Dnes zasedla k prvnímu jednání pracovní skupina k řešení nedostatku některých léčiv

Dnes zasedla k prvnímu jednání pracovní skupina k řešení nedostatku některých léčiv

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek v návaznosti na situaci s nedostatkem některých léků […]
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek v návaznosti na situaci s nedostatkem některých léků zřídil pracovní skupinu pod vedením náměstka Jakuba Dvořáčka. Ta je složena ze zástupců ministerstva, Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), České lékárnické komory (ČLnK) a distributorů léčiv (AVEL). Dnes proběhlo první jednání skupiny za účasti všech uvedených zástupců. Skupina se bude scházet pravidelně a o výstupech bude informovat ministra. V oblasti antibiotik v tuto chvíli nehrozí, že by pacient nedostal léčbu, kterou potřebuje. V případě chybějícího primárně předepisovaného přípravku jsou dostupné účinné alternativy. Situace kolem dětských antipyretik se výrazně zlepšila. V minulých týdnech byly dodány statisíce balení a do konce ledna by měly dorazit další desítky tisíc balení. “Momentálně se vzhledem k vysoké nemocnosti v populaci potýkáme s nedostupnosti některých léčiv, jedná se především o antibiotika. Zde jednáme o nápravě situace k tomu, aby léčiv byl na trhu dostatek. V případě nemožnosti navýšení dodávek na straně výrobce je Ministerstvo zdravotnictví připraveno využít všechny dostupné prostředky k vyřešení situace, včetně zajištění zahraničních alternativ a stanovení jejich mimořádné úhrady ze zdravotního pojištění po vzoru antivirotik proti covidu-19. To umožňuje novela zákona o léčivech, schválená na konci roku 2022,” uvedl náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček. V současné chvíli detailně monitorujeme situaci na trhu s léčivy a připravujeme komplexní systémová řešení. Věnuje se tomu i Evropská unie pod vedením švédského předsednictví, se kterým je Ministerstvo zdravotnictví v kontaktu. „Procesy související s dostupností léčiv řeší SÚKL každý den a veškeré informace sdílí s Ministerstvem zdravotnictví ČR. Vysoká nemocnost a výpadky dodávek trh s léčivy rozkolísaly. Situaci nyní může pomoci, když si každý z nás odnese z lékárny jen ty léčivé přípravky, které aktuálně potřebuje a nebudeme si vytvářet velké zásoby léků, které třeba ani nespotřebujeme,“ řekla ředitelka SÚKL Irena Storová. „Česká lékárnická komora zastupuje tisíce lékárníků po celé ČR, kteří jsou denně v kontaktu s pacienty a mají velmi dobrý přehled. Komora poskytne při řešení současné situace maximální součinnost. Velmi oceňuji rychlou reakci Ministerstva zdravotnictví, které dostalo k jednomu stolu všechny zúčastněné strany,“ doplnil prezident České lékárnické komory Aleš Krebs. Tisková zpráva  

Sdílet článek:

Související články

  • Lékárnické kapky – newsletter, duben 2024

    Lékárnické kapky – newsletter, duben 2024

    Diabetes je tichý strašák. Zastavte se v lékárně, kde lékárníci poskytují odborné poradenství a screening diabetu

  • Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Za třicet let bude na světě více než miliarda diabetiků[1]. Data poukazují také na fakt, že diabetes je jednou z deseti nejčastějších příčin úmrtí nebo dalších zdravotních komplikací[2]. V neděli 14. dubna si připomínáme Světový den monitoringu diabetu. Právě sledování hladiny cukru v krvi má zásadní význam pro včasné odhalení nemoci a pro zlepšení kvality života diabetiků. Díky prevenci se dá předejít řadě závažných zdravotních komplikací, jako je onemocnění oční sítnice, nervů nebo srdce. S prevencí diabetu vám pomohou i vyškolení lékárníci. Ve specializovaných lékárnách můžete totiž absolvovat preventivní screening nemoci.

  • Dnes je Světový den nemocniční farmacie. Její úloha je v nemocničním prostředí klíčová.

    Dnes je Světový den nemocniční farmacie. Její úloha je v nemocničním prostředí klíčová.

    Brno, 27. 3. 2024 - Nezbytnou součástí péče o onkologické pacienty je centralizovaná příprava cytostatik, která probíhá výhradně v nemocničních lékárnách. V České republice je v současnosti 46 pracovišť, která tuto léčbu připravují. Ročně je takto pro onkologické pacienty přichystáno více než půl milionu dávek cytostatických léčiv. Nemocniční farmaceuti jsou tak nedílnou součástí multioborového týmu, který pomáhá léčit onkologické diagnózy.