Monitoring médií 2.2. – 11.2.2015

Monitoring médií 2.2. – 11.2.2015

 Do lékárny pro tablety i pro radu V lékárně českobudějovické nemocnice […]
 Do lékárny pro tablety i pro radu

V lékárně českobudějovické nemocnice si nejen nakoupíte léky, ale využít zde můžete i další službu – konzultace s lékárníkem. Jejich účelem je snížení rizik plynoucích například z užívání nevhodných léků či jejich kombinací. Lékárníci pacientům také poradí vhodný způsob samoléčby nezávažných obtíží, případně účinné způsoby prevence nemocí.

Vlastní konzultace se odehrává formou pohovoru ve vyhrazených prostorech, což umožní individuální přístup k pacientovi. Během schůzky odborník zpracuje přehled všech léčiv a potravních doplňků, které pacient užívá, zjistí lékové problémy. Pacient s odborníkem také hovoří o svých obtížích a dostane se mu vysvětlení, jak správně užívat předepsané léky.

O schůzce je vypracován zápis i s doporučeními. Konzultační činnost nelze zajišťovat bez úzké spolupráce s ošetřujícími lékaři.

Vsoučasné době se celý projekt rozjíždí, první čtvrtletí bude patřit jeho pilotní fázi.
Vyhrazeným dnem pro poskytování konzultací je středa. Je nutné se předem objednat, telefonicky na čísle 387 873 126.

To však není jediná výhoda, kterou lékárna českobudějovické nemocnice pacientům nabízí. Jako jediná v kraji poskytuje nepřetržitou pohotovostní službu, pro léky si sem tedy můžete přijít také v nočních hodinách.
Počet návštěvníků lékárny v době pohotovostní služby se liší, ve všední dny to bývá kolem 70 zákazníků, o víkendech a ve svátcích je jich násobně více.

Spektrum vydávaných léčiv a potravních doplňků je proměnlivé. V týdnu jsou to převážně „pohotovostní léčiva“, léky na úlevu od bolesti a antibiotika. Ve svátcích a volných dnech se projevuje změna vnímání role pohotovostní služby lékárny, kdy jsou klienti zvyklí shánět lék či doplňkový sortiment až ve chvíli, kdy si na něj vzpomenou. Tomuto trendu se vedení lékárny snaží vyjít vstříc,atak na víkendy posílilo personální obsazení lékárny.

***

Na konzultaci jděte ve středu Vyhrazeným dnem pro poskytování konzultací v lékárně českobudějovické nemocnice je středa. Je nutné se předem objednat, telefonicky na čísle 387 873 126.


Zdroj: Českobudějovický deník 30.1.2015. Do lékárny pro tablety i pro radu. Praha: Českobudějovický deník


 Kuks se otevře veřejnosti poprvé na konci března

Po dvacetiměsíční rekonstrukci budou moci návštěvníci znovu obdivovat krásy jedné z nejvýznamnějších barokních památek, Hospitalu Kuks.
 
Poprvé otevře své brány veřejnosti o víkendu 28. – 29. března. Slavnostní přestřižení pásky se odehraje ve čtvrtek 26. března 2015. O otevření Kuksu informovala Kralovehradeckenovinky.cz Martina Götzová, odbor kanceláře hejtmana královéhradeckého kraje.

„Slavnostní otevření jsme směřovali na konec března, abychom mohli hned následující víkend otevřít i pro veřejnost,“ říká kastelán hospitalu Kuks Libor Švec.

Rekonstruovaná národní kulturní památka nabídne turistům hned několik novinek. Vedle nové expozice muzea farmacie to budou např. obnovené interiéry památky, renovované nádvoří a v neposlední řadě bylinková zahrada za hospitalem.

„Restaurátoři navíc nedávno dokončili opravu nástěnných maleb z cyklu „Tanec smrti“. Série padesáti obrazů, které znázorňují rovnost lidí v posledním okamžiku života, byla dosud ukrytá pod silnou vrstvou vápna,“ představuje další lákadlo hospitalu Libor Švec.

„Kuks byl a bude tradičním cílem většiny turistů, kteří do Královéhradeckého kraje míří,“ říká hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc. Projekt rekonstrukce hospitalu i dalších objektů v obci Kuks je navíc svým rozměrem v oblasti památkové péče unikátní. „V podstatě se zde podařilo skloubit ve spolupráci státu, kraje a obce čerpání evropských peněz z několika zdrojů a do obce, kde žije jen 250 obyvatel, tak zamíří bezmála tři čtvrtě miliardy korun,“ shrnuje hejtman Franc.

„Hospital Kuks je unikátní památkou a já věřím, že jej návštěvníci ocení v „novém kabátě“, navíc se připravuje několik prohlídkových tras, potěšené budou i rodiny s dětmi“, odtajňuje část plánů PhDr. Miloš Kadlec, ředitel Národního památkového ústavu, územní památkové správy na Sychrově, pod jehož správu Hospital spadá.

Kuks je jedno z nejmagičtějších míst u nás

Hospital Kuks
Barokní komplex v údolí řeky Labe založil hrabě František Antonín Špork. Původní využití hospitalu dodnes připomíná barokní lékárna, která je jednou z nejstarších v Evropě, kromě ní je přístupný i klášterní kostel a pod ním umístěná hraběcí hrobka. Prostor před průčelím hospitalu zdobí sochy Ctností a Neřestí z dílny Matyáše Bernarda Brauna, který je autorem i nedalekých pískovcových reliéfů v místě zvaném Betlém. Možnost svatebních obřadů, vzdělávacích aktivit, v nabídce i tradiční kulturní akce – hudební festivaly, jarmarky, vinobraní, recitály a další. V areálu také tradiční bylinková zahrada.

Zdroj:kralovehradeckenoviny.cz 5.2.2015. Kuks se otevře veřejnosti poprvé na konci března [online]. Praha: kralovehradeckenoviny.cz Dostupné z: http://www.kralovehradeckenovinky.cz/zpravy/regiony/kuks-se-otevre-verejnosti-poprve-na-konci-brezna/


 Medical Cannabis Conference: Léčebné konopí v Česku „v roce jedna“

Léčebné konopí si po mnoha a mnoha letech proklestilo cestu do českých lékáren. I přes celosvětový trend maximálního využívání léčivých látek v konopných rostlinách a dekriminalizace konopí vůbec zůstává v české společnosti velice silným názorem konzervativní přístup: lékaři se bojí konopí předepisovat, a i kdyby chtěli, tak neví jak. Chybí nám srovnávací studie, odborná praxe a hlavně zkušenosti ze zahraničí. A právě odbourání těchto bariér je primárním cílem Medical Cannabis Conference, tedy odborné konference na téma „Léčebné konopí a jeho uplatnění v praxi“, která se uskuteční ve dnech 4. až 7. března v Praze.

Zdravotnický deník je mediálním partnerem této konference, hovořili jsme o ní s MUDr. Tomášem Zábranským, ředitelem společnosti ResAd, která konferenci spoluorganizuje.

Proč vás napadlo tuto konferenci pořádat?

Nosil jsem jí v hlavě už dlouho – konopí a přípravky z něj jsou jedním z nejslibnějších témat současného medicínského výzkumu, a jejich význam stále roste s tím, jak lépe a lépe chápeme zásadní roli, kterou endokanabinoidní systém hraje na systémové, buněčné i subbuněčné úrovni. V roce 2013 se podařilo do té doby u nás nezákonnou léčbu konopím – díky zaťatosti lidí, shromážděných kolem petice za léčebné konopí 2011, a díky podpoře osvícených akademiků (z nichž je třeba jmenovat především tehdejšího děkana 1. LF UK a dnešního rektora UK profesora Tomáše Zímu, tehdejšího děkana olomoucké lékařské fakulty profesora Zdeňka Koláře, šéfa České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně profesora Jana Blahoše a prezidenta České lékařské akademie profesora Richarda Rokytu) a politiků (především tehdejší předsedkyně sněmovny Mirky Němcové, poslance Pavla Béma, ale také senátora ČSSD profesora Jana Žaloudíka a dalších).

Konopí je tedy v ČR už pomalu dva roky legální, ale díky přervané tradici o něm široká veřejnost ani odborná veřejnost v naší zemi a v celé EU neví dost a názory na něj se pohybují od blazeovaného pohrdání a ignorantského popírání jeho léčebných účinků (v tom byl mistrem zejména exministr zdravotnictví Leoš Heger) až po nekritické zbožštění konopí jako jakéhosi „všeléku.“ Těch, co skutečně o konopí a kanabinoidech vědí dostatek vědecky získaných informací a umějí je kriticky zhodnotit, je prozatím zoufale málo. Konference je jedním z prostředků, jak to napravit, a doufám, že bude jakýmsi slavnostním startem nepřetržitého, strukturovaného a systematického procesu v této oblasti.

Můžete nám v krátkosti popsat program?

První den bude jakýmsi souhrnem současného dění o navracení konopí a přípravků z něj do oficiální medicíny v různých státech a oblastech světa, a v širším kontextu se bude zabývat postavením účinných léků, které jsou zároveň kontrolovány Úmluvami OSN coby tzv. „drogy“ – tedy opiáty, řadou stimulačních látek, benzodiazepiny, ale i dalšími látkami.

Druhý a třetí den se bude zabývat primárně průnikem mezi vědou a praktickou medicínou: na plenárních zasedáních se bude přednášet teorie léčby konopím a různými přípravky z něj, její obecné zásady, předcházení vedlejším účinkům atd. Na workshopech budou lékaři a diplomované sestry různých specializací, kteří mají s léčbou za využití konopí a kanabinoidů dlouholeté praktické zkušenosti, školit své protějšky, kteří takové zkušenosti nemají a chtěli by tuto léčbu svým pacientům poskytnout. Počítáme hlavně s českými zdravotníky, máme ale už přihlášené lékaře a zdravotníky také z Polska, Slovenska, Rakouska, Španělska i odjinud. Školitelé budou z Izraele, USA, Kanady a Nizozemí.

Čtvrtý den bude už výsostně vědecký a v klasickém formátu vědecké konference, jež se bude snažit shrnout aktuální stav výzkumu konopí, kanabinoidů, kanabinoidních receptorů a jejich funkce v udržování zdraví a kvalitního života primárně u člověka, zabývat se ale budeme i základním laboratorním výzkumem, zvířecími experimenty, psychologickými testy, vedlejšími negativními účinky kanabinoidů a dalšími tématy. Na konferenci bude guru této oblasti výzkumu, jeden z nejvlivnějších vědců historie a velmi pravděpodobný nositel Nobelovy ceny za biochemii, profesor Raphael Mechoulam, a zejména jeho přednášky (bude mít hned dvě) budou bezpochyby excelentní – a převratné. Máme ale i jiná velká jména – ostatně, podívejte se na web www.medical-cannabis-conference.com.

Celý článek naleznete ZDE
 
Zdroj: zdravotnickydenik.cz 11.2.2015. Medical Cannabis Conference: Léčebné konopí v Česku „v roce jedna“[online]. Praha: zdravotnickydenik.cz Dostupné z: http://www.zdravotnickydenik.cz/2015/02/medical-cannabis-conference-lecebne-konopi-v-cesku-v-roce-jedna/

 

Sdílet článek:

Související články

  • Monitoring médií červenec 2024

    Monitoring médií červenec 2024

    Monitoring médií 1. 7. - 4. 7. 2024 Vybrali jsme z tn.nova.cz, Lidové noviny, TV Prima, apod.       [...]

  • Monitoring médií červen 2024

    Monitoring médií červen 2024

    Monitoring médií 3. 6. - 7. 6. 2024 Vybrali jsme z Český rozhlas, TV Prima, zdravotnickydenik.cz, apod. Monitoring médií 10. [...]

  • Monitoring médií květen 2024

    Monitoring médií květen 2024

    Monitoring médií 6. 5. - 10. 5. 2024 Vybrali jsme z Český rozhlas, Právo, zdravotnickydenik.cz, apod. Monitoring médií 13. 5. [...]