Informace k opiátovým eReceptům a evidenci návykových látek

Informace k opiátovým eReceptům a evidenci návykových látek

5. 1. 2022 se uskutečnila online schůzka zástupců České lékárnické komory a dodavatelů lékárenských informačních systémů. Tématem schůzky byly praktické otázky týkající se elektronického opiátového receptu a listinné i elektronické evidence návykových látek v souvislosti s novelou vyhlášky č. 123/2006 Sb., o evidenci návykových látek, ze dne 16. 12. 2021, ve znění účinném od 1. 1. 2022.

Elektronické opiátové recepty již fungují?
 
Ano, fungují od 1. 1. 2022.
 
 
Jak poznat, že elektronický recept na opiátový léčivý přípravek je skutečně předepsán s příznakem "vysoce návyková látka", který je ekvivalentem modrého pruhu známého z listinného receptu?
 
Každý lékárenský informační systém (LIS) zobrazuje lékárníkovi na monitoru informaci o tom, že jde o eRecept s příznakem "vysoce návyková látka", trochu jinak. Dodavatelé LIS po prvních zkušenostech z ostrého provozu grafické znázornění opiátového eReceptu v těchto dnech ještě upravují tak, aby farmaceut spolehlivě poznal, že opiát byl lékařem předepsán na opiátový eRecept. Informaci o konkrétním způsobu zobrazení u jednotlivých LIS je třeba čerpat přímo z materiálů poskytovaných jeho dodavateli.
 
Podle informací prezentovaných SÚKL by nemělo být možné, aby lékař předepsal opiátový léčivý přípravek (LP) na jiný než opiátový eRecept. Na tuto funkci se ale nelze spoléhat ze 100 %, a proto by si lékárník měl vždy být jist tím, že opiát vydává na eRecept, který byl lékařem vystaven jako opiátový.
 
 
Elektronická evidence opiátů již funguje?
 
Ne, v tuto chvíli je z časových důvodů souvisejících s datem vydání vyhlášky a technickou náročností přípravy SW možná pouze listinná evidence opiátů. Dodavatelé LIS předpokládají, že elektronickou evidenci opiátů nabídnou ve svých LIS v průběhu druhého čtvrtletí 2022.
 
 
Systém elektronické evidence opiátů zřizuje SÚKL?
 
Ne. SÚKL dokonce ani nestanoví žádná další pravidla pro vedení elektronické evidence opiátů než ta, která jsou uvedena ve vyhlášce č. 123/2006 Sb., o evidenci návykových látek, ve znění účinném od 1. 1. 2022 (více ZDE).
 
 
Kdo elektronickou evidenci opiátů vyvine?
 
Dodavatelé LIS ve spolupráci s Českou lékárnickou komorou. Evidence musí splňovat všechny podmínky podle vyhlášky. Musí obsahovat požadované náležitosti, být schopna opatřit záznamy elektronickým podpisem osoby provádějící záznam, poskytovat jednotné xml a tiskové výstupy, umožnit každodenní zálohování, měsíční inventuru včetně tisku záznamů o inventuře a inventurního protokolu.
 
 
Bude elektronická evidence opiátů povinná?
 
Nebude. Stále bude možné vést papírovou opiátovou knihu. Provozovatel lékárny si může zvolit, jestli evidenci opiátů povede v opiátové knize nebo jako elektronickou evidenci. Pokud si zvolí opiátovou knihu, musí do ní zaznamenat i výdeje z opiátových eReceptů.
 
 
Jak má být vedena evidence opiátů od 1. 1. 2022 do doby, než bude k dispozici fungující elektronická evidence?
 
Tak, jako dosud, v opiátové knize.
 
 
Jak mají být v papírové opiátové knize evidovány výdeje z opiátových eReceptů?
 
Stejně jak výdeje z listinných receptů. Problém, který vzniká u opiátových eReceptů oproti listinným receptům s modrým pruhem, spočívá v tom, že u eReceptu není k dispozici papírový doklad, na který by bylo možné dopsat pořadové číslo dokladu uváděné v opiátové knize a následně jej uchovat v dokumentaci lékárny.
 
Předně je třeba uvést, že povinnost lékárny uchovávat ve své dokumentaci listinné opiátové recepty zůstává v platnosti. Tato povinnost pochopitelně nedopadá na uchovávání opiátových eReceptů, protože ty nemají listinnou formu. Nicméně má-li být zachována číselná řada pořadových čísel dokladů (příjmů a výdejů) v opiátové knize, pak se jako nejvhodnější řešení nabízí tisk údajů z opiátového eReceptu na papír (opis opiátového eReceptu), který se opatří pořadovým číslem dokladu z opiátové knihy a uchová stejně jako listinný opiátový recept. V této souvislosti se nabízí otázka, jestli by bylo možné na místo tisku opisu opiátového eReceptu využít jeho průvodku, pokud je identifikátor eReceptu předáván jejím prostřednictvím. Lze si představit, že by to mohlo být možné v případech, že na průvodce jsou zachyceny všechny podstatné náležitosti eReceptu (jméno a příjmení pacienta, adresa, číslo pojištěnce, datum vystavení eReceptu ad.). Nevýhoda oproti jednotnému tisku ale spočívá v tom, že průvodky mohou mít různé podoby, zatímco tisk opisu eReceptu v lékárně bude mít vždy stejný výstup.
 
 
Vyhláška v § 8 odst. 9 ukládá lékárně při vedení elektronické evidence opiátů vypracovat a uchovávat organizační a technické zabezpečení vedení elektronické evidence v písemné podobě. Jak má lékárna tuto dokumentaci připravit?
 
ČLnK se s dodavateli LIS dohodla na přípravě vzorové dokumentace, která bude k dispozici lékárnám nejpozději společně s elektronickou evidencí opiátů. Jen je třeba počítat s tím, že různorodost místních poměrů v lékárnách neumožní přípravu takové vzorové dokumentace, kterou by bylo možné převzít bez úprav. Pro každou lékárnu proto bude nutné vzorovou dokumentaci individuálně doplnit.
 
 
Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.
PharmDr. Martin Kopecký, Ph.D.
Mgr. MUDr. Jaroslav Maršík
 
 

Sdílet článek:

Související články

  • Očekávané změny od 1. září 2024

    Očekávané změny od 1. září 2024

    Aktualizace 4. 7. 2024

  • Monitoring médií červenec 2024

    Monitoring médií červenec 2024

    Monitoring médií 1. 7. - 4. 7. 2024 Vybrali jsme z tn.nova.cz, Lidové noviny, TV Prima, apod.       [...]

  • Souhrnné informace k výdeji léčivých přípravků z mimořádných dovozů v roce 2024

    Souhrnné informace k výdeji léčivých přípravků z mimořádných dovozů v roce 2024

    Informace platné od 1. 7. 2024