Česká pošta chce vydělávat na lécích, nezákonně a bez výběrového řízení, s firmou ovládanou z Malty

Česká pošta chce vydělávat na lécích, nezákonně a bez výběrového řízení, s firmou ovládanou z Malty

Tisková zpráva ČLnK ze dne 25. 7. 2014





Praha, 25. července 2014 - Česká pošta se po dvou týdnech v médiích opět zviditelnila se svým záměrem prodávat na svých pobočkách léky. Stejně jako v předchozím případě považuje Česká lékárnická komora za svou povinnost upozornit na to, že se jedná nejen o hazardování se zdravím obyvatel České republiky, ale podle dostupných informací i  nezákonnou činnost. Zároveň celý projekt vzbuzuje celou řadu otazníků i nad způsobem výběru spolupracující firmy, která je ovládána firmou sídlící na Maltě.
Nezákonnost počínání České pošty je v daném projektu možné spatřovat v celém komplexu veřejně prezentovaných činností, které mají být provozovány touto společností v souvislosti s nakládáním s léky. Počínaje jejich objednáváním a konče výdejem na přepážce se navržený způsob pohybuje zcela mimo rámec zákona o léčivech. Identický názor jako ČLnK má také ministerstvo zdravotnictví, které v reakci na aktivity pošty  uvedlo, že lze nabýt dojmu, že je  uvažovaný záměr státního podniku v rozporu se zákonem. V současné době navíc ministerstvo podle vlastního vyjádření ani neuvažuje o novele umožňující zásilkový výdej přípravků vázaných na předpis. Ten totiž není povolen v žádné zemi EU! To však vedení České pošty ani jí nadřízenému ministerstvu evidentně nevadí. V této souvislosti není bez zajímavosti, že je i přes to očekáván účelový návrh novely tohoto zákona, který zásadně poškozuje dosavadní bezpečný způsob výdeje léčiv. Dostáváme se tak opět do situace, kdy je v důsledku lobbystických tlaků, jejichž cílem je především zisk bez ohledu na důsledky, připravována změna právních předpisů. Jejím cílem není ve skutečnosti sociální účel a pomoc pacientům, ale další vyvádění některých částí zdravotnictví mimo tento rezort. Česká republika se tak může stát v případě přijetí účelové novely zákona prvním státem EU, který půjde zcela proti deklarovaným zásadám zvyšujícím bezpečnost v zacházení s léčivy.
Nelze zapomenout ani na zdravotní hledisko. Z veřejně dostupných informací je mimo jiné zřejmé, že je vše orientováno zejména na seniory, kteří jsou v důsledku užívání jiných léků, přítomnosti některých onemocnění a metabolických změn souvisejících s věkem jednou z nejohroženějších skupin z hlediska správného a zejména bezpečného užívání léků. Z pohledu vhodnosti daného léčiva pro řešení obtíží pacienta, interakcí (ovlivnění působení) s jinými léčivy a v neposlední řadě také z hlediska kontraindikací (nevhodnosti podání s ohledem na zdravotní stav pacienta). Je zcela zásadní, aby pacient dostal kvalifikované poradenství v této oblasti, aby mu byly doporučeny pouze vhodné a nezbytné léky. K tomu ale Česká pošta nemá kvalifikované zaměstnance, kteří jsou při objednání a výdeji léků v kontaktu s daným člověkem. Nic na tom nemůže změnit ani záštita společnosti Euroclinicum. Každý pacient by přitom měl být při výdeji léčiv v přímém osobním kontaktu se zdravotníkem. Nechť Česká pošta poskytuje standardní poštovní služby, ale poskytování zdravotní péče, do níž patří i bezpečná manipulace a výdej léčiv, je záležitostí kvalifikovaných zdravotníků a tam rozhodně není její místo.



Pro další informace:
PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident ČLnK:         +420 734 682 233, chudoba@lekarnici.cz
Mgr. Michal Hojný, viceprezident ČLnK:                 +420 606 649 180, hojny@lekarnici.cz
Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., tiskový mluvčí ČLnK:        +420 724 340 769, krebs@lekarnici.cz


Tisková zpráva











Sdílet článek:

Související články

  • Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Česká lékárnická komora pořádá ve čtvrtek 20. června tradiční Den lékáren, tentokrát na téma „Farmaceut, profesionál po celý život”. Cílem letošního ročníku je zdůraznit celoživotní vzdělávání, které je pro farmaceuty povinné. Farmacie je velmi moderní a rychle se vyvíjející obor, neustále jsou objevovány nové léky a vědecké poznatky o nich. Farmaceuti si proto musí doplňovat vzdělání, aby mohli poskytovat pacientům tu nejlepší péči. Doprovodné aktivity budou probíhat po celý týden od 17. do 21. června ve více než 1 288 lékárnách po celé České republice.

  • Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Arteriální hypertenze znamená dlouhodobě vysokou hodnotu krevního tlaku. Příznaky jsou nenápadné a často skryté, proto se onemocnění někdy přezdívá „tichý zabiják“. Vysoký krevní tlak přispívá ke vzniku srdečních onemocnění, mozkové mrtvici a v nejvážnějších případech může vést i k úmrtí.

  • Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Za třicet let bude na světě více než miliarda diabetiků[1]. Data poukazují také na fakt, že diabetes je jednou z deseti nejčastějších příčin úmrtí nebo dalších zdravotních komplikací[2]. V neděli 14. dubna si připomínáme Světový den monitoringu diabetu. Právě sledování hladiny cukru v krvi má zásadní význam pro včasné odhalení nemoci a pro zlepšení kvality života diabetiků. Díky prevenci se dá předejít řadě závažných zdravotních komplikací, jako je onemocnění oční sítnice, nervů nebo srdce. S prevencí diabetu vám pomohou i vyškolení lékárníci. Ve specializovaných lékárnách můžete totiž absolvovat preventivní screening nemoci.