Monitoring médií 16.3. – 20.3.2015

Monitoring médií 16.3. – 20.3.2015

Vybrali jsme z časopisu Týden, Zdravotnických novin, deníku E15 a televize Prima.

 

Změna: Léčebné konopí budou moci využívat i děti

 
Léčebné konopí na lékařský předpis budou moci do budoucna využívat i děti, nejenom lidé starší osmnácti let. Navíc se zvýší povolený limit pro pacienta ze 30 gramů na 180 gramů měsíčně. Počítá s tím novela vyhlášky připravená ministerstvem zdravotnictví, která je nyní v připomínkovém řízení.

Ministerstvo se rozhodlo, že tímto způsobem rozšíří pravomoci lékařů. Není podle něj jediný důvod, proč lékaře při předepisování léčebného konopí omezovat věkem pacienta a nespolehnout se spíše na to, že jsou odborníci a dokáží posoudit, komu pomůže.

Stejně tak je tomu při zvýšení povoleného množství na 180 gramů měsíčně. "Omezení na 30 gramů léčivého přípravku na měsíc se jeví z hlediska zahraničních zkušeností (na základě zahraničních studií a výzkumů) jako neopodstatněné," konstatuje ministerstvo.

Úřad plánuje i to, že zruší omezení v tom, jak se smí léčebné konopí používat. Doposud je omezeno na inhalační nebo perorální, tedy ústy podávanou medikaci. "Způsobů užití léčebného konopí a tedy i možných cest podání je i při případném vyloučení jeho spalných zplodin více. Podzákonná norma by přitom neměla zasahovat do takto odborných medicínských detailů a cestu podání by měl specifikovat v každém případě individuálně lékař, aniž by byl v tomto svém rozhodování jakkoli omezen," konstatuje ministerstvo.

Návrh novely také ruší dosavadní omezení léčby konopím pro interní lékaře jen na ústavní léčbu a tedy zákaz použití léčebného konopí pro ambulantní pacienty interního lékařství. "Neexistuje žádný bezpečnostní důvod, jenž by interní lékaře a jejich pacienty měl takto diskriminovat ve srovnání s pacienty lékařů jiných odborností s právem indikovat a předepisovat léčebné konopí," uvádí se v důvodové zprávě k novele vyhlášky. Klinicky je takové omezení navíc v přímém rozporu s vědou i praxí a při svém uplatňování by z účinné léčby vyloučilo například většinu diabetiků, trpících neuropatickými bolestmi, a obecně řečeno i převážnou většinu interních pacientů trpících středně těžkými a těžkými chronickými bolestmi.

Léčba konopím je v Česku legální od dubna 2013 na zmírnění obtíží dospělých s rakovinou, roztroušenou sklerózou či AIDS. V praxi se ale zatím téměř neprovádí. Na lékařský recept si ho koupilo jen deset pacientů, většina tak je dál odkázána na černý trh či vlastní výpěstky. Na ulici, tedy načerno, se gram konopí kupuje za 150 až 250 korun, v lékárnách je gram dováženého konopí za 320 korun.
 
Zdroj: Týden.cz,  13. 3. 2015. ,,Změna: Léčebné konopí budou moci využívat i děti" [online]. Praha: Týden.cz, Dostupné z: http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/zdravotnictvi/zmena-lecebne-konopi-budou-moci-vyuzivat-i-deti_336113.html#.VQvur46G-KU

 

Počet lékových interakcí v Česku vzrůstá, ePreskripce ale byla zatím odložena


„Rostoucí počet léčiv zvyšuje riziko jejich nežádoucích interakcí. Proto je třeba této problematice věnovat zvýšenou pozornost a aktivity Asociace inovativního farmaceutického průmyslu lze jen uvítat“. Prohlásil to 24. února na semináři „Lékové interakce – známé, neznámé“ PharmDr. Jiří Skalický, Ph. D., člen sněmovního výboru pro zdravotnictví.
 
Na setkání, které připravila Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP), se široká odborná veřejnost, lékaři, pacientské organizace, politici a novináři seznámili s půlročními výsledky veřejné online poradny „Znám své léky“, kterou AIFP připravila ve spolupráci se společností Infopharm, a. s. Dosavadní fungování poradny zhodnotil Mgr. Jakub Dvořáček, výkonný ředitel AIPF (Zdravotnické noviny zveřejnily některá data z činnosti poradny v č. 5/2015).
 
Do konce roku 2014 přišlo do poradny19 680 dotazů. Mezi zkoumanými kombinacemi bylo 6600 (35 %) lékových interakcí, z toho 8,6 % závažných, u kterých by pacient měl užívání léků konzultovat s lékaři, případně s lékárníkem. Ve 168 případech pak lidé uvedli závažné smrtí ohrožující lékové kombinace. Zhruba ve dvou tisících případů byli tazatelé upozorněni na duplicitní užívání léků, sice s různými názvy, ale shodnou účinnou látkou.
J. Dvořáček uvedl, že v jednu chvíli byl nápor dotazů na bezplatnou poradnu tak silný, že systém na chvíli „spadl“. Proto je jedním z cílů posílit, zefektivnit a zrychlit celý online proces a zkrátit čas poskytnutí odpovědi. Ocenil rovněž spolupráci se studenty z hradecké Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy.
„V České republice dnes nemají lékaři možnost, kde zjistit informace o všech lécích, které pacient užívá,“ upozornil J. Dvořáček. Je tak na pacientovi, aby si případné interakce zjistil sám. Cílem poradny je aktivizovat lidi k odpovědnosti za svou léčbu. „Informovaný pacient přebírá odpovědnost a je lékaři skutečným partnerem,“ řekl šéf AIFP.
 

Desítky tisíc ohrožených lidí ročně

PharmDr. Josef Suchopár z Infopharm, a. s., uvedl, že lékové interakce vznikají již při preskripci. Celkově je však 85,1 % preskripcí bez problému, závažné chyby se vyskytují u 0,2 %. Interakcí ale trvale přibývá, například v databázi PubMed je ročně uveřejněno kolem 15 tisíc odborných článků s klíčovým slovem „drug-drug interaction“.
„V Česku je ročně lékovými interakcemi ohroženo několik desítek tisíc pacientů, navíc je jimi zvyšována nemocnost i úmrtnost a tím samozřejmě náklady zdravotního systému,“ informoval J. Suchopár. Upozornil také na rizika plynoucí z lékových duplicit.
 

Významná role klinických farmaceutů

S přístupem ministerstva zdravotnictví k problematice lékových interakcí seznámila auditorium PharmDr. Alena Tomášková, ředitelka ministerského odboru farmacie. Informovala o farmakovigilančním systému, který provozuje Státní ústav pro kontrolu léčiv, a v této souvislosti upozornila na časté jevy užívání léků po nadměrně dlouhou dobu v nadměrných dávkách a ve špatných indikacích. Při přijetí do zdravotnických zařízení je podle ní 30 až 40 % pacientů z hlediska medikace rizikových a vyžaduje během hospitalizace opakované kontroly nebo opakované přehodnocení medikace klinickým farmaceutem. Intervence klinického farmaceuta je nutná v průměru u 20 % lékových režimů pacientů v závislosti na typu lůžka.
 
„Klinický farmaceut přispívá k optimalizaci lékové politiky zdravotnického zařízení jako celku,“ zdůraznila A. Tomášková.

Podle zjištění MZ užívá český senior v průměru 4 až 6 léků předepsaných od svého lékaře. K tomu si pak ještě kupuje 1 až 2 přípravky OTC.
PharmDr. Tomášková připomněla také to, že k lékovým interakcím patří i situace, kdy efekt léčivého přípravku je změněn potravinou, doplňkem stravy, nápojem (zejména alkoholem) ale například i bylinným přípravkem (známé jsou například interakce s třezalkou). Stejně jako všichni další přednášející A. Tomášková zdůraznila nutnost edukace pacientů.
 

Zodpovědnost pacienta za vlastní zdraví

„Účinky léků na organismus včetně některých lékových interakcí jsou testovány nejen v rámci klinického hodnocení, ale trvale se sledují i po jejich vstupu na trh,“ zdůraznil PharmDr. Zdeněk Blahuta, ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Upozornil na to, že souběžné užívání více léků se stejnou účinnou látkou mnohdy vyplyne z toho, že tyto léky se vyskytují pod několika obchodními názvy. Také Z. Blahuta zdůraznil, že pacient by měl v rámci žádoucí zodpovědnosti za vlastní zdravotní stav lékaře informovat o všech lécích, a to i volně prodejných, doplňcích stravy či bylinných přípravcích, které užívá. Rovněž i o nežádoucích účincích, které se u něj při užívání vyskytly.
Jako rizikový příklad uvedl Z. Blahuta warfarin, jehož účinek může být ovlivněn řadou jiných léků a různých potravin. Proto je třeba při jeho užívání například upravit i jídelníček pacienta, třeba omezit listovou zeleninu, drůbeží a hovězí maso, bylinné čaje, alkohol atd.

Šéf SÚKL upozornil také na veřejnou edukační aktivitu ústavu – na portál http://www.olecich.cz a Infolisty určené pro nejširší laickou veřejnost.
 

„Nebezpečí“ ze svobodné volby lékaře

MUDr. et. JUDr. Petr Honěk, náměstek ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) pro zdravotní pojištění, mluvil o některých finančních aspektech lékových interakcí. Podle důvěryhodných zjištění hrozí interakce při pěti užívaných lécích u 4 % pacientů, při 6 až 10 lécích je to 7 %, při 11 až 15 lécích se to týká 15 % pacientů a nad 16 léků je to pak 40 a více procent. Interakce se ve finančním přepočtu týkají cca 1 promile z celkově vynaložených lékových nákladů.

V této souvislosti však P. Honěk upozornil, že pojišťovna se dozví o lékových interakcích s časovým odstupem, a to jen u Rx, o OTC informace nemá. VZP identifikuje riziko na základě vyzvednutí léku pacientem a uhrazení tohoto léku pojišťovnou a neznamená to, že lék byl pacientem skutečně užíván „Uvedené riziko závažných lékových interakcí vyplývá z otevřenosti systému zdravotní péče – možnosti svobodné volby lékaře,“ soudí P. Honěk.
 
 

ePreskripce interakce omezí

Jako zásadní cestu k zamezení lékových interakcí a duplicit, ale i k úsporám přednášející a diskutující odborníci vesměs označili elektronickou preskripci. Ta je jak známo legislativně zakotvena již od 1. ledna 2009, avšak vstup v platnost po několika odsunech se dá předpokládat v letech 2017–18. Do této doby je nutné hledat dočasná řešení.
Se současným stavem ePreskripce seznámil Z. Blahuta. Jak uvedl, reálný start předepisování nastal již 1. srpna 2011. Celkem bylo dosud vystaveno 2 202 278 eReceptů, alespoň jednou ho předepsalo 1502 lékařů, alespoň jeden výdej proběhl v 1490 lékárnách. SÚKL provozuje kontaktní centrum pro eRecept – asistence při zapojení do systému, call centrum, web. Pro další rozšíření však existují legislativní omezení.
Petr Honěk oznámil, že v případě oddálení masivnějšího používání eReceptu VZP připraví vlastní projekt pro možnost kontroly interakcí praktickým lékařem.

V závěrečném hodnocení semináře poslanec Jiří Skalický zdůraznil, že velký zájem o poradnu Znám své léky dokládá rostoucí aktivitu pacientů a jejich odpovědnost za vlastní zdraví. Důležitou se podle něho ukazuje i úloha klinického farmaceuta, která v mnohých lůžkových zařízeních vymizela. „Právě zamezení lékových interakcí a duplicit může přinést ekonomické úspory a současně být prospěšné pacientům,“ řekl PharmDr. Skalický.
 
Zdroj: Zdravotické noviny. 16.3.2015. ,,Počet lékových interakcí v Česku vzrůstá, ePreskripce ale byla zatím odložena".  Zdravotnické noviny: str. 6.
 
 
 


Jak by měl vypadat ideální jídelníček?


Odkaz: http://play.iprima.cz/zpravy-ftv-prima-1832015

Čas reportáže: 20:20 - 23:04
Zdroj: Zprávy FTV Prima. 18.3.2015. ,,Jak by měl vypadat ideální jídelníček?". Praha: Zprávy FTV Prima



 
Deník E15 o konopí 
 

Pěstování léčebného konopí se odkládá, jeden z účastníků napadl tendr

Zdroj: e15.cz. 17.3.2015. ,,Pěstování léčebného konopí se odkládá, jeden z účastníků napadl tendr". Praha: e15.cz

 

Sdílet článek:

Související články

  • Monitoring médií červenec 2024

    Monitoring médií červenec 2024

    Monitoring médií 1. 7. - 4. 7. 2024 Vybrali jsme z tn.nova.cz, Lidové noviny, TV Prima, apod.       [...]

  • Monitoring médií červen 2024

    Monitoring médií červen 2024

    Monitoring médií 3. 6. - 7. 6. 2024 Vybrali jsme z Český rozhlas, TV Prima, zdravotnickydenik.cz, apod. Monitoring médií 10. [...]

  • Monitoring médií květen 2024

    Monitoring médií květen 2024

    Monitoring médií 6. 5. - 10. 5. 2024 Vybrali jsme z Český rozhlas, Právo, zdravotnickydenik.cz, apod. Monitoring médií 13. 5. [...]