Česká lékárnická komora vydává manuál pro vyhledání českého ekvivalentu ukrajinského léku

Česká lékárnická komora vydává manuál pro vyhledání českého ekvivalentu ukrajinského léku

V České republice je podle dostupných informací již přes 240 000 ukrajinských uprchlíků. Někteří z nich jsou chronicky nemocní a užívají pravidelně léky. Ti potřebují pokračovat v nastavené léčbě. ČLnK připravila interaktivní manuál pro vyhledání ekvivalentního léku se stejnou účinnou látkou registrovaného v České republice Manuál je určen především odborné veřejnosti - lékárníkům a lékařům a je možné ho za předpokladu dodržení citačních pravidel tisknout, kopírovat a volně šířit.
Lékárníci a lékaři potřebují v současné uprchlické situaci často hledat ekvivalentní náhradu ukrajinského léku pro chronicky nemocné pacienty z Ukrajiny. Vedle odlišných názvů léčivých přípravků bývá problematické i jiné písmo - cyrilice. ČLnK proto ve spolupráci se svou členkou Gannou Papish, lékárnicí ukrajinské národnosti pracující v lékárně v Rychnově nad Kněžnou, připravila praktickou pomůcku pro vyhledání českého ekvivalentu. 

Vedle tohoto návodu je v manuálu také slovníček základních jednotek používaných v lécích a slovníček lékových forem, včetně fonetického přepisu. 

Dokument v interaktivní podobě a v podobě tiskového PDF je přílohou tohoto článku a je možné ho volně šířit, sdílet nebo tisknout. 
 
Věříme, že pomůcka nalezne praktické využití a pomůže k zajištění správné medikace chronicky nemocných pacientů z řad uprchlíků z Ukrajiny.
 
AKTUALIZACE: 
Společnost IQVIA vyvinula s využitím ukrajinské databáze Proxima jednoduchý nástroj sloužící k identifikaci českých a slovenských ekvivalentů ukrajinských léků na předpis - zde.
"Tento bezplatný nástroj je určený pouze pro referenční účely. Volba léčby a preskripce plně závisí na individuálním rozhodnutí lékaře,“ informuje společnost IQVIA ve svém mailu. 


Jménem Pracovní skupiny pro P.R. Mgr. Michaela Bažantová, tisková mluvčí ČLnK

Přílohy:
Interaktivní manuál ekvivalentní léky UA
Manuál ekvivalentní léky UA_tisk

Sdílet článek:

Související články

 • Bezpečí pacientů a zachování plnohodnotné lékárenské péče musí zůstat prioritou, a to i v případě úvah o zavedení zásilkového výdeje léků na předpis

  Bezpečí pacientů a zachování plnohodnotné lékárenské péče musí zůstat prioritou, a to i v případě úvah o zavedení zásilkového výdeje léků na předpis

  12. února se konal na půdě Ministerstva zdravotnictví ČR jednání na téma zásilkového výdeje léků na předpis, na který navázal červnový kulatý stůl na půdě Poslanecké Sněmovny. Postoj České lékárnické komory k zásilkovému výdeji zůstává od února neměnný.

 • Lékárnické kapky – newsletter. Co by vám nemělo chybět při prázdninovém putování?

  Lékárnické kapky – newsletter. Co by vám nemělo chybět při prázdninovém putování?

  Letní prázdniny odstartovaly a s nimi cestování, koupání a sluníčko. Na co byste si během léta měli dát pozor a na co nezapomenout?

 • Z monitoringu médií: Česká televize – Studio 6 – Den lékáren

  Z monitoringu médií: Česká televize – Studio 6 – Den lékáren

  Pozvání do Studia 6, vysílání České televize, přijal prezident České lékárnické komory Mgr. Aleš Krebs, Ph.D. Tématem rozhovoru byla právě [...]