Evropští lékárníci zdůraznili důležitost mezioborové spolupráce v primární péči

Evropští lékárníci zdůraznili důležitost mezioborové spolupráce v primární péči

Výroční symposium PGEU v Berlíně bylo věnováno novým příležitostem v primární péči prostřednictvím lékárníků. V průběhu symposia byly představeny různé úhly pohledu na úlohu lékárníků v poskytování primární péče.
Sympozium se konalo v pondělí 20. 6. 2011 pod názvem: „Nové příležitosti v primární péči: Maximalizace potenciálu lékárníků v interdisciplinárním týmu“. Zvláštní důraz byl kladen na spolupráci všech zdravotníků v primární péči s důrazem na příležitosti pro lékárníky přispět k bezpečí pacientovy léčby a ke zvyšování kvality poskytované péče. Sympozia se zúčastnilo více než 120 zástupců lékárníků z členských zemí.
 
Sympozium zahájil Thomas Ilka, stálý tajemník federálního ministerstva zdravotnictví. V úvodním projevu odkázal na nové možnosti ve farmaceutické péči a nové Evropské směrnice (o farmakovigilanci a padělky léčiv).Následně byly představeny různé způsoby inovace lékárenské praxe v primární péči v Evropě (Německo, Velká Británie, Portugalsko, Francie a Nizozemí), např. lékový management, možnost lékárníků předepisovat léky, systematická spolupráce s praktickými lékaři v oblasti farmakoterapie nebo sdílení elektronických lékových záznamů. Dále byl projednáván dopad Evropské směrnice o farmakovigilanci na činnost lékárníků.
 
 
Generální tajemník PGEU a zároveň moderátor symposia John Chave o symposiu řekl: „ Pro udržitelnost zdravotních systémů a zároveň pro zdraví evropanů je důležitý zejména vývoj primární péče, aby reagovala na rostoucí problémy v oblasti lékové  terapii. Jedná se zejména o špatnou spolupráci pacientů v oblasti jejich ochoty správně užívat léky a zamezení nežádoucích účinků.
Farmaceutická praxe v Evropě reaguje na řešení těchto otázek rozvojem nových služeb. Naše symposium zejména ukázalo, že systematičtější spolupráce mezi zdravotníky a farmaceuty zlepšuje péči o pacienta a šetří peníze na zdravotnictví."

Tisková zpráva PGEU
Tisková zpráva ČLnK

Sdílet článek:

Související články

  • Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Česká lékárnická komora pořádá ve čtvrtek 20. června tradiční Den lékáren, tentokrát na téma „Farmaceut, profesionál po celý život”. Cílem letošního ročníku je zdůraznit celoživotní vzdělávání, které je pro farmaceuty povinné. Farmacie je velmi moderní a rychle se vyvíjející obor, neustále jsou objevovány nové léky a vědecké poznatky o nich. Farmaceuti si proto musí doplňovat vzdělání, aby mohli poskytovat pacientům tu nejlepší péči. Doprovodné aktivity budou probíhat po celý týden od 17. do 21. června ve více než 1 288 lékárnách po celé České republice.

  • Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Arteriální hypertenze znamená dlouhodobě vysokou hodnotu krevního tlaku. Příznaky jsou nenápadné a často skryté, proto se onemocnění někdy přezdívá „tichý zabiják“. Vysoký krevní tlak přispívá ke vzniku srdečních onemocnění, mozkové mrtvici a v nejvážnějších případech může vést i k úmrtí.

  • Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Za třicet let bude na světě více než miliarda diabetiků[1]. Data poukazují také na fakt, že diabetes je jednou z deseti nejčastějších příčin úmrtí nebo dalších zdravotních komplikací[2]. V neděli 14. dubna si připomínáme Světový den monitoringu diabetu. Právě sledování hladiny cukru v krvi má zásadní význam pro včasné odhalení nemoci a pro zlepšení kvality života diabetiků. Díky prevenci se dá předejít řadě závažných zdravotních komplikací, jako je onemocnění oční sítnice, nervů nebo srdce. S prevencí diabetu vám pomohou i vyškolení lékárníci. Ve specializovaných lékárnách můžete totiž absolvovat preventivní screening nemoci.