Den lékáren – hlavním tématem jsou rizika prázdninových aktivit

Den lékáren – hlavním tématem jsou rizika prázdninových aktivit

Stejně jako v předchozích letech připravila i letos Česká lékárnická komora pro širokou veřejnost na třetí červnový čtvrtek tradiční akci – Den lékáren. Letos připadá na 17. června. Během něj je pro pacienty připraveno rozšířené odborné poradenství v lékárnách po celé České republice. Letošní 12. ročník je věnován pro toto období velmi aktuálnímu tématu – nadcházejícím letním prázdninám.
Prázdninové aktivity jsou synonymem odpočinku, aktivního i pasivního. Abychom si prázdniny užili bez zbytečného stresu, musíme se na ně také připravit. Správná příprava zahrnuje nejen vlastní plánování dovolené, ale také preventivní opatření, která minimalizují předpokládaná rizika. Mnohým událostem můžeme svojí včasnou aktivitou předcházet, důsledky ostatních lze aspoň zmírnit.
 
Lékárny jsou přesně tím místem, kam chodí pacienti pro ucelené informace o ochraně zdraví, proto jsme pro Den lékáren, připravili rozšířené poradenství a konzultace o rizicích prázdninových aktivit. Zaměřili jsme se na témata věnovaná především cestování, ale zeptat se mohou pacienti na cokoli v souvislosti se zdravím.
 
Jedním z témat jsou lékárničky. Nejen ty cestovní, ale také ty, které jsou povinnou výbavou našich automobilů. Správně vybavená lékárnička může být doslova životně důležitá, ať se jedná o cestovní lékárničku do určité oblasti, nebo o autolékárničku. Samozřejmostí je také kontrola použitelnosti jednotlivých součástí lékárniček, které již máte a přinesete je do lékárny. Léky či obvazový materiál s prošlou dobou použitelnosti je nutné nahradit novými, často modernějšími a účinnějšími přípravky. Blíží se také doba, kdy budeme povinně měnit autolékárničky za nový typ. Proč to neudělat právě před prázdninovými cestami? Nové autolékárničky mají složení odpovídající nejnovějším poznatkům o poskytování první pomoci, využít je lze při nehodách, některé jejich součásti ocení i turisté.
 
Součástí vybavení na cesty jsou i prostředky k ochraně před slunečním zářením. Pacientům pomůžeme určit jejich fototyp, vysvětlíme jim, jak dlouho se mohou vystavit slunečnímu záření bez rizika a jaké prostředky mají použít k ochraně jejich zdraví před následky nadměrného slunění.
 
Nejbližší aktivně přihlášenou lékárnu najdete na webu České lékárnické komory.
17. 6. 2010 také uveřejněníme rozhovor s patronem Dne lékáren, houslovým virtuózem Václavem Hudečkem.

Sdílet článek:

Související články

  • Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Česká lékárnická komora pořádá ve čtvrtek 20. června tradiční Den lékáren, tentokrát na téma „Farmaceut, profesionál po celý život”. Cílem letošního ročníku je zdůraznit celoživotní vzdělávání, které je pro farmaceuty povinné. Farmacie je velmi moderní a rychle se vyvíjející obor, neustále jsou objevovány nové léky a vědecké poznatky o nich. Farmaceuti si proto musí doplňovat vzdělání, aby mohli poskytovat pacientům tu nejlepší péči. Doprovodné aktivity budou probíhat po celý týden od 17. do 21. června ve více než 1 288 lékárnách po celé České republice.

  • Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Arteriální hypertenze znamená dlouhodobě vysokou hodnotu krevního tlaku. Příznaky jsou nenápadné a často skryté, proto se onemocnění někdy přezdívá „tichý zabiják“. Vysoký krevní tlak přispívá ke vzniku srdečních onemocnění, mozkové mrtvici a v nejvážnějších případech může vést i k úmrtí.

  • Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Za třicet let bude na světě více než miliarda diabetiků[1]. Data poukazují také na fakt, že diabetes je jednou z deseti nejčastějších příčin úmrtí nebo dalších zdravotních komplikací[2]. V neděli 14. dubna si připomínáme Světový den monitoringu diabetu. Právě sledování hladiny cukru v krvi má zásadní význam pro včasné odhalení nemoci a pro zlepšení kvality života diabetiků. Díky prevenci se dá předejít řadě závažných zdravotních komplikací, jako je onemocnění oční sítnice, nervů nebo srdce. S prevencí diabetu vám pomohou i vyškolení lékárníci. Ve specializovaných lékárnách můžete totiž absolvovat preventivní screening nemoci.