Farmaceuti bijí na poplach. Kvůli nepřiznané bonifikaci může zaniknout několik desítek lékáren v menších obcích

Farmaceuti bijí na poplach. Kvůli nepřiznané bonifikaci může zaniknout několik desítek lékáren v menších obcích

Zajít si k lékaři, vyzvednout potřebné léky v lékárně a pak se doma v klidu léčit. Nebo se do lékárny dojít poradit o nejvhodnější samoléčbě. To je scénář, který většina z nás z chřipkového období moc dobře zná. Zatímco ve větších městech pacientům nehrozí, že by mohli být v tomto směru v budoucnu nějak omezeni, obyvatelé v odlehlejších oblastech se nejspíš budou potýkat s problémy. Několika desítkám jedinečných lékáren, tedy lékáren, které jsou v dané obci jediné, hrozí ukončení provozu, protože je zdravotní pojišťovny vyřadily ze systému bonifikací.

Ačkoliv se dle vyjádření Všeobecné zdravotní pojišťovny kritéria a pravidla pro přiznání bonifikace lékárenské péče v nedostupných oblastech pro rok 2025 nezměnila, počet oblastí způsobilých pro přiznání bonifikace zásadně klesl. Konkrétně z 204 vybraných pro rok 2024 na 126 pro rok 2025. „Situace je vážná. Už nyní je totiž jisté, že některé lékárny bez finančních příspěvků, které jim kompenzují nižší odměnu za poskytnutou péči, zaniknou. To bude mít vážné důsledky pro pacienty, kterým se může významně snížit dostupnost péče. Lékárnu volí nejčastěji jako první zdravotnické zařízení při menších zdravotních obtížích a její uzavření by pro ně znamenalo ztrátu dostupnosti celého spektra péče poskytované farmaceuty v místech, kde jiná lékárna není,“ říká Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., prezident České lékárnické komory.

 

Nástroj bonifikace vznikl proto, aby podpořil dostupnost lékárenské péče v periferních oblastech. To je ovšem v rozporu s aktuálně vzniklou situací, kdy zdravotní pojišťovny fakticky porušily dohodu z dohodovacího řízení tím, že změnou výpočtu dojezdu došlo k redukci bonifikovaných oblastí o cca 40 %. Svým počínáním tak ve výsledku ohrozily ty nejslabší, což je pro Českou lékárnickou komoru nepřijatelné. Svou zásadní nespokojenost vyjádřili i delegáti XXXIII. sjezdu, který se konal v Praze 9. listopadu.

„Dojezdový čas z teoretických map bohužel nezohledňuje, jak dlouhou nebo složitou cestu má pacient reálně ze svého domova nebo od ordinace lékaře k nejbližší lékárně, zejména pokud je odkázán na hromadnou dopravu. Delegáti sjezdu proto vyzvali zdravotní pojišťovny k přehodnocení kritérií pro přiznání bonifikací poskytovatelům lékárenské péče v nedostupných oblastech v roce 2025 a k navýšení fondu, z něhož se bonifikace poskytují,“ doplňuje Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.

Na nový bonifikační systém doplatí především lékárny ve venkovských oblastech. Jejich úloha je přitom v menších obcích ještě viditelnější. Lékárny nezajišťují pouze výdej léčivých přípravků na recept, ale také bez něj, současně lékárníci poskytují pacientům široké a vysoce kvalifikované odborné poradenství. Při menších zdravotních obtížích je lékárna navíc nejčastěji prvním místem kontaktu pacienta se zdravotnickým zařízením, které ho následně nasměruje v oblasti samoléčby či k návštěvě lékaře.

Již nyní několik jedinečných lékáren vyjádřilo obavy o svoji existenci. Jednou z nich je i provozovatelka lékárny v Českém Dubu a odloučeného pracoviště v podobě výdejny léků v Osečné. „V případě, že bychom bonifikaci na výdejnu v Osečné neobdrželi, budu nucena výdejnu uzavřít. Občané Osečné a spádových obcí jsou zvyklí využívat naše služby a bude to pro ně znamenat cestování za jejich léky do jiných míst. Kvalita života v Osečné se tím jistě sníží. Především v případě akutních potíží není pro nikoho příjemné jezdit za svým lékem do jiných měst,“ říká Mgr. Hana Bernardová.

Případné problémy a hrozící ukončení provozu potvrzuje i další z farmaceutů. „Ačkoliv Dolní Dobrouč, kde provozuji výdejnu léků, vypadla z bonifikovaných oblastí, podal jsem u VZP žádost o příspěvek. Pokud však nebude kladně vyřízena, budu nucen zkrátit provozní dobu výdejny, což bohužel nemusí odpovídat ordinačním hodinám dětského ani praktického lékaře. Toto opatření nejvíce postihne důchodce a maminky s dětmi, kteří tvoří většinu mých pacientů. Často nejsou mobilní a bude pro ně problém dostat se do nejbližší otevřené lékárny,“ říká PharmDr. Josef Marek z výdejny U Kosmy a Damiána v Dolní Dobrouči.

Česká lékárnická komora proto okamžitě začala problém diskutovat se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, její správní radou i ministerstvem zdravotnictví, zatím však bez konkrétního výsledku. „Bez bonifikace je udržení dostupné péče pro pacienty nereálné. Lékárny v menších obcích a odlehlejších oblastech často získávají nižší odměnu za stejnou práci, někdy 50-60 %, což zapříčiňuje nerovné postavení některých poskytovatelů péče. Systém odměňování lékárenské péče je v tomto směru nespravedlivý, protože se odvíjí většinově od ceny vydávaných léčivých přípravků, nikoliv výkonu lékárníka. Aktuálně tak je ohroženo 44 lékáren a OOVL,“ dodává Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.

Příloha:

Tisková zpráva

Česká lékárnická komora je samosprávná nepolitická stavovská organizace sdružující lékárníky. Byla zřízena zákonem ČNR č. 220/1991 Sb., o České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře. Její ustavující sjezd se uskutečnil 28. – 29. září 1991. 

Česká lékárnická komora dbá, aby její členové vykonávali své povolání odborně, v souladu s jeho etikou a způsobem stanoveným zákony a řády komory. Zaručuje odbornost svých členů a potvrzuje splnění podmínek k výkonu lékárnického povolání. Posuzuje a hájí práva a profesní zájmy svých členů, stejně tak chrání jejich profesní čest. 

 

Sdílet článek:

Související články

  • Otázky a odpovědi k limitům na doplatky – Aktualizováno 4. 12.

    Otázky a odpovědi k limitům na doplatky – Aktualizováno 4. 12.

    Otázky a odpovědi budou průběžně neustále doplňovány a aktualizovány i na základě dotazů, které obdržíme. Aktualizované části budou označovány tak, aby bylo zřejmé, která část textu byla doplněna.

  • Z monitoringu médií: Válek: V řádu týdnů bude v Česku nový typ vakcíny proti covidu-19

    Z monitoringu médií: Válek: V řádu týdnů bude v Česku nový typ vakcíny proti covidu-19

    V zpravodajské relaci České televize týkající se tématu začátku respiračních infekcí a dostupnosti léků v ČR vystoupili mimo jiných [...]

  • Limity na doplatky – jak to bude fungovat od 1. 1. 2025?

    Limity na doplatky – jak to bude fungovat od 1. 1. 2025?

    Přehled změn souvisejících se změnou v placení započitatelných doplatků platných od 1. ledna 2025