
V oblasti antibiotik v tuto chvíli nehrozí, že by pacient nedostal léčbu, kterou potřebuje. V případě chybějícího primárně předepisovaného přípravku jsou dostupné účinné alternativy. Situace kolem dětských antipyretik se výrazně zlepšila. V minulých týdnech byly dodány statisíce balení a do konce ledna by měly dorazit další desítky tisíc balení.
“Momentálně se vzhledem k vysoké nemocnosti v populaci potýkáme s nedostupnosti některých léčiv, jedná se především o antibiotika. Zde jednáme o nápravě situace k tomu, aby léčiv byl na trhu dostatek. V případě nemožnosti navýšení dodávek na straně výrobce je Ministerstvo zdravotnictví připraveno využít všechny dostupné prostředky k vyřešení situace, včetně zajištění zahraničních alternativ a stanovení jejich mimořádné úhrady ze zdravotního pojištění po vzoru antivirotik proti covidu-19. To umožňuje novela zákona o léčivech, schválená na konci roku 2022,” uvedl náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček.
V současné chvíli detailně monitorujeme situaci na trhu s léčivy a připravujeme komplexní systémová řešení. Věnuje se tomu i Evropská unie pod vedením švédského předsednictví, se kterým je Ministerstvo zdravotnictví v kontaktu.
„Procesy související s dostupností léčiv řeší SÚKL každý den a veškeré informace sdílí s Ministerstvem zdravotnictví ČR. Vysoká nemocnost a výpadky dodávek trh s léčivy rozkolísaly. Situaci nyní může pomoci, když si každý z nás odnese z lékárny jen ty léčivé přípravky, které aktuálně potřebuje a nebudeme si vytvářet velké zásoby léků, které třeba ani nespotřebujeme,“ řekla ředitelka SÚKL Irena Storová.
„Česká lékárnická komora zastupuje tisíce lékárníků po celé ČR, kteří jsou denně v kontaktu s pacienty a mají velmi dobrý přehled. Komora poskytne při řešení současné situace maximální součinnost. Velmi oceňuji rychlou reakci Ministerstva zdravotnictví, které dostalo k jednomu stolu všechny zúčastněné strany,“ doplnil prezident České lékárnické komory Aleš Krebs.
Tisková zpráva
Související články
V období Vánoc pacienti často žádají lékárníky o své chronické léky na předpis, i když nemají recept. Farmaceuti však zatím nemohou tento mimořádný výdej provést
Vánoce se rychle blíží a s nimi výjimečné situace, při kterých lidé zapomínají na své léky. Ať už budete svátky trávit kdekoliv, lékárníci upozorňují, abyste pamatovali na užívání chronických léků, stejně jako na včasné vyzvednutí receptu u lékaře a následně léku v lékárně. Vánoce jsou totiž pro lékárníky symbolem často vypjatých situací, kdy po nich pacienti svůj chronický lék žádají, aniž mají recept. Česká lékárnická komora dlouhodobě upozorňuje, že řešením by byla možnost lékárníků mimořádně takový lék vydat i bez předpisu lékaře. To by podle reprezentativního průzkumu SC&C uvítalo až 80 % respondentů napříč společností. Lékárníci jsou na mimořádný výdej připraveni a jejich přístup k lékovému záznamu pacienta a jasná pravidla, která ČLnK navrhuje, zamezí riziku jeho zneužití.
Sjezd delegátů České lékárnické komory zvolil nové představenstvo. Prezidentem zůstává Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.
Ve dnech 3. – 4. listopadu 2023 proběhl v pražském Top Hotelu XXXII. sjezd delegátů České lékárnické komory (ČLnK), který si zvolil pro následující čtyři roky nové vedení. Na sjezdu s výjimečně vysokou účastí stávající prezident Mgr. Aleš Krebs, Ph.D. i viceprezident PharmDr. Martin Kopecký, Ph.D. obhájili své mandáty.
Průzkum opět potvrdil, že lidé lékárníkům a jejich radám důvěřují. Na jejich pomoc spoléhají i při výpadcích léků
V reprezentativním průzkumu SC&C pro Českou lékárnickou komoru (ČLnK), který proběhl v září a říjnu 2023, se ukázalo, že lidé mají vysokou důvěru v rady a doporučení lékárníka – rady farmaceutů ohledně času a délky užívání léků podle průzkumu dodržuje 98 % lidí. Lékárna je i nadále pro více než polovinu pacientů prvním zdravotnickým zařízením, kam při méně závažných zdravotních potížích zamíří, a právě na lékárníky se lidé nejčastěji obrací i v případě, že nemohou sehnat léky. Průzkum se dotkl i tématu doplatků za léky a ochranných limitů. Podle velké většiny respondentů by doplatky na léky měly být sjednoceny a po překročení ochranného limitu by již lékárny neměly započitatelné poplatky od pacientů dál vybírat a jejich administraci se zdravotní pojišťovnou provést samy.