Monitoring médií 10. – 14. 3. 2014

Monitoring médií 10. – 14. 3. 2014

    Česká lékárnická komora chce, aby pojišťovny vracely lidem […]

 

  Česká lékárnická komora chce, aby pojišťovny vracely lidem víc peněz za léky


Celý článek ZDE

Zdroj: Rozhlas.cz



S odvykáním kouření pomáhají nově i lékárny. V Praze je těchto poraden jedenáct


Celý článek ZDE

Zdroj: Rozhlas.cz



Proč v tuzemských lékárnách stále chybí léčebné konopí


Záznam pořadu ZDE (11.53 - 16.00)

Zdroj: Rozhlas.cz


http://www.janfarsky.cz/media/2011011800601_Kazde-mesto-to-muze-udelat-jako-mylidove_noviny_logo.jpg Na recepty jde stále menší část peněz


Rekordní spoluúčast pacientů: podle nové statistiky věnují pojišťovny na léky předepsané na recept sotva polovinu toho, co před deseti lety. Zbytek platí sami lidé.

PRAHA - Pokud by si každý den nenamazal chodidla mastí proti plísním, mohl by skončit na invalidním vozíku. Šedesátiletý Milan Pokorný totiž trpí takzvaným syndromem diabetické nohy. Každá prasklina, která by mohla kvůli plísni vzniknout, je pro něj nebezpečná. „Noha by se mi mohla zanítit. Upozorňovali mě, že řada lidí kvůli tomu dostala gangrénu a museli jim nohu amputovat,“ vysvětluje muž. Jenomže zatímco mu ještě předloni mast proplácela pojišťovna, dnes už si ji musí kupovat ze svého. Jedno balení ho přijde zhruba na 80 korun, během měsíce jich prý spotřebuje kolem pěti. „Takže ročně mě jenom mastička Mykoseptin přijde na zhruba pět tisíc,“ popisuje šedesátiletý pacient.
Podobně jsou na tom miliony dalších lidí. Dokládá to nově zveřejněná statistika Institutu pro zdravotní ekonomiku a technology assessment. Pojišťovny podle ní posílají na receptové léky stále menší část z balíku peněz, s nimiž hospodaří. „Podíl výdajů na léky na recept hrazených ze zdravotního pojištění se dramaticky snížil z 84 procent na pouhých 58 procent,“ píše se přímo ve zprávě institutu, která mapuje vývoj v lékárnách během posledních deseti let.
Trojnásobný doplatek Tím samozřejmě roste spoluúčast pacientů. Peníze, které lékárnám nezaplatily pojišťovny, totiž musí z peněženek vytáhnout sami lidé. Takže zatímco před deseti lety byl průměrný doplatek na recept kolem padesátikoruny, nyní si každý Čech připlácí takřka třikrát tolik – 136 korun.
Důvody? Podle odborníků na lékovou politiku jsou dva hlavní: ministerstvo zdravotnictví se rozhodlo řadu léků ze zdravotního pojištění jednoduše vyřadit. Aby ušetřilo. „Ze seznamu hrazených, nebo alespoň částečně hrazených přípravků zmizelo asi patnáct procent všech léků na českém trhu. Jde například o léky na alergie či ekzémy,“ říká viceprezident České lékárnické komory a současně lékárník z IKEM Michal Hojný. Dalším důvodem je podle něj to, že se lékovému ústavu daří postupně snižovat úhradu každého přípravku na českém trhu, takže pojišťovny mohou platit za pilulky pro své klienty stále méně peněz. „Co už se ovšem nikomu nedaří, je přesvědčit výrobce léčiv, aby osekali i cenu svých výrobků. Pacient proto logicky doplácí víc,“ dodává Michal Hojný.
Šéf resortu zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) chce proto změnu. Ve skupině léků na každou chorobu by podle něj měl být znovu alespoň jeden, který lidem pojišťovna zaplatí. „Bude to jeden z hlavních úkolů Státního ústavu pro kontrolu léčiv,“ slibuje Němeček.

Zdroj: RODRIGUEZ, Veronika. Na recepty jde stále menší část peněz. Lidové noviny. 12. 3. 2014.

Sdílet článek:

Související články

  • Monitoring médií červenec 2024

    Monitoring médií červenec 2024

    Monitoring médií 1. 7. - 4. 7. 2024 Vybrali jsme z tn.nova.cz, Lidové noviny, TV Prima, apod.       [...]

  • Monitoring médií červen 2024

    Monitoring médií červen 2024

    Monitoring médií 3. 6. - 7. 6. 2024 Vybrali jsme z Český rozhlas, TV Prima, zdravotnickydenik.cz, apod. Monitoring médií 10. [...]

  • Monitoring médií květen 2024

    Monitoring médií květen 2024

    Monitoring médií 6. 5. - 10. 5. 2024 Vybrali jsme z Český rozhlas, Právo, zdravotnickydenik.cz, apod. Monitoring médií 13. 5. [...]