s ukrajinskými uprchlíky pomoci komunikační karty Ministerstva zdravotnictví, především karta Seznam možných obtíží u pacienta podle lékařské odbornosti. Ani ta však neobsahuje základní fráze, které k poskytování lékárenské péče odborníci potřebují.

Česká lékárnická komora proto ve spolupráci se svou členkou Gannou Papish, lékárnicí ukrajinské národnosti, která pracuje v lékárně v Rychnově nad Kněžnou, připravila praktickou pomůcku pro komunikaci s ukrajinskými uprchlíky v lékárně. Vedle ukrajinštiny je v komunikační kartě na její radu i ruský jazyk, protože mnoho Ukrajinců z východní části Ukrajiny mluví především rusky.

Komunikační karta obsahuje základní fráze a v tištěné podobě ji dostanou všichni členové ČLnK vloženou do březnového Časopisu českých lékárníků. Dokument je také přílohou tohoto článku a je možné ji volně šířit, sdílet nebo tisknout.
 
Věříme, že pomůcka nalezne praktické využití a pomůže k zajištění správné dispenzace léků, zdravotních pomůcek i ostatních přípravku v lékárnách i uprchlíkům z Ukrajiny.
 

Jménem Pracovní skupiny pro P.R. Mgr. Michaela Bažantová, tisková mluvčí ČLnK
 
 
Přílohy:
Komunikační karta
Komunikační karta - tisková data
 

Sdílet článek:

Související články

 • Lékárnické kapky – newsletter. Proč je dobré mít krevní tlak pod kontrolou?

  Lékárnické kapky – newsletter. Proč je dobré mít krevní tlak pod kontrolou?

  Vysoký krevní tlak nepodceňujte, změří vám ho i v lékárně

 • Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

  Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

  Arteriální hypertenze znamená dlouhodobě vysokou hodnotu krevního tlaku. Příznaky jsou nenápadné a často skryté, proto se onemocnění někdy přezdívá „tichý zabiják“. Vysoký krevní tlak přispívá ke vzniku srdečních onemocnění, mozkové mrtvici a v nejvážnějších případech může vést i k úmrtí.

 • Lékárnické kapky – newsletter, květen 2024

  Lékárnické kapky – newsletter, květen 2024

  S blížícím se létem vždy více řešíme to, jak vypadáme