Lékárníci radí: Dodržujte hygienická pravidla, která brání šíření infekce v sezóně akutních respiračních onemocnění
Základem je časté a důkladné mytí rukou mýdlem a teplou tekoucí vodou. Důležitá je přitom i samotná technika mytí. Metodický návod na mechanické mytí rukou vydaný ministerstvem zdravotnictví lze shrnout následovně: „Ruce se nejprve zvlhčí vodou, poté se nanese mycí přípravek (mýdlo), které se dobře rozetře na rukou. S malým množstvím vody se přípravek napění. Vlastní mytí by mělo trvat alespoň 30 vteřin, přičemž je potřeba důkladně umýt všechny záhyby, konečky prstů i prostor mezi jednotlivými prsty. Následně ruce opláchneme teplou tekoucí pitnou vodou a do sucha utřeme ručníkem (ideálně tím pro jedno použití),“ shrnuje správnou techniku mytí rukou Mgr. Aleš Krebs, PhD., prezident České lékárnické komory. Pokud nemáte možnost si ruce umýt mýdlem, použijte alespoň bezoplachový desinfekční gel.
Desinfekční gel by měl mít své místo v kabelce i školní aktovce
V době epidemie respiračních onemocnění je vhodné použít desinfekční gel i v průběhu dne, zejména pokud se vyskytujeme ve veřejných prostorách, kde se dotýkáme povrchů či předmětů holou rukou. Bakterie a viry se vyskytují na klikách dveří, madlech, tyčích v městské hromadné dopravě, tlačítkách ve výtahu, na nákupních košících a vozících atd. Po dotyku s nimi použijte vždy vhodný desinfekční gel. Pravidelně desinfikujte desinfekčními ubrousky také vlastní předměty, kterých se často dotýkáte - mobilní telefon, tablet, notebook, klávesnici. Viry chřipky dokáží přežít na předmětech i více než 24 hodin a nakazit mnoho osob.
Při výběru desinfekčního gelu se poraďte s lékárníkem. Univerzální „antibakteriální“ přípravek v některých případech nestačí
V sezóně akutních respiračních onemocnění je potřeba vybírat desinfekční přípravky důkladně. Ne všechny přípravky jsou stejně účinné na bakterie, obalené viry i neobalené viry. „Protože neobalené viry jsou odolnější vůči vnějším vlivům než obalené, jsou běžné lihové dezinfekce rukou neúčinné proti některým infekcím. Mezi obalené viry patří například HIV, viry chřipky, hepatitidy B nebo C. Mezi neobalené viry patří například rotaviry, rhinoviry a také virus hepatitidy A,“ vysvětluje rozdíly v použití desinfekce viceprezident ČLnK PharmDr. Martin Kopecký, Ph.D. V souvislosti s výskytem koronaviru v zahraničí zaznamenaly české lékárny i zvýšení zájem o desinfekční gely. „V některých lékárnách tak mohou být desinfekční gely momentálně vyprodané, ale postupně budou z distribuce opět dodány. Při výběru vhodného 100% virucidního gelu, který je dostatečně účinný například i proti rotavirovým infekcím, jež mají prudký a nepříjemný průběh, je vhodné poradit se s lékárníkem,“ dodává lékárnice a tisková mluvčí ČLnK Mgr. Michaela Bažantová.
Rukáv, šála nebo kapesník – to jsou ta správná místa, kam si můžete odkašlat nebo kýchnout. Nikdy ne přímo do dlaně!
„Při odkašlávání není vhodné dávat si ruku před ústa, lepší je kašel tlumit kapesníkem, rukávem, šálou nebo předloktím. Nikdy ne do dlaně, kterou se pak dotýkáte předmětů nebo povrchů a můžete prostřednictvím nich infekci přenést na další jedince. Podobné pravidlo platí i u kýchání. Rodiče by měli správnou techniku kašlání a kýchání naučit i své děti,“ opakuje jedno ze základních hygienických pravidel Mgr. Michaela Bažantová.
Vyhýbejte se davům a pokud nejste ve své kůži, zůstaňte doma
V době epidemie se vyhýbejte prostorám s vysokou koncentrací lidí. Pokud se cítíte nastydlí nebo nastydlí jste, zdržujte se doma a přijměte další hygienická opatření, abyste nenakazili své nejbližší. „Nejohroženější skupinou jsou u akutních respiračních onemocnění těhotné ženy v prvním trimestru, na kterých jejich těhotenství ani není vidět, a pacienti po transplantaci či se sníženou imunitou. Dále děti do 3 let, senioři, a chronicky nemocní pacienti (např. diabetici, astmatici nebo lidé se srdečním onemocněním),“ upozorňuje závěrem Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.
Ověřené informace a cenné rady k akutním respiračním onemocněním naleznete na pacientských webech http://www.lekarnickekapky.cz a lekarnice-maminky.cz, jež odborně spravuje Česká lékárnická komora.
Česká lékárnická komora je samosprávná nepolitická stavovská organizace sdružující lékárníky. Byla zřízena zákonem ČNR č. 220/1991 Sb., o České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře. Její ustavující sjezd se uskutečnil
28. - 29. září 1991.
Česká lékárnická komora dbá, aby její členové vykonávali své povolání odborně, v souladu s jeho etikou a způsobem stanoveným zákony a řády komory. Zaručuje odbornost svých členů a potvrzuje splnění podmínek k výkonu lékárnického povolání. Posuzuje a hájí práva a profesní zájmy svých členů, stejně tak chrání jejich profesní čest.
Související články
Nesprávné užívání antibiotik ohrožuje každého z nás. Na rizika antibiotické rezistence upozorňují i farmaceuti
I v letošním roce Česká lékárnická komora podporuje Evropský antibiotický den, který připadá na 18. listopad, jehož téma je „Antibiotická rezistence je neviditelná, ale pacienti ne“. Antibiotická rezistence totiž v posledních letech představuje čím dál závažnější problém, který trápí pacienty i lékaře. Téma připomíná také Světový antibiotický týden probíhající od 18. do 24. listopadu. Farmaceuti proto chtějí veřejnost edukovat o tom, jak správně s antibiotickými přípravky zacházet, aby se riziko antibiotické rezistence nezvyšovalo.
Lékárníci usilují o zachování jedinečných lékáren v menších obcích a připravují se na změny systému započitatelných doplatků
Dnes se konal 33. sjezd delegátů České lékárnické komory. Jedná se o pravidelnou akci, na které každý rok projednávají delegáti komory další směřování a cíle, kterých chce stavovská organizace lékárníků dosáhnout.
Farmaceuti mají na starost široké spektrum povinností. Jejich význam připomíná Světový den lékárníků
I letos slaví Česká lékárnická komora Světový den lékárníků. Připadá na 25. září, den, kdy byla v roce 1912 v nizozemském Haagu založena Mezinárodní farmaceutická federace. Jeho cílem je upozornit na nezastupitelnou roli lékárníků a lékárenské péče ve farmakoterapii i zdravotnictví.