Den lékáren 2021: Spolupráce lékárníka a lékaře přináší výhody nejen samotným pacientům, ale i systému zdravotnictví a celé společnosti

Den lékáren 2021: Spolupráce lékárníka a lékaře přináší výhody nejen samotným pacientům, ale i systému zdravotnictví a celé společnosti

Česká lékárnická komora (ČLnK) pořádá 23. ročník tradiční akce Den lékáren, který připadá na čtvrtek 17. června. Kampaň je letos zaměřená na spolupráci lékárníků a lékařů. Každodenní praxe obou zdravotníků spočívá v mnohem širším spektru činností, než jen v obecně známém zjednodušení: jeden předepíše, druhý vydá. Letošní Den lékáren tak provází motto: „Spolupráce lékárníka a lékaře je nejlepší recept pro vaše zdraví.“ Kampaň pro veřejnost probíhá ve více než 1 300 lékárnách napříč celou ČR, a to od 14. do 20. června 2021.
Důležitost spolupráce ještě více zdůraznila pandemie covid-19, kdy probíhala součinnost a komunikace mezi lékaři a lékárníky stejně nebo dokonce intenzivněji než dříve. V praxi se obě skupiny odborníků setkávají nejčastěji při řešení lékových chyb, ale také při včasném záchytu možného nového onemocnění, jehož výskyt zachytí lékárník během konzultace s pacientem. Lékárníkem doporučená návštěva lékaře může pacientovi výrazně zkrátit léčbu, předejít komplikacím či dokonce zachránit život. Oblastí, kde je spolupráce lékárníka a lékaře důležitá, je však více.
 
„Systém zdravotnictví v ČR tvoří jeden celek, jehož jednotlivé složky spolupracují a mají společný zájem – zajistit co nejefektivnější zdravotní péči pro celou společnost. Právě na příkladu každodenní spolupráce lékárníků a lékařů chceme ukázat, jak důležitou a nezastupitelnou roli oba zdravotníci zastávají a jak se vzájemně doplňují,“ říká prezident ČLnK Mgr. Aleš Krebs, Ph.D. a dále uvádí: „Jde o spolupráci, o které pacient mnohdy ani neví nebo se o ní dozví pouze v případě, kdy je lékárníkem upozorněn na nějaký problém.“
 
V době, kdy obrovským způsobem roste množství informací o lidském těle, o nemocech i lécích, dochází k profilaci stále více a více specializovaných odborníků. Právě proto je spolupráce v rámci multioborových týmů velmi efektivní způsob péče o zdraví každého jednotlivého pacienta,“ dodává Mgr. Krebs.
 
„Spolupráce lékárníků s praktickými lékaři je velmi nutná, zejména zpětná vazba od lékárníka při zjištění případných interakcí léků, zvláště u polymorbidních pacientů a záměně léků za generický přípravek,“ říká ke spolupráci mezi lékaři a lékárníky ze své praxe MUDr. Stanislav Konštacký, CSc., člen výboru Společnosti všeobecného lékařství ČLS J.E.P.
 
„Prostřednictvím Dne lékáren chceme pacientům umožnit poznat blíže svět zdravotníků, který předchází výdeji léčivého přípravku do jejich rukou. Pro letošní kampaň jsme zvolili tři symboly, které oba zdravotníky v očích pacientů propojují a jsou zárukou toho, že je jejich zdraví v těch správných rukách. Mozek symbolizuje využití získaných vědomostí ke správné farmakoterapii a celoživotní vzdělávání obou odborníků. Oko zastupuje osobní kontakt zdravotníka s pacientem a možnost interakce, na jejichž důležitosti nezměnila nic ani současná pandemie, ani rozvoj elektronizace zdravotnictví. A v neposlední řadě je to srdce, neboť do naší práce dáváme i kus sebe sama. Srdce symbolizuje empatii zdravotníků a umění rozpoznat i neverbální projevy pacienta, které jsou často minimálně stejně důležité, jako klinické hodnoty z laboratoře či údaje na eReceptu,“ vysvětluje k motivu letošní kampaně viceprezident ČLnK PharmDr. Martin Kopecký, Ph.D.
 
 Bez-nazvu.png


Přílohy:
Tisková zpráva
Plakát
Doplňující tisková informace
prezident ČLnK Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.
viceprezident ČLnK PharmDr. Martin Kopecký, Ph.D.
tisková mluvčí ČLnK Mgr. Michaela Bažantová


 

Česká lékárnická komora je samosprávná nepolitická stavovská organizace sdružující lékárníky. Byla zřízena zákonem ČNR č. 220/1991 Sb., o České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře. Její ustavující sjezd se uskutečnil 28. - 29. září 1991.
 
Česká lékárnická komora dbá, aby její členové vykonávali své povolání odborně, v souladu s jeho etikou a způsobem stanoveným zákony a řády komory. Zaručuje odbornost svých členů a potvrzuje splnění podmínek k výkonu lékárnického povolání. Posuzuje a hájí práva a profesní zájmy svých členů, stejně tak chrání jejich profesní čest.
 
 
 
 
 
 
 
 

Sdílet článek:

Související články

  • Nesprávné užívání antibiotik ohrožuje každého z nás. Na rizika antibiotické rezistence upozorňují i farmaceuti

    Nesprávné užívání antibiotik ohrožuje každého z nás. Na rizika antibiotické rezistence upozorňují i farmaceuti

    I v letošním roce Česká lékárnická komora podporuje Evropský antibiotický den, který připadá na 18. listopad, jehož téma je „Antibiotická rezistence je neviditelná, ale pacienti ne“. Antibiotická rezistence totiž v posledních letech představuje čím dál závažnější problém, který trápí pacienty i lékaře. Téma připomíná také Světový antibiotický týden probíhající od 18. do 24. listopadu. Farmaceuti proto chtějí veřejnost edukovat o tom, jak správně s antibiotickými přípravky zacházet, aby se riziko antibiotické rezistence nezvyšovalo.

  • Lékárníci usilují o zachování jedinečných lékáren v menších obcích a připravují se na změny systému započitatelných doplatků

    Lékárníci usilují o zachování jedinečných lékáren v menších obcích a připravují se na změny systému započitatelných doplatků

    Dnes se konal 33. sjezd delegátů České lékárnické komory. Jedná se o pravidelnou akci, na které každý rok projednávají delegáti komory další směřování a cíle, kterých chce stavovská organizace lékárníků dosáhnout.

  • Farmaceuti mají na starost široké spektrum povinností. Jejich význam připomíná Světový den lékárníků

    Farmaceuti mají na starost široké spektrum povinností. Jejich význam připomíná Světový den lékárníků

    I letos slaví Česká lékárnická komora Světový den lékárníků. Připadá na 25. září, den, kdy byla v roce 1912 v nizozemském Haagu založena Mezinárodní farmaceutická federace. Jeho cílem je upozornit na nezastupitelnou roli lékárníků a lékárenské péče ve farmakoterapii i zdravotnictví.