Evropští lékárníci zdůraznili důležitost mezioborové spolupráce v primární péči

Evropští lékárníci zdůraznili důležitost mezioborové spolupráce v primární péči

Výroční symposium PGEU v Berlíně bylo věnováno novým příležitostem v primární péči prostřednictvím lékárníků. V průběhu symposia byly představeny různé úhly pohledu na úlohu lékárníků v poskytování primární péče.
Sympozium se konalo v pondělí 20. 6. 2011 pod názvem: „Nové příležitosti v primární péči: Maximalizace potenciálu lékárníků v interdisciplinárním týmu“. Zvláštní důraz byl kladen na spolupráci všech zdravotníků v primární péči s důrazem na příležitosti pro lékárníky přispět k bezpečí pacientovy léčby a ke zvyšování kvality poskytované péče. Sympozia se zúčastnilo více než 120 zástupců lékárníků z členských zemí.
 
Sympozium zahájil Thomas Ilka, stálý tajemník federálního ministerstva zdravotnictví. V úvodním projevu odkázal na nové možnosti ve farmaceutické péči a nové Evropské směrnice (o farmakovigilanci a padělky léčiv).Následně byly představeny různé způsoby inovace lékárenské praxe v primární péči v Evropě (Německo, Velká Británie, Portugalsko, Francie a Nizozemí), např. lékový management, možnost lékárníků předepisovat léky, systematická spolupráce s praktickými lékaři v oblasti farmakoterapie nebo sdílení elektronických lékových záznamů. Dále byl projednáván dopad Evropské směrnice o farmakovigilanci na činnost lékárníků.
 
 
Generální tajemník PGEU a zároveň moderátor symposia John Chave o symposiu řekl: „ Pro udržitelnost zdravotních systémů a zároveň pro zdraví evropanů je důležitý zejména vývoj primární péče, aby reagovala na rostoucí problémy v oblasti lékové  terapii. Jedná se zejména o špatnou spolupráci pacientů v oblasti jejich ochoty správně užívat léky a zamezení nežádoucích účinků.
Farmaceutická praxe v Evropě reaguje na řešení těchto otázek rozvojem nových služeb. Naše symposium zejména ukázalo, že systematičtější spolupráce mezi zdravotníky a farmaceuty zlepšuje péči o pacienta a šetří peníze na zdravotnictví."

Tisková zpráva PGEU
Tisková zpráva ČLnK

Sdílet článek:

Související články

  • Nesprávné užívání antibiotik ohrožuje každého z nás. Na rizika antibiotické rezistence upozorňují i farmaceuti

    Nesprávné užívání antibiotik ohrožuje každého z nás. Na rizika antibiotické rezistence upozorňují i farmaceuti

    I v letošním roce Česká lékárnická komora podporuje Evropský antibiotický den, který připadá na 18. listopad, jehož téma je „Antibiotická rezistence je neviditelná, ale pacienti ne“. Antibiotická rezistence totiž v posledních letech představuje čím dál závažnější problém, který trápí pacienty i lékaře. Téma připomíná také Světový antibiotický týden probíhající od 18. do 24. listopadu. Farmaceuti proto chtějí veřejnost edukovat o tom, jak správně s antibiotickými přípravky zacházet, aby se riziko antibiotické rezistence nezvyšovalo.

  • Lékárníci usilují o zachování jedinečných lékáren v menších obcích a připravují se na změny systému započitatelných doplatků

    Lékárníci usilují o zachování jedinečných lékáren v menších obcích a připravují se na změny systému započitatelných doplatků

    Dnes se konal 33. sjezd delegátů České lékárnické komory. Jedná se o pravidelnou akci, na které každý rok projednávají delegáti komory další směřování a cíle, kterých chce stavovská organizace lékárníků dosáhnout.

  • Farmaceuti mají na starost široké spektrum povinností. Jejich význam připomíná Světový den lékárníků

    Farmaceuti mají na starost široké spektrum povinností. Jejich význam připomíná Světový den lékárníků

    I letos slaví Česká lékárnická komora Světový den lékárníků. Připadá na 25. září, den, kdy byla v roce 1912 v nizozemském Haagu založena Mezinárodní farmaceutická federace. Jeho cílem je upozornit na nezastupitelnou roli lékárníků a lékárenské péče ve farmakoterapii i zdravotnictví.