
Co bude, když nebudou farmaceuti?
Neadekvátní systém financování s sebou nese i další problém: platy lékárníků rostou dlouhodobě velmi pomalu. Problémy mají především jedinečné lékárny v malých obcích, které jsou z ekonomických důvodů nuceny omezovat otvírací dobu nebo propouštět personál. „V lékárně v Dolní Dobrouči, kde pracuji, se s našimi pacienty velmi dobře známe, často si k nám chodí pro doporučení či radu. Myslím, že přesně to je pravé poslání lékárníků a mít lékárnu blízko je pro občany velkým benefitem", říká lékárník PharmDr. Josef Marek z Dolní Dobrouči.
Podobně smýšlí i PharmDr. Jana Horáková, lékárnice z Valašských Klobouk. „Jakožto malá lékárna nemůžeme samozřejmě konkurovat cenám velkých řetězců, nicméně jsme prvním zdravotnickým zařízením pro většinu místních obyvatel. Současný systém odměňování na lékárnu dopadá negativně, protože většina léků, co pacientům vydáme, je z těch levnějších, třeba běžné léky na tlak. Navíc se úhrady a ceny léků vlivem tzv. revizí snižují. Není výjimkou, že se úhrada léku sníží revizí z 500 Kč na 200 Kč, čímž se sníží i odměna za práci lékárníka při výdeji stejného léku o 60 %”, říká lékárnice.
Jaké je řešení?
Lékárníci musí být odměněni za svou práci, nikoli podle toho, jak drahé léky vydají. Další pozitivní změnou by bylo nastavení pravidel pro vznik nových lékáren tak, aby vznikaly tam, kde jsou potřeba z hlediska pacientů, nikoliv tam, kde vznikají pouze za účelem ekonomického zisku.
„Ač se to nezdá, problémem je i několik lékáren na jednom místě. Uvedu příklad. Pokud se ve městě nachází 5 lékáren a další 2 vzniknou, rázem jich bude 7. Avšak do 7 lékáren se budou muset rozdělit farmaceuti i z těch původních. V každé lékárně tak bude kratší otevírací doba, nebude se sloužit v noci, a také může být ohrožena individuální příprava léčivých přípravků, protože lékárny nebudou mít kapacity nebo finanční prostředky na provoz laboratoře, ve které se tyto léky připravují. Do více lékáren se jen rozdělí stejný počet pacientů z města,“ uzavírá Mgr. Aleš Krebs, PhD.
Lékárna patří mezi základní občanskou vybavenost obce. Systém odměňování ve výsledku pozitivně dopadne nejen na lékárny a lékárníky, ale také na celou společnost. Pokud totiž začnou být lékárníci odměňováni za svou odbornou práci mimo cenu léků, dojde k vyššímu využití jejich potenciálu jako zdravotníků, což pomůže celému systému zdravotnictví.
Příloha:
Tisková zpráva
Česká lékárnická komora je samosprávná nepolitická stavovská organizace sdružující lékárníky. Byla zřízena zákonem ČNR č. 220/1991 Sb., o České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře. Její ustavující sjezd se uskutečnil 28. - 29. září 1991.
Česká lékárnická komora dbá, aby její členové vykonávali své povolání odborně, v souladu s jeho etikou a způsobem stanoveným zákony a řády komory. Zaručuje odbornost svých členů a potvrzuje splnění podmínek k výkonu lékárnického povolání. Posuzuje a hájí práva a profesní zájmy svých členů, stejně tak chrání jejich profesní čest.
Související články
Provoz centrálního úložiště elektronických receptů je omezen
Přibližně od 12:30 hlásí lékárny výpadky centrálního úložiště eReceptů.
Česká lékárnická komora vyhlašuje vítěze soutěže „Nakresli svého lékárníka”
Součástí jubilejního 25. Dne lékáren byla výtvarná soutěž dětí, ve které měli autoři a autorky ztvárnit svého lékárníka. Během necelých 14 dnů odevzdalo svůj soutěžní příspěvek více než 600 dětí. 6. září vybrala hodnotící komise 20 výherních obrázků. Česká lékárnická komora (ČLnK) zveřejňuje v souladu s pravidly jména všech vítězů.
Současný nepřehledný systém úhrad léků a doplatků zaslouží změnu
Úhrady léků a doplatky na ně jsou pro širokou veřejnost obtížně pochopitelnou problematikou. Ceny i úhrady léků se vlivem pravidelných revizí neustále mění. Těmto častým a jen velmi těžko předvídatelným změnám čelí jak lékárny, tak pacienti. Doplatek vzniká jako rozdíl mezi cenou a výší úhrady ze zdravotního pojištění. Konečnou cenu léků z velké části určují výrobci a tím také ovlivňují výši doplatku na konkrétní lék. S vysokou spoluúčastí mohou pacientům částečně v některých případech pomoci ochranné limity, i ty jsou však nepřehledné.