Jak je to s výší cen léků?

Jak je to s výší cen léků?

Tisková zpráva ČLnK ze dne 12. 2. 2014





Praha, 12. února 2014 - Předvčerejší odvolání ředitele SÚKL a instalování nového dočasného šéfa bylo ministrem zdravotnictví odůvodněno zcela srozumitelně. Cílem je urychlit správní řízení k cenám a úhradám léků a zajistit finanční úspory pro pacienty a systém veřejného zdravotního pojištění.  
Je jasné, že rychlé správní řízení, kterým SÚKL sníží ceny léčivých přípravků, ušetří prostředky jak pacientům, tak pojišťovnám. S úhradami už to je trochu složitější. Stačí jednoduchá úvaha, aby bylo jasné, že tlak na snížení úhrad může přinést úsporu jen zdravotním pojišťovnám na úkor pacientů. I médii tolik opěvované snižování úhrad léčivých přípravků neznamená totiž nic jiného, než že pacienti za léky zaplatí více, protože pojišťovny za ně zaplatí méně. Samozřejmě, že tato rovnice platí jen u léků, jejichž cena není úhradou kryta ze 100 %. Těch je ale více než dost. Budiž ale. Srozumitelnost těchto myšlenek se však začne vytrácet po seznámení se s dalšími zprávami o lécích. 
Znovu se veřejně mluví o nedostatku léků na českém trhu. Ten je způsoben tím, že regulací SÚKL byla cena léků stlačena tak nízko, že je tato komodita vítaným artiklem pro vývoz do zemí, kde lze utržit násobně vyšší částky. Nejenže jsou pak tyto nedostatkové léky nahrazovány léky podstatně dražšími, a systém ani pacient nic neušetří, ale v celé nahotě se odkrývá skutečný stav cenové politiky léků v ČR. I samotné Ministerstvo zdravotnictví již před rokem potvrdilo, že léky v Česku patří k nejlevnějším v Evropě.  
Zdá se tedy, že není pravdivý mýtus o drahých lécích a o možných úsporách právě na lécích. Otázkou zůstává jen jedno. Jak bude po výměně šéfů na SÚKL naplněn hlavní smysl rošády spočívající ve snaze ještě více snížit ceny léků?


PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident ČLnK:        +420 734 682 233, chudoba@lekarnici.cz
Mgr. Michal Hojný, viceprezident ČLnK:                 +420 606 649 180, hojny@lekarnici.cz
Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., tiskový mluvčí ČLnK:        +420 724 340 769, krebs@lekarnici.cz


Tisková zpráva

Sdílet článek:

Související články

  • Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Tradiční Den lékáren mapuje profesní cestu farmaceutů. Letos veřejnosti přiblíží systém celoživotního vzdělávání

    Česká lékárnická komora pořádá ve čtvrtek 20. června tradiční Den lékáren, tentokrát na téma „Farmaceut, profesionál po celý život”. Cílem letošního ročníku je zdůraznit celoživotní vzdělávání, které je pro farmaceuty povinné. Farmacie je velmi moderní a rychle se vyvíjející obor, neustále jsou objevovány nové léky a vědecké poznatky o nich. Farmaceuti si proto musí doplňovat vzdělání, aby mohli poskytovat pacientům tu nejlepší péči. Doprovodné aktivity budou probíhat po celý týden od 17. do 21. června ve více než 1 288 lékárnách po celé České republice.

  • Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Arteriální hypertenze znamená dlouhodobě vysokou hodnotu krevního tlaku. Příznaky jsou nenápadné a často skryté, proto se onemocnění někdy přezdívá „tichý zabiják“. Vysoký krevní tlak přispívá ke vzniku srdečních onemocnění, mozkové mrtvici a v nejvážnějších případech může vést i k úmrtí.

  • Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Za třicet let bude na světě více než miliarda diabetiků[1]. Data poukazují také na fakt, že diabetes je jednou z deseti nejčastějších příčin úmrtí nebo dalších zdravotních komplikací[2]. V neděli 14. dubna si připomínáme Světový den monitoringu diabetu. Právě sledování hladiny cukru v krvi má zásadní význam pro včasné odhalení nemoci a pro zlepšení kvality života diabetiků. Díky prevenci se dá předejít řadě závažných zdravotních komplikací, jako je onemocnění oční sítnice, nervů nebo srdce. S prevencí diabetu vám pomohou i vyškolení lékárníci. Ve specializovaných lékárnách můžete totiž absolvovat preventivní screening nemoci.