Legislativa o omezení dopadu plastových výrobků na životní prostředí

Legislativa o omezení dopadu plastových výrobků na životní prostředí

Dne 1. 10. 2022 nabude účinnosti zákon č. 243/2022 Sb., o omezení dopadu vybraných plastových výrobků na životní prostředí (dále jen „zákon“) a s ním související zákon č. 244/2022 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o omezení dopadu vybraných plastových výrobků na životní prostředí (dále jen „změnový zákon“), resp. podstatná většina ustanovení, která tyto dvě právní normy obsahují.


Zákon:
 
ČLnK upozorňuje, že s ohledem na předmět úpravy zákona lékárnám mohou vznikat povinnosti, které budou povinny ode dne účinnosti jednotlivých ustanovení plnit.
 
Ode dne 1. 10. 2022 je účinné ustanovení § 6 zákona, které zní: Právnická nebo podnikající fyzická osoba nesmí uvádět na trh nebo do oběhu vybrané plastové výrobky uvedené v části A přílohy k tomuto zákonu nebo výrobky z oxo-rozložitelného plastu. Uvedení do oběhu je zákonem definováno jako každé úplatné nebo bezúplatné dodání vybraného plastového výrobku na území České republiky k distribuci, spotřebě nebo použití po jeho uvedení na trh. V tomto smyslu není pochyb o tom, že lékárny výrobky na trh uvádějí. Část přílohy A zákona zní:
 
Část A
Vybrané plastové výrobky, které je zakázáno uvádět na trh
1. Vatové tyčinky, na které se nepoužije právní předpis upravující zdravotnické prostředky8).
2. Příbory (vidličky, nože, lžíce, jídelní hůlky).
3. Talíře.
4. Brčka, na která se nepoužije právní předpis upravující zdravotnické prostředky8).
5. Nápojová míchátka.
6. Tyčky k uchycení a podpěře balónků, kromě balónků pro průmyslové nebo jiné profesionální použití a upotřebení, jež nejsou distribuovány spotřebitelům, včetně mechanismů těchto tyček.
7. Nádoby na potraviny vyrobené z expandovaného polystyrenu, tj. nádoby, jako jsou krabičky s víkem nebo bez něj, jež se používají k pojmutí potravin, které jsou
a) určeny k okamžité spotřebě, a to buď na místě, nebo k odnesení s sebou,
b) obvykle spotřebovávány z této nádoby a
c) připraveny ke spotřebě bez jakékoli další přípravy, jako je vaření nebo ohřívání, včetně nádob na potraviny používaných pro rychlé občerstvení nebo jiná jídla připravená k okamžité spotřebě, s výjimkou nádob na nápoje, talířů a sáčků a balení obsahujících potraviny.
8. Nádoby na nápoje vyrobené z expandovaného polystyrenu, včetně jejich uzávěrů a víček.
9. Nápojové kelímky vyrobené z expandovaného polystyrenu, včetně jejich uzávěrů a víček.
 
ČLnK uvádí, že vydávají-li lékárny vybrané plastové výrobky uvedené v části A Přílohy zákona, pak ode dne 1. 10. 2022 je zakázáno takové vybrané plastové výrobky uvádět na trh, resp. do oběhu ve výše uvedeném smyslu. Příkladem takových plastových výrobků mohou být lžičky, jiné typy příboru či talířky (misky či mističky), které jsou uváděny do oběhu společně s lékem a jsou součástí balení, v němž se lék uvádí do oběhu. Je ale nutné zdůraznit, že jde pouze o výrobky, které nejsou vyrobeny, navrženy nebo uváděny na trh tak, aby mohly být během svého životního cyklu vícekrát využity nebo mohly projít několika cykly tím, že budou vráceny výrobci k opětovnému naplnění, nebo opětovně použity ke stejnému účelu, ke kterému byl určeny. Z toho plyne, že např. trvanlivé plastové lžičky nebo misky, které jsou součástí balení některých výrobků a jsou použitelné opakovaně nebo trvale, zakázány nejsou. V případě porušení tohoto ustanovení se jedná o přestupek podle ustanovení § 27 zákona s tím, že bude-li lékárna ode dne 1. 10. 2022 uvádět do oběhu vybrané plastové výrobky v rozporu s výše uvedeným ustanovením § 6 zákona, lze jí uložit pokutu do výše 5.000.000,- Kč.
 
Ode dne 1. 1. 2024 pak lékárny, které mají zásilkový prodej v zahraničí zahrnující předvlhčené ubrousky pro osobní hygienu a péči o domácnost, budou povinny určit pověřeného zástupce za účelem plnění povinností vyplývajících z právních předpisů členského státu, v němž uskutečňují výdej tohoto zboží. V případě porušení tohoto ustanovení se jedná o přestupek, a lze uložit pokutu do 2.500.000,- Kč.
 
Změnový zákon:
 
Tato právní norma obsahuje změnu zákona č. 477/2001 Sb., o obalech a o změně některých zákonů (dále jen „zákon o obalech“). Účinnost změnového zákona počíná dne 1. 10. 2022 s širokou řadou výjimek. O podrobnostech souvisejících ustanovení, která v účinnost vstoupí později, bude ČLnK dále informovat. Povinnosti, které jsou tak jako v případě zákona vázány k jednotlivě vypočteným výrobkům, mohou být poměrně široké, nicméně k nim v současné době neexistuje dostatečný výkladový materiál. ČLnK vstoupí do jednání s Ministerstvem životního prostředí ČR a bude s ním jednotlivé povinnosti vznikající lékárnám diskutovat.
 
U některých ustanovení je sice účinnost vázána na den 1. 10. 2022, ale fakticky se k plnění povinností bude přistupovat v delším časovém horizontu. Takovými povinnostmi jsou minimální úroveň zpětného odběru jednorázových plastových obalů, povinnost zajistit povinný obsah recyklovaných plastů v obalu, a povinnost hradit náklady na úklid odpadu. Některé povinnosti vstoupí v účinnost později, například jde o povinnost připevnit uzávěr nebo víčko k výrobku ode dne 1. 7. 2024, nebo požadavek na určení pověřeného zástupce, k čemuž ČLnK poskytne vyjádření v budoucnu, ode dne 1. 1. 2024.
 
Pro účely lékáren je nutné upozornit, že ode dne 1. 10. 2022, vzniká povinnost stran nádob na nápoje o objemu až 3 litry, včetně jejich uzávěrů a víček a plastové odnosné tašky (včetně mikrotenových sáčků) k osvětové činnosti, neboť uvádí-li lékárny obaly do oběhu prodejem spotřebiteli, jsou povinny informovat spotřebitele o způsobu zajištění zpětného odběru, možnostech předcházení vzniku odpadu z obalů, úloze spotřebitelů při přispívání ke zpětnému odběru a využívání odpadu z obalů a negativních dopadech zbavování se odpadu z obalů mimo místa určená k jeho odkládání na životní prostředí. Prováděcí právní předpis teprve určí rozsah a způsob informování spotřebitele.
 
ČLnK doporučuje do budoucna zvážit rozsah plastového jednorázového sortimentu v lékárnách včetně plastových odnosných tašek a mikrotenových sáčků.
 
 
Mgr. Jiří Doležal, advokát
právní poradce
České lékárnické komory


Mgr. MUDr. Jaroslav Maršík, advokát
právní poradce
České lékárnické komory

Sdílet článek:

Související články

  • Novela zákona o léčivech – pravidla účinná od 1. 6. 2024

    Novela zákona o léčivech – pravidla účinná od 1. 6. 2024

    1. 6. 2024 začnou platit další pravidla související s novelou zákona č. 378/2007 Sb., o léčivech, která byla jako tzv. „nedostatková“ novela schválena na konci roku 2023. V následujícím článku přinášíme přehled nejdůležitějších pravidel platných až od 1. 6. 2024, které budou mít vliv na naši práci v lékárnách.

  • Provozní řád lékáren (vzor)

    Provozní řád lékáren (vzor)

    Provozní řád lékáren s připomínkami Hygienické stanice hl. m. Prahy (2018) a dodatek (pokyny pro zacházení s odpady - 2022)

  • Souhrn legislativních změn od 1. 1. 2024 na jednom místě

    Souhrn legislativních změn od 1. 1. 2024 na jednom místě

    Od 1. ledna 2024 dochází k několika změnám legislativy, k nimž Česká lékárnická komora připravila informační materiály a komentáře.