Lékárníci napříč republikou bojovali s historicky nejdelším výpadkem centrálního úložiště eReceptů, trval více než pět hodin. Ve většině případů nemohli pacientům vydávat předepsané léky
S krátkodobými výpadky centrálního úložiště eReceptů se lékárníci občas potýkají, opakovaně se do takto nepříjemné situace dostávali zejména v roce 2019. Dnešní výpadek lékárníci vnímají jako nejdelší v historii eReceptu. Podle webu ePreskripce a mluvčí SÚKL byl provoz úložiště obnoven krátce před 13 hodinou. Informace o obnovení dodávky se však od ranního výpadku již několikrát změnila a pacientů pro které byly jejich léky nedostupné, během dne přibývalo.
Léky lze vydat, pokud správně funguje třetí úložiště, pomocí identifikátoru nebo na listinný recept. Nelze je vydat na občanský průkaz. Situaci ale komplikuje to, že listinný recept musí být jen jednopoložkový
Záložní úložiště nemá veškeré funkcionality jako centrální úložiště. Například v něm nelze načíst elektronické recepty přes občanský průkaz nebo recepty rezervované v lékárně. Lékárníci také v okamžiku výdeje nemají informaci, zda léky na receptu nebyly zcela nebo částečně vydané dříve, třeba i v jiné lékárně. Jako velká komplikace se jeví také zvyk některých lékařů neposkytovat pacientům identifikátor eReceptu a spoléhat na přístup lékárníků do centrálního úložiště eReceptů přes občanský průkaz pacienta.
Lékař může recept při výpadku předepsat na listinný recept. Velkým omezením je však i to, že takový recept může být jen na jeden lék. Lékárníci usilovali o to, aby mohl být jako v minulosti alespoň dvoupoložkový, což by v podobných krizových situacích pomohlo k rychlejšímu výdeji léků pro pacienty.
Funkčním řešením podobných situací, které ČLnK již několikrát navrhovala, by byla změna zákona o léčivech. „Je třeba okamžitě začít řešit, jak mohou fungovat lékárny při výpadku úložiště, v případech nedostupnosti internetu či přerušení dodávek elektrického proudu. Stávající situace jsou životně nebezpečné a lékárníci musí mít možnost pacientovi lék v takových situacích vydat. V případě výpadku centrálního úložiště eReceptů mohou lékaři napsat recept papírový. Stejně tak by měl mít lékárník možnost vydat léky i bez dostupného úložiště, pokud disponuje informací o tom, co bylo pacientovi předepsáno,“ vysvětluje Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., prezident ČLnK.
Přílohy:
Tisková zpráva
Související články
Lékárnické kapky – newsletter. Nesprávné užívání antibiotik ohrožuje každého z nás. Na rizika antibiotické rezistence upozorňují i farmaceuti
Tento newsletter je věnován antibiotikům a jejich správnému užívání.
XXXIII. sjezd delegátů schválil změny stavovských předpisů
Sjezd delegátů schválil dne 9. 11. 2024 rozsáhlou změnu řádů, které odrážejí povinnost všech farmaceutů vykonávajících své zdravotnické povolání v České republice být členy České lékárnické komory a zajišťují všem farmaceutům bez rozdílu stejná práva a povinnosti. Ve všech dotčených řádech proto došlo k posunu od termínů vycházejících ze slova lékárník k termínům vycházejících ze slova farmaceut.
Nesprávné užívání antibiotik ohrožuje každého z nás. Na rizika antibiotické rezistence upozorňují i farmaceuti
I v letošním roce Česká lékárnická komora podporuje Evropský antibiotický den, který připadá na 18. listopad, jehož téma je „Antibiotická rezistence je neviditelná, ale pacienti ne“. Antibiotická rezistence totiž v posledních letech představuje čím dál závažnější problém, který trápí pacienty i lékaře. Téma připomíná také Světový antibiotický týden probíhající od 18. do 24. listopadu. Farmaceuti proto chtějí veřejnost edukovat o tom, jak správně s antibiotickými přípravky zacházet, aby se riziko antibiotické rezistence nezvyšovalo.