Horko může poškodit účinnost léků. Chraňte je před sluncem a extrémními teplotami, radí lékárník Stanislav Gregor

Horko může poškodit účinnost léků. Chraňte je před sluncem a extrémními teplotami, radí lékárník Stanislav Gregor

Podmínky pro uchovávání léků jsou velmi důležité - zaleží na teplotě, vzdušné vlhkosti i na intenzitě světla. Jaké léky musí být uchovávané v chladu? A jaké důsledky plynou z nesprávného uchovávání? Na tyto otázky odpovídal lékárník, klinický farmaceut a člen představenstva České lékárnické komory PharmDr. Stanislav Gregor.
Léto je téměř u konce, avšak horké počasí posledních dní tomu nikterak nenasvědčovalo. Vysoké teploty a slunce mohou ovlivňovat mnoho věcí, mimo jiné i účinnost a bezpečnost léků, pokud jsou nesprávně skladovány.

Problém nastává zejména u inzulínu nebo antibiotik. Základem by mělo být vyvarovat se u léků obecně přímému slunečnímu záření a uchovávat je na, pokud možno, chladném místě, ne však zase v příliš nízkých teplotách. Optimální podmínky pro jednotlivé léky se mohou lišit, ale teploty by neměly být extrémní ani jedním směrem.

Více informací o správném uložení medikamentů v rozhovoru pro Radiožurnál poskytl PharmDr. Stanislav Gregor, farmaceut z oddělení klinické farmacie Ústavní lékárny v pražském IKEMu.

Celý výstup naleznete zde a zde.

Zdroj: CESKY ROZHLAS, Ranní interview. Praha: ČRo Radiožurnál , str. 0, 18. 8. 2022.

Zdroj: KRAL, STAROSTOVA, Horko může poškodit účinnost léků. Chraňte je před extrémními teplotami. Praha [online]: irozhlas.cz, str. 0, 18. 8. 2022.

Sdílet článek:

Související články

 • Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

  Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

  Česká lékárnická komora pořádá ve čtvrtek 20. června tradiční Den lékáren, tentokrát na téma „Farmaceut, profesionál po celý život”. Cílem letošního ročníku je zdůraznit celoživotní vzdělávání, které je pro farmaceuty povinné. Farmacie je velmi moderní a rychle se vyvíjející obor, neustále jsou objevovány nové léky a vědecké poznatky o nich. Farmaceuti si proto musí doplňovat vzdělání, aby mohli poskytovat pacientům tu nejlepší péči. Doprovodné aktivity budou probíhat po celý týden od 17. do 21. června ve více než 1 288 lékárnách po celé České republice.

 • Lékárnické kapky – newsletter. Poradíme Vám s léčbou bolesti.

  Lékárnické kapky – newsletter. Poradíme Vám s léčbou bolesti.

  Jak si poradit s bolestí?

 • Lékárnické kapky – newsletter. Proč je dobré mít krevní tlak pod kontrolou?

  Lékárnické kapky – newsletter. Proč je dobré mít krevní tlak pod kontrolou?

  Vysoký krevní tlak nepodceňujte, změří vám ho i v lékárně