Česká lékárnická komora vydává aktualizované znění přehledné pomůcky ,,Zásady správné preskripce”

Česká lékárnická komora vydává aktualizované znění přehledné pomůcky ,,Zásady správné preskripce”

Způsob předepisování léčivých přípravků i zdravotnických prostředků je dán mnoha legislativními normami. Česká lékárnická komora (ČLnK) vydává aktualizované znění přehledné tabulky, která může sloužit nejen lékařům pro rychlou orientaci nebo ověření. Tabulku je možné za předpokladu dodržení citačních pravidel tisknout, kopírovat a volně šířit.
Po pozitivních zkušenostech s tabulkou „Pravidla preskripce“, kterou vydala ČLnK pro své členy na konci roku 2020, zpracovali autoři PharmDr. Kateřina Majznerová a PharmDr. Miroslav Koška podobnou pomůcku v roce 2021 také pro lékaře. Vzhledem k novým legislativním pravidlům, která vešla a vejdou v platnost v roce 2022, je její znění nyní aktualizováno.
 
V tabulce „Zásady správné preskripce“ jsou obsažené podmínky a pravidla pro předepisování receptů na léčivé přípravky, poukazů na zdravotnické prostředky i žádanek. Věnuje se zvlášť podmínkám předepisování eReceptů i listinných receptů. Zahrnuje informace o délce platnosti jednotlivých předpisů, možnosti opakování nebo například počtu položek na jednotlivých předpisech. Aktualizované znění je obohaceno o informace k preskripci elektronických receptů s modrým pruhem a preskripci ePoukazů.
 
Informace uvedené v tabulce jsou zpracované k 1. 3. 2022 a zohledňují legislativní normy platné k tomuto datu. 
 
Materiál lze za dodržení citačních pravidel tisknout, kopírovat a volně šířit. 


Mgr. Michaela Bažantová, tisková mluvčí

Zásady správné preskripce_pdf
Zásady správné preskripce_tisk

Sdílet článek:

Související články

 • Bezpečí pacientů a zachování plnohodnotné lékárenské péče musí zůstat prioritou, a to i v případě úvah o zavedení zásilkového výdeje léků na předpis

  Bezpečí pacientů a zachování plnohodnotné lékárenské péče musí zůstat prioritou, a to i v případě úvah o zavedení zásilkového výdeje léků na předpis

  12. února se konal na půdě Ministerstva zdravotnictví ČR jednání na téma zásilkového výdeje léků na předpis, na který navázal červnový kulatý stůl na půdě Poslanecké Sněmovny. Postoj České lékárnické komory k zásilkovému výdeji zůstává od února neměnný.

 • Lékárnické kapky – newsletter. Co by vám nemělo chybět při prázdninovém putování?

  Lékárnické kapky – newsletter. Co by vám nemělo chybět při prázdninovém putování?

  Letní prázdniny odstartovaly a s nimi cestování, koupání a sluníčko. Na co byste si během léta měli dát pozor a na co nezapomenout?

 • Z monitoringu médií: Česká televize – Studio 6 – Den lékáren

  Z monitoringu médií: Česká televize – Studio 6 – Den lékáren

  Pozvání do Studia 6, vysílání České televize, přijal prezident České lékárnické komory Mgr. Aleš Krebs, Ph.D. Tématem rozhovoru byla právě [...]