Horko může poškodit účinnost léků. Chraňte je před sluncem a extrémními teplotami, radí lékárník Stanislav Gregor

Horko může poškodit účinnost léků. Chraňte je před sluncem a extrémními teplotami, radí lékárník Stanislav Gregor

Podmínky pro uchovávání léků jsou velmi důležité - zaleží na teplotě, vzdušné vlhkosti i na intenzitě světla. Jaké léky musí být uchovávané v chladu? A jaké důsledky plynou z nesprávného uchovávání? Na tyto otázky odpovídal lékárník, klinický farmaceut a člen představenstva České lékárnické komory PharmDr. Stanislav Gregor.
Léto je téměř u konce, avšak horké počasí posledních dní tomu nikterak nenasvědčovalo. Vysoké teploty a slunce mohou ovlivňovat mnoho věcí, mimo jiné i účinnost a bezpečnost léků, pokud jsou nesprávně skladovány.

Problém nastává zejména u inzulínu nebo antibiotik. Základem by mělo být vyvarovat se u léků obecně přímému slunečnímu záření a uchovávat je na, pokud možno, chladném místě, ne však zase v příliš nízkých teplotách. Optimální podmínky pro jednotlivé léky se mohou lišit, ale teploty by neměly být extrémní ani jedním směrem.

Více informací o správném uložení medikamentů v rozhovoru pro Radiožurnál poskytl PharmDr. Stanislav Gregor, farmaceut z oddělení klinické farmacie Ústavní lékárny v pražském IKEMu.

Celý výstup naleznete zde a zde.

Zdroj: CESKY ROZHLAS, Ranní interview. Praha: ČRo Radiožurnál , str. 0, 18. 8. 2022.

Zdroj: KRAL, STAROSTOVA, Horko může poškodit účinnost léků. Chraňte je před extrémními teplotami. Praha [online]: irozhlas.cz, str. 0, 18. 8. 2022.

Sdílet článek:

Související články

  • Současný nepřehledný systém úhrad léků a doplatků zaslouží změnu

    Současný nepřehledný systém úhrad léků a doplatků zaslouží změnu

    Úhrady léků a doplatky na ně jsou pro širokou veřejnost obtížně pochopitelnou problematikou. Ceny i úhrady léků se vlivem pravidelných revizí neustále mění. Těmto častým a jen velmi těžko předvídatelným změnám čelí jak lékárny, tak pacienti. Doplatek vzniká jako rozdíl mezi cenou a výší úhrady ze zdravotního pojištění. Konečnou cenu léků z velké části určují výrobci a tím také ovlivňují výši doplatku na konkrétní lék. S vysokou spoluúčastí mohou pacientům částečně v některých případech pomoci ochranné limity, i ty jsou však nepřehledné.

  • Co dělat, když chybí oblíbený lék na průjem?

    Co dělat, když chybí oblíbený lék na průjem?

    Pokud chybí lék na průjem, na který jste zvyklí, obraťte se s důvěrou na svého lékárníka. Ten Vám poradí vhodnou alternativu vzhledem k povaze potíží i například věku pacienta. Při léčbě průjmu hrají zásadní roli režimová opatření, jak doporučuje Česká gastroenterologická společnost. Nejlepší je průjmu předcházet a volit vhodnou prevenci onemocnění.

  • Jak zabalit léky na cestu? Je to jednoduché, když máte dobře vybavenou domácí lékárničku

    Jak zabalit léky na cestu? Je to jednoduché, když máte dobře vybavenou domácí lékárničku

    Blíží se období dovolených, které s sebou přináší i nutnost balení cestovní lékárničky. K jejímu vybavení můžeme využít přípravky z domácí lékárničky, proto je vhodné udržovat její obsah aktuální a alespoň dvakrát ročně ji zkontrolovat. Kromě správného obsahu domácí i cestovní lékárničky je nutné myslet i na způsob uchovávání léků, právě v létě totiž více než kdy jindy hrozí jejich znehodnocení vlivem nevhodného skladování. Léčivé přípravky je nutné pravidelně kontrolovat i kvůli exspiraci. Období před létem je na úklid lékárničky ideální – a neměli bychom zapomínat ani na vybavení lékárničky na chatě či chalupě, obzvlášť pokud tam budeme v létě trávit více času.