Kategorie pracovníků v lékárně

Kategorie pracovníků v lékárně

„Zatímco lékař určí diagnózu a stanoví čím léčit. Lékárník ví, jak s léky zacházet a jak se snesou s ostatními léky, které užíváte.“ „Tak jako sestra vám může odebrat krev, ale slepé střevo si necháte odoperovat lékařem, tak na recept Vám léky vydá a informace poskytne lékárník.“

Kategorie pracovníků v lékárně, kdo a co dělá, resp. může dělat

 Lékárnice (lékárník) je vysokoškolsky vzdělaný odborník přes léky. Jen on může vydávat léčiva na recept, zároveň by Vám měl poradit, zda se snesou s jinými léky a doplňky stravy, které berete. Někdy se také můžete setkat s označením farmaceut.

„Zatímco lékař určí diagnózu a stanoví čím léčit. Lékárník ví, jak s léky zacházet a jak se snesou s ostatními léky, které užíváte.“ 

V každé lékárně musí být jeden lékárník určen jako tzv. odborný zástupce. Ten ručí za odbornost poskytnutých informací, za zacházení s léčivy v lékárně a za celou činnost lékárny. Je to odborník s atestací (vyšší stupeň vzdělání), kterého ve funkci potvrdila Česká lékárnická komora. 

Farmaceutická asistentka (farmaceutický asistent) je středoškolsky vzdělaný pracovník v lékárně. Může vydávat léky bez receptu a ostatní sortiment lékárny. Nemohou vydávat léky na recept.

„Tak jako sestra vám může odebrat krev, ale slepé střevo si necháte odoperovat lékařem, tak na recept Vám léky vydá a informace poskytne lékárník.“ 

Jejich vzdělání ve farmakognozii a farmakologii je předurčuje k poradám v léčení jednoduchých zdravotních obtíží, při tzv. samoléčení. (viz blog Mějte svého lékárníka, ale laborantky se bát nemusíte) 

V lékárně se můžete setkat i s celou řadou jiných pracovníků „v bílém“. Nejčastěji asi narazíte na sanitárku, jak cídí vitríny, popřípadě vytírá podlahu. V zázemí lékárny pak odpovídá za čistotu ploch i laboratorního nádobí, které se používá při přípravě individuálně připravovaných léčiv. Tato osoba byla vzdělána kurzem pro sanitáře. Není možné, aby vydávala léčiva nebo o nich poskytovala informace. Nezlobte se tedy na něj, pokud Vás odkážou k lékárníkovi nebo farmaceutickému asistentovi. 

Mezi další osoby v „bílém“ patří dermoporadkyně nebo nutriční terapeutky. Každá z nich Vám poradí ve svém oboru. Nemohou ale vydávat léky, a to ani ty dostupné bez receptu.

 

PharmDr. Přemysl Císař 

komora@lekarnici.czMáte-li jakékoliv dotazy, neváhejte nás kontaktovat na  

Váš lékárník – rádce ve zdraví i nemoci

 

Sdílet článek:

Související články

  • Lékárnické kapky – newsletter, duben 2024

    Lékárnické kapky – newsletter, duben 2024

    Diabetes je tichý strašák. Zastavte se v lékárně, kde lékárníci poskytují odborné poradenství a screening diabetu

  • Lékárnické kapky – newsletter, březen 2024

    Lékárnické kapky – newsletter, březen 2024

    Pylová sezóna začala. Jak si poradit s alergií?

  • Výroční zpráva PGEU 2023

    Výroční zpráva PGEU 2023

    Představujeme výroční zprávu publikovanou mezinárordní organizací lékárníků - The Pharmaceutical Group of the European Union (PGEU)