Co dělat, když chybí oblíbený lék na průjem?

Pokud chybí lék na průjem, na který jste zvyklí, obraťte se s důvěrou na svého lékárníka. Ten Vám poradí vhodnou alternativu vzhledem k povaze potíží i například věku pacienta. Při léčbě průjmu hrají zásadní roli režimová opatření, jak doporučuje Česká gastroenterologická společnost. Nejlepší je průjmu předcházet a volit vhodnou prevenci onemocnění.
V České republice je registrováno velké množství léků na akutní střevní potíže a průjem. Některé jsou určené pro dospělé a nejsou vhodné pro děti. Například léčivý přípravek s cloroxinem nesmí být podáván dětem do hmotnosti 40 kg. Jiné léčivé přípravky mohou užívat pacienti bez rozdílu věku, například léky s obsahem saccharomyces boulardii.

Přestože jsou některé léky na průjem vázané na lékařský předpis, většinu si mohou pacienti pořídit bez receptu. I léčivé přípravky, které nejsou vázané na recept, však mají svá omezení a mohou například při nesprávném používání ovlivňovat účinek ostatních léků.

Lékárník je odborník na léky a při výpadku konkrétního přípravku Vám poradí nejen náhradní lék, ale také způsob jeho užívání a režimová opatření, kterými je vhodné léčbu průjmu vždy podpořit.

 

Stručný a praktický návod samoléčby průjmu poskytuje Česká gastroenterologická společnost zde.

Doporučený postup společnosti pro léčbu akutního průjmu je zde.

Sdílet článek:

Související články

 • Česká lékárnická komora vyhlašuje vítěze soutěže „Nakresli svého lékárníka”

  Česká lékárnická komora vyhlašuje vítěze soutěže „Nakresli svého lékárníka”

  Součástí jubilejního 25. Dne lékáren byla výtvarná soutěž dětí, ve které měli autoři a autorky ztvárnit svého lékárníka. Během necelých 14 dnů odevzdalo svůj soutěžní příspěvek více než 600 dětí. 6. září vybrala hodnotící komise 20 výherních obrázků. Česká lékárnická komora (ČLnK) zveřejňuje v souladu s pravidly jména všech vítězů.

 • Současný nepřehledný systém úhrad léků a doplatků zaslouží změnu

  Současný nepřehledný systém úhrad léků a doplatků zaslouží změnu

  Úhrady léků a doplatky na ně jsou pro širokou veřejnost obtížně pochopitelnou problematikou. Ceny i úhrady léků se vlivem pravidelných revizí neustále mění. Těmto častým a jen velmi těžko předvídatelným změnám čelí jak lékárny, tak pacienti. Doplatek vzniká jako rozdíl mezi cenou a výší úhrady ze zdravotního pojištění. Konečnou cenu léků z velké části určují výrobci a tím také ovlivňují výši doplatku na konkrétní lék. S vysokou spoluúčastí mohou pacientům částečně v některých případech pomoci ochranné limity, i ty jsou však nepřehledné.

 • Jak zabalit léky na cestu? Je to jednoduché, když máte dobře vybavenou domácí lékárničku

  Jak zabalit léky na cestu? Je to jednoduché, když máte dobře vybavenou domácí lékárničku

  Blíží se období dovolených, které s sebou přináší i nutnost balení cestovní lékárničky. K jejímu vybavení můžeme využít přípravky z domácí lékárničky, proto je vhodné udržovat její obsah aktuální a alespoň dvakrát ročně ji zkontrolovat. Kromě správného obsahu domácí i cestovní lékárničky je nutné myslet i na způsob uchovávání léků, právě v létě totiž více než kdy jindy hrozí jejich znehodnocení vlivem nevhodného skladování. Léčivé přípravky je nutné pravidelně kontrolovat i kvůli exspiraci. Období před létem je na úklid lékárničky ideální – a neměli bychom zapomínat ani na vybavení lékárničky na chatě či chalupě, obzvlášť pokud tam budeme v létě trávit více času.