
V informaci od SÚKL je uvedeno, že výměnu léčivého přípravku provede každá lékárna a že se pacientům doporučuje o výměnu požádat v lékárně, v níž jim byl léčivý přípravek vydán. K tomu ČLnK doplňuje, že v lékárně, ve které byl léčivý přípravek vydán, dojde k jeho výměně vždy, pokud má lékárna náhradní přípravek na skladě.
Lékárna, ve které léčivý přípravek vydán nebyl, není povinna léčivý přípravek vyměnit ani za něj vyplatit jeho cenu. I v takovém případě je ale povinna, pokud na tom bude pacient trvat, lék přijmout. V takovém případě by měla pacientovi vystavit doklad o jeho přijetí.
Pokud v lékárně, v níž byl léčivý přípravek vydán, nebude náhradní přípravek k dispozici, musí lékárna přípravek určený ke stažení považovat za vadný, a při nemožnosti jej vyměnit za nezávadný je povinna pacientovi vrátit zpět částku, kterou za lék v lékárně zaplatil.
Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.
Související články
Z monitoringu médií: Nový průzkum ukazuje, že Češi chtějí rozšíření pravomocí lékárníků
Češi mají k lékárníkům pozitivní vztah a přejí si, aby se více zapojili do péče o zdraví. Vyplývá to z nového průzkumu think-tanku Ministr zdraví, který provedla agentura Behavio.
Lékárnické kapky – newsletter. Užijte si léto ve zdraví a nezapomeňte na důležité tipy lékárníků
Léto, prázdniny, dovolené... Slunce, voda a pohoda.
Tlak na zásilkový výdej léčiv na předpis roste. Zachování bezpečné a kvalitní lékárenské péče musí zůstat prioritou
V posledních týdnech opět sílí tlak na zavedení zásilkového výdeje léčiv na předpis. Z pohledu laické veřejnosti se může jednat o zdánlivě jednoduchý krok, ale realita je podstatně složitější. Nesprávné nastavení systému by totiž mohlo ohrozit zdraví pacientů a současně by mohlo vést k uzavírání lékáren, s velkým dopadem zejména na technologicky méně zdatné pacienty a na pacienty v menších obcích. Téma vyžaduje systémové řešení s jasnými pravidly a odborným dohledem. Lékárníci, jakožto zdravotničtí profesionálové s největší zkušeností v oblasti výdeje léčiv, upozorňují, že bez jasně definovaných pravidel a regulací může být ohrožena kvalita a bezpečnost poskytované péče pacientům. Léky se nemohou stát předmětem pouhého obchodu místo řádného poskytování zdravotní péče.