Česká lékárnická komora vydává aktualizované znění přehledné pomůcky ,,Zásady správné preskripce”

V tabulce „Zásady správné preskripce“ jsou obsažené podmínky a pravidla pro předepisování receptů na léčivé přípravky, poukazů na zdravotnické prostředky i žádanek. Věnuje se zvlášť podmínkám předepisování eReceptů i listinných receptů. Zahrnuje informace o délce platnosti jednotlivých předpisů, možnosti opakování nebo například počtu položek na jednotlivých předpisech. Aktualizované znění je obohaceno o informace k preskripci elektronických receptů s modrým pruhem a preskripci ePoukazů.
Informace uvedené v tabulce jsou zpracované k 1. 3. 2022 a zohledňují legislativní normy platné k tomuto datu.
Materiál lze za dodržení citačních pravidel tisknout, kopírovat a volně šířit.
Mgr. Michaela Bažantová, tisková mluvčí
Zásady správné preskripce_pdf
Zásady správné preskripce_tisk
Související články
Současný nepřehledný systém úhrad léků a doplatků zaslouží změnu
Úhrady léků a doplatky na ně jsou pro širokou veřejnost obtížně pochopitelnou problematikou. Ceny i úhrady léků se vlivem pravidelných revizí neustále mění. Těmto častým a jen velmi těžko předvídatelným změnám čelí jak lékárny, tak pacienti. Doplatek vzniká jako rozdíl mezi cenou a výší úhrady ze zdravotního pojištění. Konečnou cenu léků z velké části určují výrobci a tím také ovlivňují výši doplatku na konkrétní lék. S vysokou spoluúčastí mohou pacientům částečně v některých případech pomoci ochranné limity, i ty jsou však nepřehledné.
Co dělat, když chybí oblíbený lék na průjem?
Pokud chybí lék na průjem, na který jste zvyklí, obraťte se s důvěrou na svého lékárníka. Ten Vám poradí vhodnou alternativu vzhledem k povaze potíží i například věku pacienta. Při léčbě průjmu hrají zásadní roli režimová opatření, jak doporučuje Česká gastroenterologická společnost. Nejlepší je průjmu předcházet a volit vhodnou prevenci onemocnění.
Jak zabalit léky na cestu? Je to jednoduché, když máte dobře vybavenou domácí lékárničku
Blíží se období dovolených, které s sebou přináší i nutnost balení cestovní lékárničky. K jejímu vybavení můžeme využít přípravky z domácí lékárničky, proto je vhodné udržovat její obsah aktuální a alespoň dvakrát ročně ji zkontrolovat. Kromě správného obsahu domácí i cestovní lékárničky je nutné myslet i na způsob uchovávání léků, právě v létě totiž více než kdy jindy hrozí jejich znehodnocení vlivem nevhodného skladování. Léčivé přípravky je nutné pravidelně kontrolovat i kvůli exspiraci. Období před létem je na úklid lékárničky ideální – a neměli bychom zapomínat ani na vybavení lékárničky na chatě či chalupě, obzvlášť pokud tam budeme v létě trávit více času.