Do lékárny se vrací k ekologické likvidaci pouze nepoužitelné léky, nikoli doplňky stravy, zdravotnické prostředky nebo kosmetika

Do lékárny se vrací k ekologické likvidaci pouze nepoužitelné léky, nikoli doplňky stravy, zdravotnické prostředky nebo kosmetika

Jediným správným způsobem likvidace nepoužitelných léků je jejich odevzdání do lékárny. Lidé však někdy do lékáren přinášejí k ekologické likvidaci také mnoho přípravků, které mezi nepoužitelné léky nepatří, například doplňky stravy, kosmetiku nebo zdravotnické prostředky. Proto Česká lékárnická komora opakovaně upozorňuje na to, co mezi nepoužitelné léčivé přípravky patří, a co nikoli.
Odpovědnost lidí vůči životnímu prostředí dlouhodobě stoupá. Stále více se snaží  třídit odpad a zvyšuje se i počet lidí, kteří nosí nepoužitelné léky zpět do lékáren, což je také jediný správný způsob jejich likvidace. Lékárníci své pacienty v rámci dispenzace upozorňují na potřebu ekologické likvidace nepoužitelných léčiv a Česká lékárnická komora se tématu věnuje pravidelně. V roce 2022 ČLnK vydala tiskovou zprávu k nepoužitelným lékům, jejíž součástí je praktická tabulka, které přípravky se do lékárny vrací, a které nikoli. Stále se však stává, že lidé vracejí do lékárny i doplňky stravy, případně kosmetické přípravky, které mezi nepoužitelná léčiva nepatří, a to i v případě, že byly v lékárně pořízeny.
Pracovníci lékáren nepoužitelné léky po odevzdání nemohou i z bezpečnostních důvodů třídit, je proto důležité, aby mezi nimi nebyly přípravky, které se k ekologické likvidaci léčiv nehodí.

Ekologicka-likvidace.png

Někteří lidé mají tendenci léky hromadit, což je zbytečné, a ČLnK dlouhodobě upozorňuje, že takové chování není vhodné. Zásoba chronicky užívaných léků přibližně na 3 měsíce je dostačující.

 

Sdílet článek:

Související články

 • Ministerstvo zdravotnictví a Státní ústav pro kontrolu léčiv varují před padělky léčivého přípravku Ozempic, které můžou způsobit závažné zdravotní komplikace s ohrožením života. Jedná se o výrobky získané mimo lékárny.

  Ministerstvo zdravotnictví a Státní ústav pro kontrolu léčiv varují před padělky léčivého přípravku Ozempic, které můžou způsobit závažné zdravotní komplikace s ohrožením života. Jedná se o výrobky získané mimo lékárny.

  V souvislosti s informacemi o výskytu padělků léčivého přípravku Ozempic na území EU a závažných zdravotních komplikací po jejich aplikaci Ministerstvo zdravotnictví spolu s Českou lékárnickou komorou apelují na občany, kteří získali léčivý přípravek Ozempic jinou cestou, než je předpis od lékaře a výdej v lékárně (zejména prostřednictvím internetu), aby jej odevzdali v nejbližší lékárně.

 • Důležité upozornění: Změna P. O. BOXU

  Důležité upozornění: Změna P. O. BOXU

  Vzhledem k uzavření poštovní pobočky a přesunu na jinou, mění se od 1. 7. 2023 číslo P. O. BOXU České lékárnické komory.

 • Rozhovor s Alešem Krebsem, prezidentem České lékárnické komory v časopisu Interview

  Rozhovor s Alešem Krebsem, prezidentem České lékárnické komory v časopisu Interview

  Časopis, který přináší každý měsíc sto stran výjimečných rozhovorů s inspirativními osobnostmi a nejvýznamnějšími představiteli domácí i zahraniční kultury, vědy, sportu či politiky ve svém červnovém čísle otiskl také obsáhlý rozhovor s prezidentem ČLnK Alešem Krebsem. Lékárníci mají v tomto vydání dvojí zastoupení. Dalším kolegou, který poskytl rozhovor je Stanislav Havlíček, který vypráví o svých misích s Lékaři bez hranic.