Lékárníci žádají vlády evropských zemí o ochranu udržitelnosti sítě veřejných lékáren

Lékárníci žádají vlády evropských zemí o ochranu udržitelnosti sítě veřejných lékáren

Svaz lékárníků Evropské unie (PGEU) schválil prohlášení, v němž vyzývá evropské vlády, aby uznaly významný přínos veřejných lékáren k nákladové efektivitě zdravotnických systémů a aby zajistily udržitelnost stávající sítě lékáren.
V prohlášení je zdůrazněno, že veřejné lékárny jsou nejrozšířenější zdravotnická zařízení v Evropě.

Podle nedávného průzkumu PGEU, 98% evropských pacientů lékárnu dosažitelnou do 30 minut. Lékárny jsou pro pacienty velmi často prvním kontaktním místem v systému zdravotní péče, ať už jde o poskytování služeb v oblasti samoléčení, nebo v případě nutnosti doporučení k lékaři nebo jiné odpovídající zdravotní službě.

24 hodin denně, sedm dní v týdnu lékárníci řeší základní zdravotní potřeby populace, čímž se snižuje zatížení lékaře, počet výkonů a náklady zdravotních pojišťoven. Lékárníci poskytují zdravotní péči bez objednání, v rovných podmínkách pro všechny, bez ohledu na jejich zdravotní nebo sociální stav.


V mnoha evropských zemích lékárny rozšiřují rozsah služeb pro pacienty, kromě základní funkce pomáhají racionalizovat užívání léčiv. Všechny tyto faktory významně přispívají k nákladové efektivitě systémů zdravotní péče. A jak naznačují průzkumy, snižují lékárnické intervence zátěž jiné primární péče o 29% a zátěž celého systému zdravotnictví o 25%.

Prezidentka PGEU Isabelle Adenot v této souvislosti uvedla: "Mnoho zemí v Evropě čelí bezprecedentnímu tlaku na snižování výdajů na zdravotnictví. Podle našeho názoru lékárny významně přispívají ke snížení celkových výdajů na zdravotnictví. Jsou součástí řešení problémů efektivity zdravotní péče. Ale to může pokračovat pouze v případě, že síť lékáren zůstane v současné podobě a bude sama o sobě udržitelná".

Sdílet článek:

Související články

  • Nesprávné užívání antibiotik ohrožuje každého z nás. Na rizika antibiotické rezistence upozorňují i farmaceuti

    Nesprávné užívání antibiotik ohrožuje každého z nás. Na rizika antibiotické rezistence upozorňují i farmaceuti

    I v letošním roce Česká lékárnická komora podporuje Evropský antibiotický den, který připadá na 18. listopad, jehož téma je „Antibiotická rezistence je neviditelná, ale pacienti ne“. Antibiotická rezistence totiž v posledních letech představuje čím dál závažnější problém, který trápí pacienty i lékaře. Téma připomíná také Světový antibiotický týden probíhající od 18. do 24. listopadu. Farmaceuti proto chtějí veřejnost edukovat o tom, jak správně s antibiotickými přípravky zacházet, aby se riziko antibiotické rezistence nezvyšovalo.

  • Lékárníci usilují o zachování jedinečných lékáren v menších obcích a připravují se na změny systému započitatelných doplatků

    Lékárníci usilují o zachování jedinečných lékáren v menších obcích a připravují se na změny systému započitatelných doplatků

    Dnes se konal 33. sjezd delegátů České lékárnické komory. Jedná se o pravidelnou akci, na které každý rok projednávají delegáti komory další směřování a cíle, kterých chce stavovská organizace lékárníků dosáhnout.

  • Farmaceuti mají na starost široké spektrum povinností. Jejich význam připomíná Světový den lékárníků

    Farmaceuti mají na starost široké spektrum povinností. Jejich význam připomíná Světový den lékárníků

    I letos slaví Česká lékárnická komora Světový den lékárníků. Připadá na 25. září, den, kdy byla v roce 1912 v nizozemském Haagu založena Mezinárodní farmaceutická federace. Jeho cílem je upozornit na nezastupitelnou roli lékárníků a lékárenské péče ve farmakoterapii i zdravotnictví.