Co dělat, když chybí oblíbený lék na průjem?

Pokud chybí lék na průjem, na který jste zvyklí, obraťte se s důvěrou na svého lékárníka. Ten Vám poradí vhodnou alternativu vzhledem k povaze potíží i například věku pacienta. Při léčbě průjmu hrají zásadní roli režimová opatření, jak doporučuje Česká gastroenterologická společnost. Nejlepší je průjmu předcházet a volit vhodnou prevenci onemocnění.
V České republice je registrováno velké množství léků na akutní střevní potíže a průjem. Některé jsou určené pro dospělé a nejsou vhodné pro děti. Například léčivý přípravek s cloroxinem nesmí být podáván dětem do hmotnosti 40 kg. Jiné léčivé přípravky mohou užívat pacienti bez rozdílu věku, například léky s obsahem saccharomyces boulardii. Přestože jsou některé léky na průjem vázané na lékařský předpis, většinu si mohou pacienti pořídit bez receptu. I léčivé přípravky, které nejsou vázané na recept, však mají svá omezení a mohou například při nesprávném používání ovlivňovat účinek ostatních léků. Lékárník je odborník na léky a při výpadku konkrétního přípravku Vám poradí nejen náhradní lék, ale také způsob jeho užívání a režimová opatření, kterými je vhodné léčbu průjmu vždy podpořit.   Stručný a praktický návod samoléčby průjmu poskytuje Česká gastroenterologická společnost zde. Doporučený postup společnosti pro léčbu akutního průjmu je zde.

Sdílet článek:

Související články

 • Lékárnické kapky – newsletter. Proč je dobré mít krevní tlak pod kontrolou?

  Lékárnické kapky – newsletter. Proč je dobré mít krevní tlak pod kontrolou?

  Vysoký krevní tlak nepodceňujte, změří vám ho i v lékárně

 • Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

  Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

  Arteriální hypertenze znamená dlouhodobě vysokou hodnotu krevního tlaku. Příznaky jsou nenápadné a často skryté, proto se onemocnění někdy přezdívá „tichý zabiják“. Vysoký krevní tlak přispívá ke vzniku srdečních onemocnění, mozkové mrtvici a v nejvážnějších případech může vést i k úmrtí.

 • Lékárnické kapky – newsletter, květen 2024

  Lékárnické kapky – newsletter, květen 2024

  S blížícím se létem vždy více řešíme to, jak vypadáme