Elektronický receptář individuálně připravovaných léčivých přípravků pro lékárníky, farmaceutické asistenty a lékaře je spuštěn

Elektronický receptář individuálně připravovaných léčivých přípravků pro lékárníky, farmaceutické asistenty a lékaře je spuštěn

Tato elektronická databáze receptur individuálně připravovaných léčivých přípravků (IPLP), která vznikla pod záštitou České lékárnické komory, je již přístupná na adrese https://iplprecept.cz. Obsahuje technologické předpisy a lékařské předpisy IPLP, které nahrazují nedostupné registrované hromadně vyráběné léčivé přípravky (HVLP). V databázi lze vyhledávat pomocí názvu HVLP nebo účinné látky, řadit do skupin dle lékových forem nebo indikační skupiny.
Uvedené receptury mají jednotnou strukturu. Obsahují magistraliter předpis pro lékaře v současné lékopisné terminologii, který lze volně zkopírovat do schránky nebo exportovat do PDF a poslat emailem lékaři. Pro lékárníky a farmaceutické asistenty je určen export technologického předpisu, který odpovídá požadavkům vyhlášky o správné lékárenské praxi. Obsahuje název léčivého přípravku, složení, pracovní postup, obal, dobu použitelnosti, označení, podmínky uchovávání a kontrolu/vzhled přípravku. Při exportu technologického předpisu lze doplnit adresu lékárny, datum a jméno zodpovědného lékárníka. U každé receptury je navíc uvedena úhrada pojišťovnou, zdroj receptury, případně poznámky k přípravě a dávkování.
 
Do další etapy plánujeme zařadit technologické předpisy v praxi používaných magistraliter, které vychází z oficinálních receptářů Českého lékopisu nebo Německého kodexu (NRF).

Zpracování elektronického receptáře bylo jednou z výzev, která byla předložena účastníkům European Healthcare Hackathon, soutěže programátorských týmů, která se uskutečnila 19. – 21. 11. 2022. Programátoři měli za úkol během 48 hodin vytvořit a odprezentovat funkční koncept řešení. S vítězným týmem uzavřela ČLnK smlouvu a plnohodnotná databáze je nyní k dispozici jak lékárníkům, tak předepisujícím lékařům.

Do pracovní skupiny pro tvorbu receptur se zapojili lékárníci z praxe: farmaceutická asistentka Jiřina Novotná z E-laboratoře (lékárna se soustředěnou přípravou řetězce Dr. Max), Mgr. Martina Husárová z Galeniky (lékárna se soustředěnou přípravou firmy Fagron a.s.), Mgr. Daniela Harapátová z nemocniční lékárny FN Bulovka, PharmDr. Lukáš Láznička za ČLnK, Katedru farmaceutické technologie a kontroly léčiv IPVZ a FN Královské Vinohrady a PharmDr. Sylva Klovrzová, Ph.D.ze stejné katedry IPVZ a Ústavní lékárny IKEM.  Technologické předpisy byly oponovány odborníky z kateder farmaceutické technologie z obou farmaceutických fakult.

Věříme, že tento receptář budou hojně využívat lékárníci i lékaři a umožní individuální přípravu podle potřeb našich společných pacientů.


IPLP receptář
 

PharmDr. Sylva Klovrzová, Ph.D.
PharmDr. Lukáš Láznička

Sdílet článek:

Související články

  • Dnes je Světový den nemocniční farmacie. Její úloha je v nemocničním prostředí klíčová.

    Dnes je Světový den nemocniční farmacie. Její úloha je v nemocničním prostředí klíčová.

    Brno, 27. března 2024 – Na dnešek připadá Světový den nemocniční farmacie, ten je pořádaný pod záštitou Evropské Asociace nemocničních lékárníků. Cílem této iniciativy je zdůraznit význam nemocničních lékáren, seznámit veřejnost s náplní práce farmaceutů a s úlohou nemocniční farmacie v systému zdravotní péče. Ve FN Brno má nemocniční farmacie za úkol poskytnout péči na nejvyšší možné úrovni a v optimálním rozsahu. Velký důraz se přitom klade i na zapojení farmaceutů do multidisciplinárních týmů, komunikace a spolupráce je totiž pro optimální terapii klíčová.

  • Výroční zpráva PGEU 2023

    Výroční zpráva PGEU 2023

    Představujeme výroční zprávu publikovanou mezinárordní organizací lékárníků - The Pharmaceutical Group of the European Union (PGEU)

  • Bezpečí pacientů a zachování plnohodnotné lékárenské péče musí zůstat prioritou, a to i v případě úvah o zavedení zásilkového výdeje léků na předpis

    Bezpečí pacientů a zachování plnohodnotné lékárenské péče musí zůstat prioritou, a to i v případě úvah o zavedení zásilkového výdeje léků na předpis

    Dnes se konal na půdě Ministerstva zdravotnictví ČR kulatý stůl na téma zásilkového výdeje léků na předpis. Česká lékárnická komora vítá snahu ministerstva zdravotnictví, Státního ústavu pro kontrolu léčiv, pacientských organizací a dalších věnovat pozornost důkladné přípravě legislativního návrhu. Je především v zájmu pacientů, aby se zásilkový výdej nezavedl ve zjednodušené podobě, jež by vyhovovala pouze těm, kteří v lécích vidí jen další položku rozšiřující sortiment internetových obchodů. Česká lékárnická komora upozornila poslance a zástupce Národní asociace pacientských organizací na rizika zásilkového výdeje na předpis. Zároveň je seznámila s pravidly a opatřeními, která musí být přijata před jeho případným zavedením. Na prvním místě jako vždy zůstává zachování bezpečné a kvalitní lékárenská péče, která dosud chrání zdraví a život pacientů.