Mladí lékárníci varují, nedostatek financí způsobí omezení lékárenské péče!

Mladí lékárníci varují, nedostatek financí způsobí omezení lékárenské péče!

Tisková zpráva




Mladí lékárníci důrazně upozorňují na nesystémovost a nebezpečí plynoucí z nové úhradové vyhlášky pro rok 2018. Tato opět nepočítá s dostatečným ohodnocením lékárenské péče poskytované v lékárnách. Touto nebezpečnou činností jsou ohroženy především lékárny na maloměstech a venkově, a tím je ohrožena základní dostupnost lékárenské péče pro pacienty, kteří si pro léky nemohou zajet do větších měst.
Výdej léčivého přípravku na lékařský předpis je v úhradové vyhlášce ohodnocen takzvaným signálním výkonem opět pouze na 13 Kč. Tato naprosto neadekvátní suma je navíc omezena podle počtu výdejů v roce 2014 i přes to, že počet receptů se každoročně zvyšuje (dle ÚZIS). Pokud lékárna tento počet výdejů z roku 2014 přesáhne, signální výkon na další recepty nezíská.
„Lékárnám zároveň nebudou jako jediným zdravotnickým zařízením kompenzovány náklady na zavedení e-receptu, které se vyšplhají na desetitisíce korun. O nepřipravenosti e-receptu a jeho „hliněných nohách“ nemluvě.“ říká PharmDr. Aleš Novosád, předseda Mladí lékárníci, z. s.
Mladí lékárníci apelují na zdravý rozum nejen ministerstva zdravotnictví, ale všech politiků, kterým záleží na zajištění lékárenské péče pro všechny bez rozdílu věku a místa bydliště. Výše signálního výkonu by měla být navýšena alespoň na 40 Kč, aby se lékárník mohl plně věnovat výdeji léčivých přípravků místo marketingového hokynaření pro vlastní přežití.

Mgr. Filip Škarda
+420 721 029 669
místopředseda Mladí lékárníci, z.s.


Tisková zpráva

Sdílet článek:

Související články

 • Medidays 2024

  Medidays 2024

  19. 1. 2023

 • Medidays 2023

  Medidays 2023

  20. - 21. 1. 2023

 • Máte zájem očkovat?

  Máte zájem očkovat?

  Mladí lékárníci mapují situaci a ochotu lékárníků zapojit se do očkování nejen proti Covid19