Důvěra v lékárníky během pandemie u pacientů dále vzrostla, vyplývá z průzkumu SC&C. Na nárůst počtu nemocných spojený s variantou omikron jsou lékárny opět připravené

Důvěra v lékárníky během pandemie u pacientů dále vzrostla, vyplývá z průzkumu SC&C. Na nárůst počtu nemocných spojený s variantou omikron jsou lékárny opět připravené

V reprezentativním průzkumu SC&C, ve kterém se porovnávaly výsledky za rok 2020 a 2021, se ukázalo, že více než polovina populace hodnotila lékárníky za jejich zásluhy v době pandemie covid-19 deseti body z deseti možných. Například lékaře takto hodnotilo pouze 35-39 % lidí. Průzkum dále potvrdil, že lékárny jsou pro pacienty první volbou při řešení mírných potíží nebo na začátku nemoci. Pacienti mají v lékárníky důvěru a jejich rady poctivě dodržují. Přicházející vlna způsobená variantou omikron bude náročná především pro ambulantní sektor, včetně lékáren. Ty jsou opět velmi dobře připravené a zásobené potřebnými léčivými přípravky. Lékárníci pacientům poradí vhodné přípravky na snížení teploty, kašel či bolest hlavy, a doporučí i vhodné postupy pro péči o nosní sliznici, která hraje v prevenci před nákazou covid-19 významnou roli.
Méně závažné zdravotní potíže řeší pacienti s lékárníkem
Lékárny zůstávají v očích velké většiny pacientů zdravotnickými zařízeními. I proto jsou pro více než polovinu z nich první volbou při řešení mírných potíží nebo v začátku nemoci. Ke svému lékaři v tomto případě chodí pouze 20 % pacientů nebo problém neřeší vůbec.
 
„Velké množství pacientů směřuje své první kroky do lékáren. A to zejména při řešení méně závažných zdravotních potíží, jako jsou např. některá respirační onemocnění, tlumení mírné bolesti, při trávicích potížích, při ošetření ran i dalších zdravotních komplikacích. Předpokládáme, že se počet návštěvníků lékáren v následujících týdnech zvýší i v souvislosti s onemocněním covid-19 a variantou omikron, u které podle dosud dostupných informací oproti variantě delta bude potřebovat hospitalizaci nižší procento nemocných. Nejen u covid pacientů, ale všeobecně pokud to zdravotní stav pacienta umožňuje, doporučí lékárník vhodný přípravek pro samoléčbu, poskytne odbornou radu včetně upozornění k současně užívané léčbě pacienta a zodpoví případné další dotazy. Dle situace také doporučí návštěvu specialisty, pokud není možné zdravotní problém vyřešit samoléčbou,” říká Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., prezident České lékárnické komory (ČLnK).
 
Lidé lékárníkům důvěřují a chtějí si zachovat osobní kontakt se zdravotníkem
Důvěra v rady a doporučení lékárníka výrazně stoupá v případě, kdy pacient zdravotníka dobře zná. Osobní kontakt s lékárníkem si dle průzkumu SC&C chce většina lidí zachovat. Nejvyšší důvěru ve farmaceuty mají senioři, kteří lékárenskou péči čerpají nejčastěji, a také obyvatelé menších měst. Z výsledků průzkumu také vyplynulo, že se od roku 2019 zmenšil o více než 10 % podíl pacientů, kteří střídají lékárny. „Ženy a senioři v průzkumu SC&C potvrdili, že se od lékárníka dozvědí více informací než od svého lékaře. To může být dáno i jejich vyšší frekvencí návštěv lékárny a pravděpodobně také větším zájmem o komunikaci. Průzkum také potvrdil, že pacienti ve většině případů dodržují odborné rady lékárníků ohledně podání léků. Například více než 8 z 10 pacientů dodržuje vždy rady lékárníka týkající se konzumace alkoholu s léky, délky užívání léků, doporučení týkající se času užívání léčiva či rady týkající léčby v kombinaci s léky bez předpisu,” přibližuje výsledky reprezentativního průzkumu viceprezident ČLnK PharmDr. Martin Kopecký, Ph.D.
 
Na boj s variantou omikron se vybavíte v lékárně. Zkontrolujte si nejprve domácí lékárničku
Lze očekávat, že pokud pacienti onemocní variantou koronaviru omikron a budou mít pouze mírné obtíže, vyhledají nejdostupnější zdravotnické zařízení – lékárnu. Lékárníci jsou na nadcházející týdny dobře připraveni, mají dostatečné zásoby léčivých přípravků a nápor pacientů očekávají.
 
„Lze předpokládat, že v následujících týdnech opět vzroste počet covid pozitivních pacientů. Je vhodné se tedy na případnou nákazu touto variantou covid-19 v rámci možností připravit. Pacientům doporučujeme, aby si zkontrolovali domácí lékárničku a po poradě s lékárníkem ji vhodně doplnili. Obecně lze doporučit léky na bázi paracetamolu, ibuprofenu nebo kyseliny acetylsalicylové, které pacient využije při snižování teploty a tlumení bolesti. V boji s rýmou a ucpaným nosem jsou účinné nosní spreje či kapky. Lze volit léky s dekongesčním účinkem (snižující otok sliznice) nebo hypertonické roztoky, případně oba druhy přípravků kombinovat. Na kašel lze doporučit například přípravky obsahující erdostein, acetylcystein, ambroxol, či fytofarmaka s obsahem tymiánu a břečťanu, v případě suchého kašle vhodná antitusika – léky na tlumení kašle. Pacient by se měl poradit s lékárníkem, který mu doporučí nejvhodnější přípravky dle jeho aktuálního stavu a chronické medikace,” říká Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.
 
„Pacientům doporučujeme také preventivně čistit nosní sliznici, která je většinou prvním místem, kde se organismus s virem setká. Zkušenosti ze zahraničí, zejména z asijských zemí, ukazují, že pokud jsou prováděny výplachy nosu, může se jednat o účinnou prevenci virových respiračních onemocnění. Užívají se různé hypotonické, izotonické, případně hypertonické solné roztoky, které jsou bezpečné i při dlouhodobém užívání a jsou vhodné i pro velmi malé děti. V lékárně vám ochotně poradí i se správnou aplikací takových přípravků. Podle techniky aplikace lze volit mezi průplachem roztokem za pomocí tzv. konvičky, mechanicky vstřikovaným solným roztokem nebo pročištěním sliznice nosu solným roztokem z natlakované nádoby. Každá varianta má své výhody a nevýhody. Proto je dobré vybrat vhodnou variantu po poradě v lékárně,“ dodává z vlastní praxe Mgr. Michaela Bažantová, lékárnice a tisková mluvčí ČLnK.
 
 
Grafy z reprezentativního CATI průzkumu[1] SC&C
 
 1. Jak podle Vás zvládaly neobvyklou situaci během COVID pandemie následující profese v první linii?
 
 
 1. Kam jdete nejdříve při méně závažných zdravotních potížích?
 

 
 
 1. Dodržujete rady lékárníka ohledně podání léků?
 

 
 [1] Zdroj: Reprezentativní CATI průzkum SC&C realizovaný 11. – 26. 10. 2021.
Celkem 1 009 respondentů ve věku 18–79 let, celá ČR.  
Česká lékárnická komora je samosprávná nepolitická stavovská organizace sdružující lékárníky. Byla zřízena zákonem ČNR č. 220/1991 Sb., o České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře. Její ustavující sjezd se uskutečnil 28. - 29. září 1991.
 
Česká lékárnická komora dbá, aby její členové vykonávali své povolání odborně, v souladu s jeho etikou a způsobem stanoveným zákony a řády komory. Zaručuje odbornost svých členů a potvrzuje splnění podmínek k výkonu lékárnického povolání. Posuzuje a hájí práva a profesní zájmy svých členů, stejně tak chrání jejich profesní čest.
 

 

Sdílet článek:

Související články

 • Bezpečí pacientů a zachování plnohodnotné lékárenské péče musí zůstat prioritou, a to i v případě úvah o zavedení zásilkového výdeje léků na předpis

  Bezpečí pacientů a zachování plnohodnotné lékárenské péče musí zůstat prioritou, a to i v případě úvah o zavedení zásilkového výdeje léků na předpis

  12. února se konal na půdě Ministerstva zdravotnictví ČR jednání na téma zásilkového výdeje léků na předpis, na který navázal červnový kulatý stůl na půdě Poslanecké Sněmovny. Postoj České lékárnické komory k zásilkovému výdeji zůstává od února neměnný.

 • Lékárnické kapky – newsletter. Co by vám nemělo chybět při prázdninovém putování?

  Lékárnické kapky – newsletter. Co by vám nemělo chybět při prázdninovém putování?

  Letní prázdniny odstartovaly a s nimi cestování, koupání a sluníčko. Na co byste si během léta měli dát pozor a na co nezapomenout?

 • Z monitoringu médií: Česká televize – Studio 6 – Den lékáren

  Z monitoringu médií: Česká televize – Studio 6 – Den lékáren

  Pozvání do Studia 6, vysílání České televize, přijal prezident České lékárnické komory Mgr. Aleš Krebs, Ph.D. Tématem rozhovoru byla právě [...]