Co dělat, když chybí oblíbený lék na průjem?

Pokud chybí lék na průjem, na který jste zvyklí, obraťte se s důvěrou na svého lékárníka. Ten Vám poradí vhodnou alternativu vzhledem k povaze potíží i například věku pacienta. Při léčbě průjmu hrají zásadní roli režimová opatření, jak doporučuje Česká gastroenterologická společnost. Nejlepší je průjmu předcházet a volit vhodnou prevenci onemocnění.
V České republice je registrováno velké množství léků na akutní střevní potíže a průjem. Některé jsou určené pro dospělé a nejsou vhodné pro děti. Například léčivý přípravek s cloroxinem nesmí být podáván dětem do hmotnosti 40 kg. Jiné léčivé přípravky mohou užívat pacienti bez rozdílu věku, například léky s obsahem saccharomyces boulardii. Přestože jsou některé léky na průjem vázané na lékařský předpis, většinu si mohou pacienti pořídit bez receptu. I léčivé přípravky, které nejsou vázané na recept, však mají svá omezení a mohou například při nesprávném používání ovlivňovat účinek ostatních léků. Lékárník je odborník na léky a při výpadku konkrétního přípravku Vám poradí nejen náhradní lék, ale také způsob jeho užívání a režimová opatření, kterými je vhodné léčbu průjmu vždy podpořit.   Stručný a praktický návod samoléčby průjmu poskytuje Česká gastroenterologická společnost zde. Doporučený postup společnosti pro léčbu akutního průjmu je zde.

Sdílet článek:

Související články

  • Z monitoringu médií: Na slovíčko s prezidentem České lékárnické komory Alešem Krebsem

    Z monitoringu médií: Na slovíčko s prezidentem České lékárnické komory Alešem Krebsem

    Pozvání od redakce Světa farmacie přijal znovuzvolený prezident České lékárnické komory Mgr. Aleš Krebs, Ph.D. Jaká jsou jeho stanoviska [...]

  • Lékárnické kapky – newsletter, duben 2024

    Lékárnické kapky – newsletter, duben 2024

    Diabetes je tichý strašák. Zastavte se v lékárně, kde lékárníci poskytují odborné poradenství a screening diabetu

  • Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Za třicet let bude na světě více než miliarda diabetiků[1]. Data poukazují také na fakt, že diabetes je jednou z deseti nejčastějších příčin úmrtí nebo dalších zdravotních komplikací[2]. V neděli 14. dubna si připomínáme Světový den monitoringu diabetu. Právě sledování hladiny cukru v krvi má zásadní význam pro včasné odhalení nemoci a pro zlepšení kvality života diabetiků. Díky prevenci se dá předejít řadě závažných zdravotních komplikací, jako je onemocnění oční sítnice, nervů nebo srdce. S prevencí diabetu vám pomohou i vyškolení lékárníci. Ve specializovaných lékárnách můžete totiž absolvovat preventivní screening nemoci.