Česká lékárnická komora vydává manuál pro vyhledání českého ekvivalentu ukrajinského léku

Česká lékárnická komora vydává manuál pro vyhledání českého ekvivalentu ukrajinského léku

V České republice je podle dostupných informací již přes 240 000 ukrajinských uprchlíků. Někteří z nich jsou chronicky nemocní a užívají pravidelně léky. Ti potřebují pokračovat v nastavené léčbě. ČLnK připravila interaktivní manuál pro vyhledání ekvivalentního léku se stejnou účinnou látkou registrovaného v České republice Manuál je určen především odborné veřejnosti - lékárníkům a lékařům a je možné ho za předpokladu dodržení citačních pravidel tisknout, kopírovat a volně šířit.
Lékárníci a lékaři potřebují v současné uprchlické situaci často hledat ekvivalentní náhradu ukrajinského léku pro chronicky nemocné pacienty z Ukrajiny. Vedle odlišných názvů léčivých přípravků bývá problematické i jiné písmo - cyrilice. ČLnK proto ve spolupráci se svou členkou Gannou Papish, lékárnicí ukrajinské národnosti pracující v lékárně v Rychnově nad Kněžnou, připravila praktickou pomůcku pro vyhledání českého ekvivalentu. 

Vedle tohoto návodu je v manuálu také slovníček základních jednotek používaných v lécích a slovníček lékových forem, včetně fonetického přepisu. 

Dokument v interaktivní podobě a v podobě tiskového PDF je přílohou tohoto článku a je možné ho volně šířit, sdílet nebo tisknout. 
 
Věříme, že pomůcka nalezne praktické využití a pomůže k zajištění správné medikace chronicky nemocných pacientů z řad uprchlíků z Ukrajiny.
 
AKTUALIZACE: 
Společnost IQVIA vyvinula s využitím ukrajinské databáze Proxima jednoduchý nástroj sloužící k identifikaci českých a slovenských ekvivalentů ukrajinských léků na předpis - zde.
"Tento bezplatný nástroj je určený pouze pro referenční účely. Volba léčby a preskripce plně závisí na individuálním rozhodnutí lékaře,“ informuje společnost IQVIA ve svém mailu. 


Jménem Pracovní skupiny pro P.R. Mgr. Michaela Bažantová, tisková mluvčí ČLnK

Přílohy:
Interaktivní manuál ekvivalentní léky UA
Manuál ekvivalentní léky UA_tisk

Sdílet článek:

Související články

  • Lékárnické kapky – newsletter, duben 2024

    Lékárnické kapky – newsletter, duben 2024

    Diabetes je tichý strašák. Zastavte se v lékárně, kde lékárníci poskytují odborné poradenství a screening diabetu

  • Lékárnické kapky – newsletter, březen 2024

    Lékárnické kapky – newsletter, březen 2024

    Pylová sezóna začala. Jak si poradit s alergií?

  • Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Za třicet let bude na světě více než miliarda diabetiků[1]. Data poukazují také na fakt, že diabetes je jednou z deseti nejčastějších příčin úmrtí nebo dalších zdravotních komplikací[2]. V neděli 14. dubna si připomínáme Světový den monitoringu diabetu. Právě sledování hladiny cukru v krvi má zásadní význam pro včasné odhalení nemoci a pro zlepšení kvality života diabetiků. Díky prevenci se dá předejít řadě závažných zdravotních komplikací, jako je onemocnění oční sítnice, nervů nebo srdce. S prevencí diabetu vám pomohou i vyškolení lékárníci. Ve specializovaných lékárnách můžete totiž absolvovat preventivní screening nemoci.