Monitoring médií 23.3. – 27.3.2015

Monitoring médií 23.3. – 27.3.2015

Vybrali jsme ze Zdravotnictví medicína, Medical Tribune, Česká televize, Parlamentní listy, E 15, Zdravotnický deník

  

Léčebné konopí bude k dispozici od června 
Léčebné konopí bude k dispozici od června


Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček uvedl, že novela vyhlášky o léčebném konopí, která nově rozšíří spektrum povolených druhů konopí a zvýší limit na pacienta z 30 na 180 gramů, vejde v platnost v červnu 2015. Léčbu konopím chce MZ podpořit rovněž vzděláním lékařů, případně i vznikem odborné společnosti ČLS JEP.

Ministr zdravotnictví na nedávné konferenci „Léčebné konopí a kanabinoidy: politika, věda a léčebná praxe“ řekl, že po svém nástupu do funkce podnikl personální a věcné kroky, jimiž se snaží odblokovat proces zavádění konopí do léčebné praxe. „Byla připravena novelizace hlavní podzákonné normy bránící využití léčebného konopí lege artis, a to na základě odborných podkladů, které nám připravil tým profesora Tomáše Zimy (rektor Univerzity Karlovy a přednosta Ústavu klinické biochemie a laboratorní diagnostiky -pozn. red.). Tato novela je připravena k vnějšímu připomínkovému řízení tak, abychom podle ní mohli již na jaře postupovat, tedy ve shodě s evidence based medicine, s potřebami těžce nemocných pacientů, ve shodě s jejich lidskými a sociálními právy,“ sdělil ministr Němeček.
 
Vzdělávání lékařů

Lékaři podle ministra potřebují více informací a zkušeností s léčbou konopnými přípravky. Odbornou spolupráci proto vyjednal s lékaři v Izraeli, kde se čeští odborníci budou moci během svých stáží vzdělávat v preskripčních pravidlech konopí - v jeho dávkování či vhodných diagnózách. MZ nyní vypisuje stipendium pro šest zdravotníků, kteří pracoviště se zkušenostmi s léčbou konopím navštíví. Resort podle ministrových slov podporuje také proces přípravy vzdělávacího curricula, které -jako výsledek podzimní dohody naší vlády se státem Izrael - vzniká na základě spolupráce s izraelskými odborníky. „Ministerstvo zdravotnictví se staví také za myšlenku vzniku odborné společnosti ČLS JEP, která by se postupně stala garantem kvality a dalšího rozvoje léčby konopím a kanabinoidy a jejího výzkumu,“ dodal Svatopluk Němeček.
 
Vůle k úhradě ze zdravotního pojištění

Pacientský spolek KOPAC prosazuje, aby léčebné konopí hradily zdravotní pojišťovny, a to minimálně sociálně slabým pacientům. Jakmile vyhláška k používání léčebného konopí vejde v platnost, chce KOPAC podat podnět ke stanovení úhrad Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). I tomuto kroku je ministr zdravotnictví nakloněn. „Z podnětu pacientských organizací se ministerstvo znovu chystá otevřít otázku úhrady terapie léčebným konopím z prostředků veřejného zdravotního pojištění, kterou paušálně zakázali moji předchůdci. Chceme, aby se tato léčba stala dostupnou i pro nejméně majetné a nemohoucí. Chtěl bych vás ujistit, že léčebné konopí skutečně podporuji a budu se snažit urychlit a zefektivnit proces jeho zpřístupnění indikovaným skupinám nemocných,“ doplnil ministr Němeček. Pozn: Odborné aspekty léčby konopím, o nichž se diskutovalo na konferenci „Léčebné kono praxe“, přinese Zdravotnictví a medicína v některém z příštích čísel.
 
Zdroj: Zdravotictví medicína,  23. 3. 2015. ,,Léčebné konopí bude k dispozici od června" [online]. Praha: Zdravotictví medicína, Dostupné z: http://zdravi.e15.cz/clanek/mlada-fronta-zdravotnicke-noviny-zdn/lecebne-konopi-bude-k-dispozici-od-cervna-478357


Co víme o lékových interakcích?Co víme o lékových interakcích?


Problematika lékových interakcí je stále aktuálnější, zejména v souvislosti s prodlužováním délky života pacientů, jejich polymorbiditě a polypragmazii. Sledování těchto interakcí má význam jak pro ochranu zdraví nemocných, tak z hlediska úspor ve zdravotnictví.
 
„Lékové interakce -známé, neznámé“ byly tématem semináře, který proběhl 24. února v prostorách Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Zúčastnili se ho zástupci Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), Ministerstva zdravotnictví ČR, Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP), České lékárnické komory, pacientských organizací a politiků. Akce se konala pod záštitou předsedy Výboru pro zdravotnictví prof. MUDr. Rostislava Vyzuly, CSc., a poslance výboru pro zdravotnictví PharmDr. Jiřího Skalického, Ph. D.

Znám své léky

Jedním z podnětů pro uspořádání semináře bylo zhodnocení dosavadního chodu on-line poradny Znám své léky, kterou provozuje AIFP ve spolupráci se společností Infopharm. Poradna, která funguje od června 2014, pomáhá pacientům odhalovat rizikové oblasti užívání léků. Za dobu svého fungování zodpověděla již téměř 20 tisíc dotazů. Současně tak odborníci odhalili v 10 % položených dotazů závažné lékové interakce a v 10 % případů duplicity léků. Informoval o tom výkonný ředitel AIFP Mgr. Jakub Dvořáček. Nejvíc interakcí bylo zjištěno v oblasti léčby kardiovaskulárního systému. Z celkového počtu 6 123 interakcí bylo 39 interakcí stupně 6, tzn. život ohrožujících. Velké množství interakcí bylo dále identifikováno v oblasti léčby onemocnění krve a krvetvorných orgánů (2821), nervového systému (2309), trávicího traktu a metabolismu (2186) a muskuloskeletálního systému (2043). Další interakce byly zjištěny u hormonální léčby kromě inzulinu a pohlavních hormonů (582), u cytostatik a imunomodulační léčiv (336), ale také mezi léky a potravinami. Týkalo se to zejména třezalky (téměř 11 tisíc interakcí), alkoholu (9 026), grapefruitové šťávy (8 189), česneku či pepře. Duplicity byly nalézány především v oblasti kardiovaskulárního systému (837), muskuloskeletálního systému (522) a nervového systému (393). Pacienti mohou nadále zasílat anonymně své dotazy do poradny, která je dostupná na www.znamsveleky.cz.
 
Co jsou lékové interakce

Pohled SÚKL na lékové interakce přinesl ředitel ústavu PharmDr. Zdeněk Blahuta. Připomenul, že při interakcích jednotlivých látek může docházet ke změně síly a trvání jejich účinku nebo k vzájemnému ovlivňování účinků. Důsledkem pak může být komplikace vlastní léčby nemoci (slabší nebo neúměrně silnější léčebný účinek, nežádoucí účinky), zhoršení zdravotního stavu i výskyt nových zdravotních obtíží, které jsou zapříčiněny spolupůsobením léků. Nežádoucí lékové interakce mohou být klinicky méně či více významné, ale i život ohrožující. Mezi příklady nevhodných interakcí léků, potravin a dalších látek lze uvést: antacida + některá antibiotika, antacida + kys. acetylsalicylová, piracetam + warfarin, kozlík lékařský + sedativa, třezalka + warfarin, ginkgo biloba + warfarin, česnek + warfarin, echinacea + imunosupresiva, betablokátory + cigaretový kouř, alkohol + sedativa, grapefruitová šťáva + statiny, mléko + tetracyklinová antibiotika. Zvláštní kapitolu tvoří léčba warfarinem, jehož účinek může být ovlivněn řadou léků a potravin. Proto je třeba při léčbě tímto lékem upravit jídelníček pacienta - jde například o omezení listové zeleniny, drůbežího a hovězího masa, bylinných čajů, alkoholu atd.
 
Jak omezit riziko interakcí

Ošetřující lékař by podle Zdeňka Blahuty měl být důkladně informován o všech lécích, ale i doplňcích stravy a bylinných přípravcích, které pacient užívá. Důležitá je proto komunikace mezi lékařem, lékárníkem a pacientem. Pacient by měl informovat lékaře o nežádoucích účincích, které se u něj při užívání léků vyskytly. Dále je třeba upravovat pacientovi dle potřeby dávky léků a sledovat průběžně jeho zdravotní stav pomocí laboratorních testů. Lékař by měl mít na paměti, že čím více léků pacient užívá, tím více chyb v užívání dělá. Týká se to zejména starších pacientů. Podle odhadů užívá průměrný český senior 4-6 léků, které mu předepíše či doporučí lékař, a vedle toho 1-2 léky volně prodejné. Výjimkou však nejsou lidé, kteří užívají více než 15 přípravků! Za kritickou mez se přitom považuje užívání 5 léků, nad tento počet významně roste výskyt nežádoucích účinků a interakcí. Pacienti mohou nalézt užitečné informace na stránkách SÚKL - www.olecich.cz.

Výhody a nevýhody e-preskripce

PharmDr. Blahuta informoval též o dosavadních zkušenostech s elektronickou preskripcí. Ta je legislativně zakotvena od 1. 1. 2009, reálně však odstartovala v srpnu 2011. Celkem bylo vystaveno 2 202 278 eReceptů. Od začátku fungování alespoň jednou elektronicky předepsalo 1502 lékařů, alespoň jeden výdej proběhl v 1490 lékárnách. Zapojeny jsou jak malé ordinace ambulantních specialistů, tak velká zdravotnická zařízení. Výhody e-preskripce jsou v současnosti omezené, nicméně patří sem vyšší míra bezpečí pacienta, úspora času při dispenzaci či možnost ověřit, zda pacient lék vyzvedl. Nevýhodou e-preskipce je dosud nedostatečná legislativní, politická a technická podpora, která by vedla k většímu komfortu zúčastněných. Pro zájemce o zapojení do systému provozuje SÚKL kontaktní centrum.
 
Průzkum VZP

Výsledky finančního průzkumu potenciálně závažných lékových interakcí v letech 2013-2014 prezentoval náměstek ředitele VZP pro zdravotní pojištění MUDr. et JUDr. Petr Honěk. Autoři studie porovnávali možné interakce léků vyzvednutých jednotlivými pojištěnci v lékárnách v intervalu 1, 2 a 3 týdnů. Vyhodnocení 15 nejčastějších velmi závažných lékových interakcí z celkem 2780 potenciálních interakcí ukazuje tabulka. Jak ale upozornil dr. Honěk, z průzkumu nelze zjistit, zda pacient vyzvednuté léky skutečně užíval, zda byl poučen o možných interakcích a zda k uvedeným interakcím došlo. Samotné riziko závažných lékových interakcí podle něho vyplývá jednak z otevřenosti systému zdravotní péče (svobodná volba lékaře), jednak z absence tvrdých dat u lékaře v době preskripce léku. Elektronizace zdravotnictví by dle jeho slov toto riziko výrazně snížila, stejně jako by přispěla ke snížení nákladů spojených například s lékovou duplicitou. Význam elektronické preskripce v ochraně pacienta, ale také roli klinického farmaceuta, vyzdvihl v závěrečném shrnutí semináře i Jiří Skalický. Prezident České lékárnické komory PharmDr. Lubomír Chudoba pak ocenil, že se problematikou lékových informací zabývají státní orgány i Všeobecná zdravotní pojišťovna. PharmDr. Veronika Krajčová nastínila roli lékárníka v prevenci a záchytu lékových interakcí na kazuistikách z nemocniční lékárny FN Motol.
 
**

Tab. Vyhodnocení 15 nejčastějších kritických interakcí Léková interakce Účinná látka A Účinná látka B Důsledek lékové interakce Diklofenak Nimesulid Možnost zvýšení rizika poškození funkce jater vzhledem ke skutečnosti, že obě léčiva jsou hepatotoxická. Současné podávání dvou nesteroidních protizánětlivých léků není účelné. Sumatriptan Eletriptan Riziko aditivního účinku a prolongovaných vazospastických stavů při současném podání. Amiodaron Citalopram Možnost prodloužení intervalu QT a vzniku komorových arytmií typu torsade de pointes. Amisulpirid Citalopram Možnost prodloužení intervalu QT a vzniku komorových arytmií typu torsade de pointes. Simvastatin Klarithromycin Zvýšení plochy pod křivkou a maximálních plasmatických koncentrací simvastatinu a jeho hlavního metabolitu kyseliny simvastatinové, riziko vzniku myopatií a rhabdomyolýzy. Leflunomid Nimesulid Možnost zvýšení rizika poškození funkce jater vzhledem ke skutečnosti, že obě léčiva jsou hepatotoxická. Methotrexát Nimesulid Možnost zvýšení rizika poškození funkce jater vzhledem ke skutečnosti, že oba léky jsou (potenciálně) hepatotoxické. Možnost zvýšení rizika poškození funkce ledvin vzhledem ke skutečnosti, že oba léky jsou (potenciálně) nefrotoxické. Amiodaron Nimesulid Možnost zvýšení rizika poškození funkce jater vzhledem ke skutečnosti, že obě léčiva jsou hepatotoxická. Sumatriptan Frovatriptan Riziko aditivního účinku a prolongovaných vazospastických stavů při současném podání. Tamsulosin Klarithromycin Možnost zvýšení plochy pod křivkou a maximálních plasmatických koncentrací tamsulosinu. Sumatriptan Zolmitriptan Riziko aditivního účinku a prolongovaných vazospastických stavů při současném podání. Ziprasidon Quetiapin K farmakokinetické lékové interakci nedochází. Quetiapin i ziprasidon mohou prodloužit interval QT a velmi vzácně vést ke vzniku arytmií typu torsade de pointes. Sotalol Citalopram Možnost prodloužení intervalu QT a vzniku komorových arytmií typu torsade de pointes. Sotalol Verapamil Zvýšení rizika vzniku hypotenze, bradykardie, poruch AV vedení vzruchu a vzniku nebo zhoršení levostranné srdeční nedostatečnosti. Rosuvastatin Cyklosporin Výrazné zvýšení plochy pod křivkou a maximálních plasmatických koncentrací rosuvastatinu, se zvýšeným rizikem myopatií až rhabdomyolýzy.
 
Zdroj: Zdravotictví medicína,  23. 3. 2015. ,,Co víme o lékových interakcích?" [online]. Praha: Zdravotictví medicína, Dostupné z: http://zdravi.e15.cz/clanek/mlada-fronta-zdravotnicke-noviny-zdn/co-vime-o-lekovych-interakcich-478411


Skrytá armáda“ lékárníků zachrání praktické lékařství ve Velké Británii,,Skrytá armáda“ lékárníků zachrání praktické lékařství ve Velké Británii
 
Pacienti ve Velké Británii, kteří navštěvují svého praktického lékaře s dlouhodobými zdravotními problémy jako je astma nebo vysoký krevní tlak, se možná brzy ocitnou v nezvyklé situaci. V ordinaci na ně nebude čekat jejich lékař, ale lékárník.  Počítá s tím radikální návrh, který se má vypořádat s příliš dlouhými čekacími dobami praktiků. Podle návrhu mají farmaceuti převzít větší roli v provozu ordinací a dokonce v léčbě pacientů. Informoval o tom časopis The Independent.
 
V Británii řídí zdravotnictví Národní zdravotní služba (National Health Service – NHS), s plánem ovšem přišly překvapivě samy organizace sdružující zdravotníky, a to Královská společnost praktických lékařů (Royal College of General Practitioners  - RCGP) a Královská farmaceutická společnost (Royal Pharmaceutical Society – RPS).
Farmaceuti by měli převzít spoluodpovědnost za předepisování léků jak v případě praktických lékařů, tak místních nemocnic a pečovatelských domovů. Ačkoliv při mnoha lékařských ordinacích fungují i lékárny, vyslovila se společnost praktiků proto, aby lékárníci pomohli snížit tlak na čekací listiny na lékařské vyšetření. Měli by se věnovat těm nemocným, kteří měli navštívit lékaře kvůli lékům. Představuje to poměrně velkou skupinu pacientů, kteří trpí chronickými nemocemi, kromě astmatu a vysokého krevního tlaku, také například cukrovkou nebo chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN).
 
Británie se potýká s dlouhodobým nedostatkem praktických lékařů a současně rostoucím počtem seniorů. Ordinace jsou personálně nedostatečně zajištěny a to i přesto, že do praktických lékařů NHS investuje značné částky, naposledy mimořádně navíc jednu miliardu liber (37, 9 miliardy korun, pro představu – to je více, než ročně vydají zdravotní pojišťovny v Česku na všechny léky v lékárnách).

V kontrastu s tím je v zemi k dispozici nadbytek lékárníků, kteří jsou dostatečně kvalifikováni na to, aby léky i předepisovali. Čekací doby na vyšetření jsou v Británii politickým tématem, odborná společnost praktických lékařů spočítala, že v roce 2015 bude čekat pacient týden a déle než se mu podaří dostat k praktikovi, nebo alespoň sestřičce, v 67 miliónech případů!
 
 
A královská společnost vyzývá lékaře: začněte si hledat své lékárníky, během několika málo let by měli být v každé ordinaci. “Skrytá armáda vysoce vzdělaných lékárníků by mohla být řešením krize pracovních sil v praktickém lékařství,“ prohlásila v Independentu předsedkyně společnosti dr. Maureen Bakerová.  Podle ní by mohli lékárníci také pomoci praktikům předcházet předepisování většího počtu léků, než je nezbytně nutné a tím jim uvolnit rozpočet pro lepší péči o pacienty. Nová studie ukázala, že praktičtí lékaři stráví zhruba hodinu denně jenom „managementem“ léků.
 
„Je tu celá hromada každodenních problémů s léky v ordinacích praktiků, kde by prospělo mít farmaceuta, který by převzal práci přetíženého lékaře,“ míní David Branford, předseda anglické sekce lékárnické společnosti.
Ozvali se i zástupci pacientů. Katherine Murphyová, výkonná ředitelka Pacientské asociace, plán podpořila, ale jedním dechem dodala, že pokud mají lékárníci mít nové pravomoci, musí tomu odpovídat i jejich kvalifikace. “Každé opatření, které může přinejmenším ulehčit čekacím dobám u praktiků, je vítáno. Tento plán – že lékaři a lékárníci budou pracovat společně – je inovativním krokem správným směrem,“ dodala Murphyová.

„Musí být ale překonány dvě bariéry,“ píše ve svém komentáři deník Independent. „První – uspokojí pacienta, když uvidí lékárníka namísto lékaře? Trvalo desetiletí, než se pacienti vyrovnali s většími kompetencemi sester.  A druhé – kdo to zaplatí?“ ptá se Independent. Plán počítá s tím, že plat farmaceuta bude hradit praktický lékař ze svého rozpočtu. Musí si být však jist, že mu investice stojí za to. Alternativně, míní Independent, by mohlo jít o zvláštní peníze, které přitečou z tzv. Clinical Commissioning Groups, což jsou organizace, které vznikly na základě zákona z roku 2012 (Health and Social Care Act), aby organizovaly poskytování služeb NHS.

Zdroj: Zdravotický deník,  22. 3. 2015. ,,Skrytá armáda“ lékárníků zachrání praktické lékařství ve Velké Británii" [online]. Praha: Zdravotický deník, Dostupné z:http://www.zdravotnickydenik.cz/2015/03/skryta-armada-lekarniku-zachrani-prakticke-lekarstvi-ve-velke-britanii/

 

Kdo koho vodí za nos?Kdo koho vodí za nos?


V čekárnách ordinací některých lékařů se v nedávné době objevil plakát vytvořený zřejmě marketingovým specialistou jedné farmaceutické firmy. Pokouší se být vtipný. Přirovnává léčivé přípravky k řízkům, varuje pacienty před jakoukoli záměnou léčivého přípravku v lékárně a přirovnává ji k záměně řízku vepřového za kuřecí.

Který z „řízků“ má být originální, už plakát neposuzuje. Nerozlišuje ani důvody případné záměny léku, jakými může být výpadek přípravku na trhu, zbytečně vysoký doplatek pro pacienta či snaha, aby pokaždé nedostal jiné generikum a nepletl všechno dohromady.

Podle informace z plakátu lze snadno nabýt mylného dojmu, že každý lékárník vodí pacienty za nos a vydává zásadně jen to, z čeho má větší zisk.

Musím se proti takovému projevu neúcty k lékárnické profesi ohradit nejenom jako člověk, zdravotník a poskytoval lékárenské zdravotní péče, ale také jako předsedkyně nedávno založené organizace Poskytovatelé lékárenské péče z. s., která sdružuje provozovatele lékáren a lékárníky, kterým záleží na tom, aby lékárenská péče byla v praxi uskutečňována nikoli jako obchod s léčivy, ale jako zdravotní péče, byla podle toho hodnocena a přijímána nejenom pacienty, ale také respektována napříč společností.
 
Celý článek naleznete ZDE

Zdroj: Medical Tribune,  24. 3. 2015. ,,Kdo koho vodí za nos?" [online]. Praha: Medical Tribune, Dostupné z:http://www.tribune.cz/clanek/35601
 
 

Farmaceutické firmy vyhrály nad státemFarmaceutické firmy vyhrály nad státem 

Odkaz na článek zde: http://zpravy.e15.cz/domaci/udalosti/farmaceuticke-firmy-vyhraly-nad-statem-1175327

Zdroj: E15,  27. 3. 2015. ,,Farmaceutické firmy vyhrály nad státem". Praha: E15




NPÚ: Znovu se otevírá barokní perla, národní kulturní památka Hospitál KuksNPÚ: Znovu se otevírá barokní perla, národní kulturní památka Hospitál Kuks 

Odkaz na článek zde:http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/tiskovezpravy/NPU-Znovu-se-otevira-barokni-perla-narodni-kulturni-pamatka-Hospital-Kuks-367643

Zdroj: Parlamentní listy.cz,  24. 3. 2015. ,,NPÚ: Znovu se otevírá barokní perla, národní kulturní památka Hospitál Kuks ". Praha: Parlamentní listy.cz


Kontrolou kvality lékárny prošly většinou dobře, bojují ale o přežitíKontrolou kvality lékárny prošly většinou dobře, bojují ale o přežití

 
Chyby, které odhalili inspektoři v českých lékárnách, patří výdej léku na recept bez receptu, mezery v dokumentaci nebo špatné vážení a skladování léčiv. SÚKL zveřejnil výsledky loňských kontrol i sankcí. Pokuty byly uděleny zhruba za sedm milionů. V 11 lékárnách byla rovněž pozastavena část činností. Přesto hodnotí SÚKL roční prověrku kladně, u většiny zařízení šlo totiž o drobná pochybení, ne vážné závady.

Odkaz na článek zde: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/305614-kontrolou-kvality-lekarny-prosly-vetsinou-dobre-bojuji-ale-o-preziti/

Zdroj: ct24.cz,  24. 3. 2015. ,,Kontrolou kvality lékárny prošly většinou dobře, bojují ale o přežití ". Praha: ct24.cz
 

Sdílet článek:

Související články

  • Monitoring médií červenec 2024

    Monitoring médií červenec 2024

    Monitoring médií 1. 7. - 4. 7. 2024 Vybrali jsme z tn.nova.cz, Lidové noviny, TV Prima, apod.       [...]

  • Monitoring médií červen 2024

    Monitoring médií červen 2024

    Monitoring médií 3. 6. - 7. 6. 2024 Vybrali jsme z Český rozhlas, TV Prima, zdravotnickydenik.cz, apod. Monitoring médií 10. [...]

  • Monitoring médií květen 2024

    Monitoring médií květen 2024

    Monitoring médií 6. 5. - 10. 5. 2024 Vybrali jsme z Český rozhlas, Právo, zdravotnickydenik.cz, apod. Monitoring médií 13. 5. [...]