Česká lékárnická komora vyhlašuje vítěze soutěže „Nakresli svého lékárníka”

Česká lékárnická komora vyhlašuje vítěze soutěže „Nakresli svého lékárníka”

Součástí jubilejního 25. Dne lékáren byla výtvarná soutěž dětí, ve které měli autoři a autorky ztvárnit svého lékárníka. Během necelých 14 dnů odevzdalo svůj soutěžní příspěvek více než 600 dětí. 6. září vybrala hodnotící komise 20 výherních obrázků. Česká lékárnická komora (ČLnK) zveřejňuje v souladu s pravidly jména všech vítězů.

Do výtvarné soutěže, pořádané u příležitosti Dne lékáren 2023, se zapojilo více než 600 soutěžících. Obrázky, které děti do soutěže poslaly, byly kresby, malby i komiksy různých rozměrů i témat. Nepřeberné množství děl velmi mile překvapilo pořádající lékárníky, stejně jako osobní vzkazy, poděkování či vysvětlení k obrázkům.

Podle pravidel soutěže vybrala hodnotící komise 20 výherců a určila 1., 2. a 3. místo v obou věkových kategoriích. Seznam výherců je přiložen níže.

Výherci věkové kategorie 5–9 let:

1. místo Jakub Škorpík Dlouhá Ves
2. místo Žofie Osičková Velké Bílovice
3. místo Václav Kotlaba Krsy
4. - 10. místo Matěj Konecký Vranov nad Dyjí
4. - 10. místo Tereza Fabiánová Frýdlant
4. - 10. místo Emily Maliňáková Louny
4. - 10. místo Anna Hlavsová Hradec Králové
4. - 10. místo Jaromír Mach  Hronov
4. - 10. místo Barbora Dufková Krnov
4. - 10. místo Miroslav Rejšek Katovice

Výherci věkové kategorie 9–15 let:

1. místo Leontýna Jagusztynová Vítková Hradec nad Moravicí
2. místo Marie Lajdová Vysoký Újezd u Berouna
3. místo Tereza Wittková Hradec nad Moravicí
4. - 10. místo Teodor Vostřel Rosice u Chrasti
4. - 10. místo Berenika Dvorská Brno
4. - 10. místo Markéta Mikolášová Nový Jičín
4. - 10. místo Laura Bertová Praha 8
4. - 10. místo Magdalena Roučová Zdíkov
4. - 10. místo Zuzana Kocmanová Havlíčkův Brod
4. - 10. místo Martin Řezníček Čáslav

Všem výhercům gratulujeme.

Absolutní vítězové kategorií budou kontaktováni v nejbližších týdnech za účelem sjednání termínu exkluzivní komentované prohlídky Farmaceutického muzea v Kuksu pro celou rodinu a všichni výherci budou kontaktováni z důvodu výběru exkurze lékárny v blízkosti bydliště výherce. Ceny budou odeslány na uvedené adresy dle pravidel soutěže bez zbytečného prodlení.

Jménem všech lékárníků velmi děkujeme za všechna výtvarná díla, která nás potěšila a nadále budou těšit. Zároveň děkujeme za krásné vzkazy, které často obrázky provázely a jež předáme našim členům.

Sdílet článek:

Související články

 • V období Vánoc pacienti často žádají lékárníky o své chronické léky na předpis, i když nemají recept. Farmaceuti však zatím nemohou tento mimořádný výdej provést

  V období Vánoc pacienti často žádají lékárníky o své chronické léky na předpis, i když nemají recept. Farmaceuti však zatím nemohou tento mimořádný výdej provést

  Vánoce se rychle blíží a s nimi výjimečné situace, při kterých lidé zapomínají na své léky. Ať už budete svátky trávit kdekoliv, lékárníci upozorňují, abyste pamatovali na užívání chronických léků, stejně jako na včasné vyzvednutí receptu u lékaře a následně léku v lékárně. Vánoce jsou totiž pro lékárníky symbolem často vypjatých situací, kdy po nich pacienti svůj chronický lék žádají, aniž mají recept. Česká lékárnická komora dlouhodobě upozorňuje, že řešením by byla možnost lékárníků mimořádně takový lék vydat i bez předpisu lékaře. To by podle reprezentativního průzkumu SC&C uvítalo až 80 % respondentů napříč společností. Lékárníci jsou na mimořádný výdej připraveni a jejich přístup k lékovému záznamu pacienta a jasná pravidla, která ČLnK navrhuje, zamezí riziku jeho zneužití.

 • Sjezd delegátů České lékárnické komory zvolil nové představenstvo. Prezidentem zůstává Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.

  Sjezd delegátů České lékárnické komory zvolil nové představenstvo. Prezidentem zůstává Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.

  Ve dnech 3. – 4. listopadu 2023 proběhl v pražském Top Hotelu XXXII. sjezd delegátů České lékárnické komory (ČLnK), který si zvolil pro následující čtyři roky nové vedení. Na sjezdu s výjimečně vysokou účastí stávající prezident Mgr. Aleš Krebs, Ph.D. i viceprezident PharmDr. Martin Kopecký, Ph.D. obhájili své mandáty.

 • Průzkum opět potvrdil, že lidé lékárníkům a jejich radám důvěřují. Na jejich pomoc spoléhají i při výpadcích léků

  Průzkum opět potvrdil, že lidé lékárníkům a jejich radám důvěřují. Na jejich pomoc spoléhají i při výpadcích léků

  V reprezentativním průzkumu SC&C pro Českou lékárnickou komoru (ČLnK), který proběhl v září a říjnu 2023, se ukázalo, že lidé mají vysokou důvěru v rady a doporučení lékárníka – rady farmaceutů ohledně času a délky užívání léků podle průzkumu dodržuje 98 % lidí. Lékárna je i nadále pro více než polovinu pacientů prvním zdravotnickým zařízením, kam při méně závažných zdravotních potížích zamíří, a právě na lékárníky se lidé nejčastěji obrací i v případě, že nemohou sehnat léky. Průzkum se dotkl i tématu doplatků za léky a ochranných limitů. Podle velké většiny respondentů by doplatky na léky měly být sjednoceny a po překročení ochranného limitu by již lékárny neměly započitatelné poplatky od pacientů dál vybírat a jejich administraci se zdravotní pojišťovnou provést samy.