ČLnK odeslala připomínky k návrhu SÚKL na změnu opatření obecné povahy o podmínkách úhrad IPLP – Aktualizace k 21. 10. 2022
- - vyjadřuje nesouhlas s vyřazením IPLP s minerály a s pomocnými látkami z úhrad
- - navrhuje projednání změn OOP se zástupci odborných společností, a
- - navrhuje vyřazení z úhrad IPLP obsahující minoxidil.
Návrh SÚKL na změnu OOP zde.
Připomínky ČLnK zde.
Znění aktuálního OOP 02-20 z 16. 4. 2020 zde.
V návrhu na změnu opatření obecné povahy o podmínkách úhrad IPLP zveřejněném 14. 9. 2022 SÚKL přihlédl k připomínkám ČLnK a stanoviskům České farmaceutické společnosti ČLS JEP a České dermatovenerologické společnosti. IPLP obsahující minerály a IPLP složené jen z pomocných látek zůstanou mezi hrazenými léčivými přípravky. Stejně jako IPLP obsahující minoxidil, jehož vyřazení navrhovala ČLnK, ale Česká dermatovenerologická společnost se vyslovila pro jejich úhradu. Informace SÚKL je dostupná zde.
Stanovisko ČFS zde.
Návrh SÚKL na změnu OOP zde.
OOP 05-22 zde.
Mgr. Hana Šnajdrová
Mgr. MUDr. Jaroslav Maršík
Související články
Lékárnické kapky – newsletter. Nesprávné užívání antibiotik ohrožuje každého z nás. Na rizika antibiotické rezistence upozorňují i farmaceuti
Tento newsletter je věnován antibiotikům a jejich správnému užívání.
XXXIII. sjezd delegátů schválil změny stavovských předpisů
Sjezd delegátů schválil dne 9. 11. 2024 rozsáhlou změnu řádů, které odrážejí povinnost všech farmaceutů vykonávajících své zdravotnické povolání v České republice být členy České lékárnické komory a zajišťují všem farmaceutům bez rozdílu stejná práva a povinnosti. Ve všech dotčených řádech proto došlo k posunu od termínů vycházejících ze slova lékárník k termínům vycházejících ze slova farmaceut.
Nesprávné užívání antibiotik ohrožuje každého z nás. Na rizika antibiotické rezistence upozorňují i farmaceuti
I v letošním roce Česká lékárnická komora podporuje Evropský antibiotický den, který připadá na 18. listopad, jehož téma je „Antibiotická rezistence je neviditelná, ale pacienti ne“. Antibiotická rezistence totiž v posledních letech představuje čím dál závažnější problém, který trápí pacienty i lékaře. Téma připomíná také Světový antibiotický týden probíhající od 18. do 24. listopadu. Farmaceuti proto chtějí veřejnost edukovat o tom, jak správně s antibiotickými přípravky zacházet, aby se riziko antibiotické rezistence nezvyšovalo.